logo
Wtorek, 30 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dlaczego Kosciół rozdaje tylko Ciało?
Autor: Seb ()
Data:   2002-04-19 12:15

Witam,
Jezus m.in. powiedział: "kto spożywa ciało moje i krew moją ten zyć bedzie na wieki".
Dlaczego wiec Kosciół rozdaje tylko Ciało? Co z Krwią?
Pozdrawiam

 Re: Wino i chleb
Autor: Dariusz Kowalczyk SI. ()
Data:   2002-04-20 14:20

Na Zachodzie Europy komunia kielicha (picie eucharystycznego wina) zaczela wychodzic z uzycia od XII wieku. Jakie byly tego przyczyny? Niewatpliwie za wycofaniem kielicha kryje się sredniowieczna poboznosc ogladania postaci eucharystycznych (z uszczerbkiem dla ich spozywania). Latwiej ogladac chleb niz wino. Inna przyczyna byl wzrastajacy (troche magiczny) lek przed nieuszanowaniem swietych Postaci, w tym szczegolnie przed rozlaniem krwi Panskiej. Poza tym rozdawanie tylko chleba eucharystycznego jest po prostu bardziej praktyczne. Teologiczne uzasadnienie zniesienia Komunii pod druga postacia zawiera sie w nauce o tzw. konkomitancji, wedlug ktorej w kazdej postaci eucharystycznej (w chlebie i w winie) jest obecny cały Chrystus. Uwaza sie, ze Komunia przyjmowana pod dwiema postaciami przez samego kaplana wystarcza do wypelnienia polecenia Jezusa, dotyczacego picia Jego krwi. W czasach reformacji tak sie porobilo, ze komunia pod jedna postacia stala jednym z wyroznikow katolicyzmu w przeciwienstwie do protestantow (na zasadzie: wy tak, to my tym bardziej na odwrot). Reforma Soboru Watykanskiego II stwarza rozne mozliwosci przyjmowania Komunii pod dwiema postaciami. Picie krwi Panskiej jest praktykowane w niektorych ruchach (np. w neokatechumenacie). Mam nadzieje, ze spozywanie Komunii pod dwiema postaciami bedzie stosowane coraz szerzej. Przedstawione argumenty za Komunia pod jedna postacia sa moim zdaniem slabe. Aczkolwiek trzeba podkreslic, ze spozywanie Komunii tylko pod jedna postacia jest pelnym (co do istoty) przyjmowaniem Jezusa, a zatem udzialem w zyciu wiecznym. Jednak bardziej wymownym i przmawiajacym znakiem jest niewatpliwie spozywanie pod dwiema postaciami. Skoro prezbiter wypowiada slowa: "pijcie z niego wszyscy" to trzeba sie zastanowic, jak zrealizowac to "wszyscy". Pozdrawiam.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: