logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy należy zdejmować czapkę i żegnać się?
Autor: Wojtek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-05-13 21:04

Czy przechodząc obok Kościoła, albo przejeżdżając autobusem nalezy przeżegnać się? Starsi panowie czasem uchylają kapelusza. Mam z tym problem, bo raz myślę, że to byłoby dobre świadectwo, a innym razem, że dziwactwo - jadąc na uczelnię mijam 6 kościołów.

 Re: Czy należy zdejmować czapkę i żegnać się?
Autor: mumineczek (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-05-15 14:28

To świadectwo, nie dziwactwo... Witasz sie w ten sposob z Jezusem, który tam, w tym konkretnym kościele, mieszka w tabernakulum...

 Re: Czy należy zdejmować czapkę i żegnać się?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-05-15 17:58

Za mojej młodości był to standard. Jednocześnie świadectwo tego, że się było do końca zgnojonym przez komunę. Nie mówię, żeby od razu przed każdą świątynią bić pokłony jak to robią prawosławni, ale jakiś szacunek należałoby okazać. Jaki? To jest sprawa indywidualnego wyboru. Można na przykład peta z ust wyjąć (wyjdzie na zdrowie) albo coś innego.

 Re: Czy należy zdejmować czapkę i żegnać się?
Autor: Longinus (---.energis.pl)
Data:   2005-05-16 20:29

Z tym zdejmowaniem czapki czy żegnaniem się jest jak z komunią: najważniejsze jest nastawienie wewnętrzne, nie to czy zdejmiesz czapkę czy nie, tak samo, jak to czy przyjmujemy hostię św. na język czy ręke.
Z drugiej jednak strony, gdyby miał złożyć ci wizytę ktoś bardzo ważny, czy nie chciałbyś być wobec niego jak najuprzejmiejszy? Czy widząc np. szanowanego wykładowcę, nie pochylisz z szacunkiem głowy mówiąc "dzień dobry"? A cóż jeśli przechodzisz obok domu Pana i Stworzyciela wszechświata? Czy nie jest On godzien tego małego, a jednak wypływającego ze szczerego serca gestu?
Pozdrawiam.

 Re: Czy należy zdejmować czapkę i żegnać się?
Autor: Malutka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-05-19 22:25

"Do każdego więc, który się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie." (Mt 10,32)
Ale zgadzam się z Longinus - najważniejsze jest nastawienie wewnętrzne.

 Re: Czy należy zdejmować czapkę i żegnać się?
Autor: Jurek (---.214.68.59.dyn.iinet.net.au)
Data:   2005-05-21 03:52

Drogi Wojtku,
Jezdze do koscoila sie modlic, ale kasku przed kosciolem nie zdejmuje. Jednak zaskoczyla mnie wypowiedz naszej 9-letniej Olenki. W przygotowaniu do bierzmowania pisala o darach Ducha Swietego. Napisala:"Dobry Katolik, powinien pokazac respekt przechodzac obok kosciola. Ja przechodzac robie znak krzyza Sw." i dzisiejsza Ewangelia jest Mk10:13 "Przynosili Mu również dzieci, żeby ich dotknął; lecz uczniowie szorstko zabraniali im tego. 14A Jezus, widząc to, oburzył się i rzekł do nich: "Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże. 15Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego". 16I biorąc je w objęcia, kładł na nie ręce i błogosławił je."
Jurek

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: