logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Co to znaczy: 'Uwielbione Cialo Chrystusa'?
Autor: Elza (---.ny325.east.verizon.net)
Data:   2005-05-25 18:08

1.Co oznacza wyrazenie 'Cialo uwielbione Chrystusa' i czym rozni sie od Jego Ciala fizycznego czyli takiego jakie mial chodzac po ziemi? Czyli czy jest to to samo cialo fizyczne tylko, ze 'przybrane w niesmiertelnosc' i moze jeszcze jakies inne wlasciwosci (jakie?)? czy tez jest to Cialo zupelnie inne, nie majace nic wspolnego z fizycznym cialem w jakim byl obecny gdy chodzil po tej ziemi?

2.Czy po zmarwychwstaniu rowniez bedziemy mieli cialo uwielbione (to samo co obecnie czy zupelnie inne)?

Najwazniejsze pytanie:
3.Czy w Najswietszym Sakramencie Chrystus jest obecny w swoim Ciele Uwielbionym czy fizycznym (tj. takim jakie mial chodzac po ziemi)?

Zdaje mi sie, ze rozumiem to wszystko tylko bardzo bym chciala sie upewnic i dla wiekszej jasnosci uslyszec to ujete jakos skladnie w slowa. Dziekuje za pomoc :)

 Re: Co to znaczy: 'Uwielbione Cialo Chrystusa'?
Autor: Andrzej Wasko, salwatorianin (---.hsd1.il.comcast.net)
Data:   2005-05-25 19:51

Skladne slowa na powyzsze tematy przeczyta Pani w Katechizmie Kosciola Katolickiego:
www.katechizm.diecezja.elk.pl
Zachecam do lektury
moderator

 Re: Co to znaczy: 'Uwielbione Cialo Chrystusa'?
Autor: Patrycja (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-05-25 21:18

Droga Elzo,
Przypomnij sobie "przemienienie na górze Tabor"
(1) Po sześciu dniach Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i brata jego Jana i zaprowadził ich na górę wysoką, osobno. (2) Tam przemienił się wobec nich: twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło. (3) A oto im się ukazali Mojżesz i Eliasz, którzy rozmawiali z Nim. (4) Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: Panie, dobrze, że tu jesteśmy; jeśli chcesz, postawię tu trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza. (5) Gdy on jeszcze mówił, oto obłok świetlany osłonił ich, a z obłoku odezwał się głos: To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie! (6) Uczniowie, słysząc to, upadli na twarz i bardzo się zlękli. (7) A Jezus zbliżył się do nich, dotknął ich i rzekł: Wstańcie, nie lękajcie się! (8) Gdy podnieśli oczy, nikogo nie widzieli, tylko samego Jezusa. (9) A gdy schodzili z góry, Jezus przykazał im mówiąc: Nie opowiadajcie nikomu o tym widzeniu, aż Syn Człowieczy zmartwychwstanie. Mt 17

Ciało Chrystusa jest to więc rzeczywistość ludzka, ale jednocześnie tajemnica ukazana wybranym uczniom na Górze Tabor - rzeczywistość Boska. Dlatego "daje życie"...
Wydaje mi się, że w Piśmie Świętym nie ma pojęcia "ciało uwielbione", ale dla mnie Ono jest uwielbione...

I jeszcze 1Kor 15:
"(51) Oto ogłaszam wam tajemnicę: nie wszyscy pomrzemy, lecz wszyscy będziemy odmienieni. (52) W jednym momencie, w mgnieniu oka, na dźwięk ostatniej trąby - zabrzmi bowiem trąba - umarli powstaną nienaruszeni, a my będziemy odmienieni. (53) Trzeba, ażeby to, co zniszczalne, przyodziało się w niezniszczalność, a to, co śmiertelne, przyodziało się w nieśmiertelność. (54) A kiedy już to, co zniszczalne, przyodzieje się w niezniszczalność, a to, co śmiertelne, przyodzieje się w nieśmiertelność, wtedy sprawdzą się słowa, które zostały napisane: Zwycięstwo pochłonęło śmierć."
Przesyłam pozdrowienia.

 Re: Co to znaczy: 'Uwielbione Cialo Chrystusa'?
Autor: Elza (---.ny325.east.verizon.net)
Data:   2005-05-25 21:21

Ok, czytalam i to bylo wlasciwie pierwsze zrodlo, do ktorego sie udalam, ale mialam nadzieje, ze moze tu ktos mi odpowie jakos 'prosciej' na te konkretne pytania, a zwlaszcza to dotyczace obecnosci Jezusa w Eucharystii.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: