logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy mogę czytać Biblię protestancką?
Autor: fred (---.res.pl)
Data:   2005-06-21 19:01

Witam
dziś zorientowałam się, ze Pismo Święte, które mam i staram się czytać, to przekład opracowany przez Brytyjskie i Zagraniczne Towarzystwo Biblijne (Warszawa) a Anna Świderkówna w "Rozmowach o Biblii" napisała, ze jest to przekład Biblii protestanckiej. I rzeczywiście przekład jest inny, rozdziały mają inne nazwy i brakuje kilku ksiąg Starego Testamentu. Czy powinnam kupić sobie inny przekład, np. Biblię Tysiąclecia?

 Re: Czy mogę czytać Biblię protestancką?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-06-21 19:58

Oczywiście. Najlepiej kupić "Tysiąclatkę" i inny przekład i czytać równolegle porównując. Bardzo pouczające.

Dziwi mnie natomiast, że pisze Pan, że brakuje kilku ksiąg ST. Z reguły wydania BZTB zawierają wszystkie księgi ST wg Septuaginty, więc nawet ciut więcej niż w kanonie rzymskokatolickim, z tym, że umieszczają je na końcu, z zaznaczeniem, że są to apokryfy (my nazywamy je księgami wtórokanonicznymi).

 Re: Czy mogę czytać Biblię protestancką?
Autor: Patrycja (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-06-21 20:29

Pismo Święte to najcenniejsza rzecz na świecie - forma papierowa jest potrzebna. Kup Biblię Tysiąclecia. Czasem dobrze jest dla lepszego zrozumienia porównać przekłady - wtedy może przydac się np. Biblia Warszawsko - Praska lub np. Biblia Poznańska (ksiądz Moderator używa tu często jej dobre komentarze). Podczas kupowania spójrz, czy jest imprimatur (w Biblii Tysiąclecia na początku jest list Prymasa).
Podobno najwartościowsza Biblia to stara, pozaznaczana, z rozsypującymi się kartkami... Znaczy, że czytana...

 Re: Czy mogę czytać Biblię protestancką?
Autor: Kasia (---.zgora.dialog.net.pl)
Data:   2005-06-21 21:25

Do verba docent

/.../

Prosze zajrzec na:
www.katolik.pl/index1.php?st=cale&typ=pomoc_help
Punkt 5e
moderator

 Re: Czy mogę czytać Biblię protestancką?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-06-21 22:39

Pani Kasiu!
Jakby co, to jestem do dyspozycji na privie!

 Re: Czy mogę czytać Biblię protestancką?
Autor: Ryszard T. (156.17.38.---)
Data:   2005-06-22 08:18

Brytyjskie i Zagraniczne Towarszystwo Biblijne drukuje Biblie w przekładzie ekumenicznym, jest to bowiem organizacja ponad denominacyjna o charakterze protestanckim, choć współpracuje dzisiaj z Kościołem rzymskokatolickim i nawet wspólnie przetłumaczono i wydano Nowy Testament.
Biblia tak zwana brytyjka jest wg kanonu protestanckiego więc bez ksiąg wtórnokanonicznych i dodatków tego samego typu. Po za tym jest to dośc dobre tłumaczenie, choć trzeba pamiętać, że nie ma dobrych tłumaczeń. Dobrą rzecza jest więc porównywać różne tłumaczenia jeśli się chce znleźć faktyczny sens danej wypowiedzi. Tak już jest, że nie da się jednoznacznie przetłumaczyć tekstu z jednego na inny język, dotyczy to własnie takich waznych szczegółów.

 Re: Czy mogę czytać Biblię protestancką?
Autor: fred (---.res.pl)
Data:   2005-06-22 13:33

To wydanie jest z 1981 roku, nie ma tam jeszcze apokryfów.
Za A.Świderkówną ("Rozmowy o Biblii" str19) przeczytałam, ze w Biblii protestanckiej nie zostały ujęte Księgi Tobiasza, Judyty, Barucha, Mądrości, Mądrości Syracha, dwie Księgi Machabejskie, partie Księgi Estery i Daniela pisane po grecku oraz List Jeremiasza, podobie jak z Biblii judaizmu. Moze wstyd się przyznać, ale nie mam w domu Biblii Tysiąclecia, mam za to dwa wydania BZTB i nie zdawałam sobie sprawy, ze istnieje taka różnica.

 Re: Czy mogę czytać Biblię protestancką?
Autor: T (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-06-22 13:49

Najlepsze pod względem językowym są stare przekłady - np. ks Wujka. Biblia protestancka nie jest zła, ale trzeba uważać, ktorzy protestanci dokonali przekładu. Przekłady luterańskie czy kalwińskie, niedawny przekład ekumeniczny też mogą być. Na pewno jednak trzeba być ostrożnym przy wydaniach świadków Jehowy czy innych grup religijnych.

 Re: Czy mogę czytać Biblię protestancką?
Autor: kos (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-06-22 22:40

Czytałam Biblię Tysiąclecia w całości i rozliczne inne wydania we fragmentach. Moją ulubioną do codziennego czytania jest właśnie " brytyjka", bez komentarzy. Tekst piękny i czytelny pozwala odkryc Słowo Boże bardzo osobiście i to cenię najbardziej.

 Re: Czy mogę czytać Biblię protestancką?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-06-23 08:57

A najlepiej to czytać w oryginale, tak jak chciała św. Teresa. I wtedy sprawa "z glowy" ale niestety naukę greki (nie mówiąc o hebrajskim) zarzuciliśmy definitywnie.

 Re: Czy mogę czytać Biblię protestancką?
Autor: Krzysztof Koriel (---.chello.pl)
Data:   2008-01-26 18:06

a szkoda, jestem protestantem, i uczę się zarówno greki i hebrajskiego, właśnie po to by móc czytać w oryginale Słowo Boże

 Re: Czy mogę czytać Biblię protestancką?
Autor: aleksander42 (---.unknown.vectranet.pl)
Data:   2019-01-29 14:23

Dla wstępnego wyjaśnienia. Jestem człowiekiem w wieku dość mocno przejrzałym.
Kiedyś miałem biblię księdza Wujka - wydanie z XIX wieku, bardzo ładne. Dziś jej już nie mam. Około 1982 roku otrzymałem od syna w prezencie biblię wydaną po polsku przez Brytyjskie Towarzystwo Biblijne. Przeczytałem ją, ale miałem podobny problem. O rozstrzygnięcie tej wątpliwości zapytałem swojego proboszcza (prałata z doktoratem z teologii). Otrzymałem autorytatywne TAK.
Więcej egzemplarzy nie kupowałem, bo nie studiuję teologii.
Ponadto posiadam Nowy Testament wyd. PAX 1949
Imprimatur + August kard. Hlond. I to mi wystarcza.

Pozdrawiam

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: