logo
Wtorek, 07 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy mozemy po 6 m-cach wstrzemięźliwości seksualnej?
Autor: Daniel (213.77.16.---)
Data:   2005-05-20 10:05

Jesteśmy zesobą 10 lat i mamy wspaniałą córke jesteśmy katolikami i staramy się przeszczegać 10 przekazań. Ale ze strony moje partnerki jest przeszkoda ponieważ jest po rozwodzie. Będąc na mszach świętych zawsze brakuje nam komuni swietej i bardzo byśmy chcieli w pełni uczestniczć we mszy. Żyjąc razem dopuszczmy się grzecu i na spowiedz niema szans. Słyszałem że można po okresie 6 miesięcznej abstynencji seksualnej oczywiści rozmowie z księdzem wyspowiadać się i przystąpic do komuni. Czy to prawdz? Dziękuje

 Re: Czy mozemy po 6 m-cach wstrzemięźliwości seksualnej?
Autor: Jan (---.adsl196-5.iam.net.ma)
Data:   2005-05-20 13:40

Istnieje mozliwość otrzymania rozgrzeszenia, praktycznie zależy to tylko od Was. Jest to możliwe, gdy:
1. Zobowiążecie się wobec swojego proboszcza, spowiednika lub kierownika duchowego do życia w czystości (jak brat i siostra)
2. Przystąpicie do sakramenty pojednania
3. Do komunii św. będziecie przystępować nie w swojej parafii ale w jakimś innym kościele, gdzie ludziom jesteście nieznani, aby zapobiec zgorszeniu (nikt przecież nie wie, do czego się zobowiązaliście przed Panem Bogiem i duszpasterzem).

Wiem, że to jest bardzo trudne (ale nie niemozliwe - znam osoby korzystające z tego przywileju), ale w Waszym przypadku to jedyna droga. I najlepiej, porozmawiajcie osobiście z jakimś kapłanem. Przez internet wszystkiego nie da się załatwić. Pozdrawiam i wiele łaski życzę...

 Re: Czy mozemy po 6 m-cach wstrzemięźliwości seksualnej?
Autor: Tomasz (---.netia.com.pl)
Data:   2005-05-20 14:56

Sa dosc znane warunki sakramentu pojednania. Z grubsza idzie o to zeby spojrzec na swoje zycie i uznac za zle to co w nim bylo sprzeczne z nauczaniem Koscola, z wola Boga. Jesli juz potrafie w ten sposob ocenic moje slowa, mysli, czyny a takze to czego nie zrobilem choc zrobic to nalezalo, to swiadomosc popelnionego zla i jego skutkow w moim zyciu i zyciu innych powinna owocowac zalem, powaznym zalem i decyzja o zmianie zycia czyli o nawroceniu. To bywa trudne do samodzielnej realizacji dlatego mocno Cie zachecam do rozmowy z kaplanem, ktory moglby was przygotowac do podjecia proby nawrocenia. Mysle ze mozesz spytac nawet na tym forum o kontakt do duszpasterstwa zwiazkow niesakramentalnych w twoim rejonie albo do jakiegos kaplana bo tego nie zastapi niestety forum internetowe.
pokoj Tobie
Tomek

 Re: Czy mozemy po 6 m-cach wstrzemięźliwości seksualnej?
Autor: W. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-05-20 17:04

Oj Danielu... jak ja Cię dobrze rozumiem. Sam żyję w małżeństwie niesakramentalnym i ciężko mi z tym (chociaż żadne z nas nie jest po rozwodzie to istnieje przeszkoda kanoniczna do zawarcia sakramentu małżeństwa). Jesteśmy ze sobą od 11 lat i od jakiegoś czasu też nękają nas dylematy czy nie podjąć trudu życia w czystości. Brakuje nam sakramentów pokuty i eucharystii. Rozmawialiśmy o tym z naszym Księdzem Proboszczem i jest to ( przyrzeczenie czystości) jedyna droga do tego. Nie zgadzam się tylko z Janem w sprawie przystępowania do Komunii Św. w innym kościele - żeby nie siać zgorszenia. Nasz Ksiądz powiedział wyraźnie że jeżeli zdecydujemy się na taki krok to przystępować do sakramentów będziemy we własnej parafii i on jako proboszcz znający sytuację będzie wiedział jak zareagować kiedy ktoś miałby cokolwiek przeciwko temu. To jest jednak bardzo trudna decyzja i podjęcie jej musi wiązać się z pełną świadomością że nie będzie łatwo sprostać takiemu przyrzeczeniu. Ale w modlitwie siła. Zajrzyjcie sobie na stronę www.spotkaniamalzenskie.pl, tam na pewno znajdziecie zrozumienie i pomoc. Polecam gorąco. Szczęść Wam Boże.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: