logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak pozdrawiać księdza?
Autor: Barbara (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-05-25 21:40

Czy moge pozdrowic ksiedza slowami "Witam,Witaj,Dzien dobry" a takze "Do uslyszenia, Do widzenia, Do zobaczenia"-czy tylko pozdrowienia "Niech bedzie pochwalony, Szczesc Boze, Z Panem Bogiem".
Czy Ksiadz odpowie?

 Re: Jak pozdrawiać księdza?
Autor: Ewa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-05-25 23:34

Nie jestem księdzem, ale wydaje mi się, że każda forma jest odpowiednia. natomiast chciałoby się, aby wszyscy katolicy, także świeccy, tak się witali i żegnali. Pozdrawiam. Szczęść Boże.

 Re: Jak pozdrawiać księdza?
Autor: Michał (---.Zabrze.Net.pl)
Data:   2005-05-26 08:39

Z częściej spotykanych świeckich pozdrowień ludzi Kościoła.
Witaj najprzystojniejszy księże ... (wikariuszu, proboszczu, dziekanie, prałacie, biskupie, kardynale,...)
Panie... ksiądz, proboszcz, (no właśnie, tu by było niezręcznie ani samo dziekan, ani księże dziekanie, dalej już z górki), prałat, biskup, kardynał, ...
Z barwniejszych słyszałem o: Będziesz się w pyle i prochu czolgał księże wikariuszu generalny...
Teraz się czasy zmieniły np. w stosunku do młodości mojej Mamy. Jak uczą powyższe przykłady ludzie Kościoła nie są już tak obraźliwi jak kiedyś.
Ja jednak jestem tradycjonalistą... Na widok księdza należało przyklęknąć i ucałować podaną rękę. To zawsze jest bezpieczne. (W przeciwieństwie do całowania w rękę wyzwolonych nowoczesnych kobiet)

 Re: Jak pozdrawiać księdza?
Autor: Michał (---.Zabrze.Net.pl)
Data:   2005-05-26 13:21

P.S.
Wbrew pozorom i podtekstom, całowanie mężczyzn w rękę, jak uczy moje doświadczenie, zawsze jest bezpieczne (pisałem tu kiedyś o tym, jak pocałowałem w rękę pewnego starszego babtystę, tworząc w ten sposób nową tradycję ekumeniczną, nowy rodzaj kontaktów miedzywyznaniowych i ks. Moderator chyba nie wyciął). Tak, że mogę polecić ten rodzaj powitania.

 Re: Jak pozdrawiać księdza?
Autor: zmieniony (---.hsd1.il.comcast.net)
Data:   2005-05-26 18:36

Zmienilem nicka autora ponizszego posta i calkowicie odwrocilem jego tresc. moderator

Roszczenie by człowiek, który pozdrawia wszystkich na około słowami "NBPJC", który w chwilach szczególnych (np. spotkanie z innowiercami) pozdrawia ich słowami: "siema", żegnał się z nimi słowami "hej", a witał się "dzień dobry" było zwykłym barbarzyństwem ze strony osób (po II wojnie?), które nie rozumiały, że wierni niekoniecznie muszą zmieniać zwyczaje, którymi nasiąkli.

 Re: Jak pozdrawiać księdza?
Autor: martussa (---.kaskada.info.pl)
Data:   2005-05-26 20:32

Czy odpowie? Zawsze odpowie, bo tego wymaga kultura osobista. U mnie w klasie często zdarza się, że spóźnieni koledzy wchodzą, mówiąc: "dzień dobry" (czy to dobrze? Nie wiem, ale z pewnością ksiądz się nie poczuje urażony) To już zależy od Twojego podejścia do wiary i Kościoła. Z reguły katolicy pozdrawiają księży "pochwalonym" albo "szczęść Boże". Ja wolę tą drugą formę, bo jest krótsza :-)
pozdrawiam serdecznie
Pax et Bonum.

 Re: Jak pozdrawiać księdza?
Autor: Marta (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-05-26 21:43

Salve!(witam)
Jak pozdrowic Ksiedza?Hm...z reguly czyni sie to slowami:"Szczesc Boze" badz" Niech bedzie pochwalony Jezus Chrystus".Ale znam Ksiedza,ktory wital nas mowiac "Boun giorno".
Pozdrawiam

 Re: Jak pozdrawiać księdza?
Autor: Malutka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-05-27 13:41

Wiesz co, wydaje mi sie, ze to zależy od Twoich relacji z tym ksiedzem.
Ja np. gdy zbyt dobrze nie znam tego ksiedza mówię "Niech bedzie pochwalony Jezus Chrystus, Szczesc Boze, Z Panem Bogiem" ... ale mam też znajomych księzy, do ktorych mowie "na ty" no i chyba wiadomo, ze "czesc, hej, witam, siemka, narka, narazie, do jutra, papa ..." i itp.

 Re: Jak pozdrawiać księdza?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-05-27 14:17

Grüß Gott!
Papież jak słychać ostro pracuje nad swoim polskim, to wypadałoby się mu zrewanżować.

 Re: Jak pozdrawiać księdza?
Autor: Patryk (---.play-internet.pl)
Data:   2010-08-02 10:09

A jak pozdrawia się księdza prawosławnego?
Czy można powiedzieć: "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus"?

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: