logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Inżynieria genetyczna roślin i zwierząt.
Autor: Łukasz (---.wroclaw.dialog.net.pl)
Data:   2005-05-20 21:51

Czy manipulowanie materiałem genetycznym roślin bądź zwierząt jest akceptowane przez Kościół?

 Re: Inżynieria genetyczna roślin i zwierząt.
Autor: Michał (---.Zabrze.Net.pl)
Data:   2005-05-21 09:21

Z bardzo powaznymi ograniczeniami - tak. Najbardziej w pytaniu uwiera mnie słowo "manipulowanie". W takim rozumieniu badań genetycznych są one grzechem. Z punktu widzenia naukowego są nienaukowe, nieetyczne i grożą nieobliczalnymi, trudnymi do przewidzenia konsekwencjami. I niestety, często (nie zawsze!) takie właśnie są.

 Re: Inżynieria genetyczna roślin i zwierząt.
Autor: wojtek (---.kk.e-wro.pl)
Data:   2005-05-21 16:26

Odkrywanie tego czego nie wiemy nie jest grzechem. Wiadomo że różne rzeczy mogą być wykorzystane w różny-nieobliczalny sposob. Jeśli uznać "manipulacje" genetyczne na roślinach za grzech - to też za grzech należałoby uznać wynalezienie internetu, telewizji, widelca, noża (bo możemy za pomocą tych rzeczy poważnie grzeszyć ... ba - nawet zabijać... ale możemy też się nimi posłużyć dla dobra). Wiadomo jest, że
"wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko mi wolno, ale ja niczemu nie oddam się w niewolę" 1 Kor 6,12. I tak np konstruowanie rożliny zdolnej pożerać np ludzi w celu użycia jej na wojnie, może być złe - jakkolwiek konstruowanie takiej rośliny w celu ochrony przed dzikimi zwierzętami osad ludzkich takie złe już nie będzie. Każdy medal ma dwie strony - dlatego warto się wyczulić. Najważniejsze dobro - czyli życie i godność człowieka nie może być przez badania poniżane. Dlatego hodowanie ludzkich embrionów w celach transplantacyjnych/modyfikowanie ich itp. nie jest zgodne z wolą Boga i zgodne nie będzie, ponieważ czegoś takiego nic nie usprawiedliwia.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: