logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czym sie rozni kardynal od arcybiskupa?
Autor: tomasz (80.146.166.---)
Data:   2005-06-23 01:00

Czym sie rozni kardynal od arcybiskupa?

 Re: Czym sie rozni kardynal od arcybiskupa?
Autor: Patrycja (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-06-23 08:29

Chyba tym, że duchowny, który otrzyma nominację kardynalską (nie są święcenia) powinien przyjąć święcenia biskupie, jeżeli jeszcze ich nie miał. Chyba....;) Sporo o tym było podczas ostatniego konklawe.

 Re: Czym sie rozni kardynal od arcybiskupa?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-06-23 08:49

Kardynał to tytuł,
Arcybiskup to funkcja.

 Re: Czym sie rozni kardynal od arcybiskupa?
Autor: szalom (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-06-23 10:50

Choćby kolorem stroju: kardynał nosi stroje czerwone, a arcybiskup fioletowe ;)

 Re: Czym sie rozni kardynal od arcybiskupa?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-06-23 13:20

Kardynał to najwyższy po papieżu dostojnik Kościoła katolickiego. Jest członkiem kolegium doradczego przy biskupie Rzymu, czyli jest współodpowiedzialny za kierowanie Kościołem. Niektórzy kardynałowie są takze ordynariuszami. W razie śmierci papieża może być elektorem na konklawe. Kapelusz kardynalski otrzymuje z nominacji papieskiej i z jego rąk podczas uroczystej ceremonii. Poza kapeluszem oznaką jego godności jest purpura.
Natomiast sakrę biskupią, otrzymuje się także z nominacji Papieża, w drodze specjalnych świeceń, które oznaczają pełnię kapłaństwa. (diakon, prezbiter,biskup). Oznaką godności jest fiolet sutanny, mitra, pastorał i pierścień. Kieruje diecezja, udzielając miedzy innymi świeceń kapłańskich, diakonatu, dokonujac poświeceń koscioła, udzielając sakramentu bierzmowania.
Pozdrawiam, szczęść Boże.

 Re: Czym sie rozni kardynal od arcybiskupa?
Autor: Michał (---.Zabrze.Net.pl)
Data:   2005-06-23 16:13

Do kardynała zwracamy się: Eminencjo.
Do biskupa: Ekselencjo.

 Re: Czym sie rozni kardynal od arcybiskupa?
Autor: Michał (---.Zabrze.Net.pl)
Data:   2005-06-23 16:47

A do ks. Moderatora: Wrrrrr!

 Re: Czym sie rozni kardynal od arcybiskupa?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-06-23 17:23

A co to znaczy Wrrrrr! ????

 Re: Czym sie rozni kardynal od arcybiskupa?
Autor: Michał (---.Zabrze.Net.pl)
Data:   2005-06-23 18:33

To znaczy że ks. Moderator wycina istotne fragmenty tekstu, wypaczając całkowicie jego zawartość. Nie było moim celem wysyłanie nieistotnej informacji, tylko ubicie piany, o czym ks. Moderator doskonale wie! Tyle, że wyciął ubijaczkę, a zostawił sama pianę. Jak ktoś tak lubi pianę, to mogę na forum dostarczyć większą ilość.
P.S.
Wg najnowszej wersji Worda wyraz „ks.” jest przestarzały, więc informuję, że więcej nie będę.

 Re: Czym sie rozni kardynal od arcybiskupa?
Autor: X. (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-06-23 19:34

Mój Word nie zna słowa "internet".

 Re: Czym sie rozni kardynal od arcybiskupa?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-06-23 21:58

A mój Word 'sam' pisze "Internet", zamiast 'internet', a x. Moderator na to -zawsze mnie poprawia wrrrrr. Swoją drogą podoba mi sie to: Wrrrrr, dlatego z lubością powtórzyłam. No i na koniec zaznaczam, jesli zauważycie jakikolwiek brak gramatyki, czy logiki w moich postach, to możecie być w 100% albo i w 200%, (niech bedzie, co mi tam, poużywam sobie), to sprawka wiecie kogo? Wrrrrr
Ostatecznie pianę też mogę ubić, czemu nie? Michał możesz mnie zatrudnić, nawet zgodzę się zając niższą pozycję, podwładnej u pracodawcy, ale... z taką samą pensją (tu już nie ustąpię, o nie). Mnie to nie przeszkadza, bo jestem kobietą. "Być kobietą, być kobietą....". A ostatnio to nawet Damą byłam... :-) Pozdrawiam x. Moderatora, życząc mitry biskupiej i dalszych akcesoriów... w przyszłości, może być nawet najbliższej.

 Re: Czym sie rozni kardynal od arcybiskupa?
Autor: tacz (---.arch.pk.edu.pl)
Data:   2005-06-24 11:26

hehehehe; ubawiłam się setnie Michała postami; skąd ja to znam - tu pozdrowienia dla Moderatora <;P> - inna sprawa Michale - po co ubijaczka skoro piana gotowa?; <;P>
pozdrówka dla wsiech :)))

 Re: Czym sie rozni kardynal od arcybiskupa?
Autor: Michał (---.Zabrze.Net.pl)
Data:   2005-06-24 14:21

Trudno wyrokować na podstawie szczątków : mamut, czy bronozaur? Zaręczam, że Moderator (tak, tak, nie ks. pamiętam!) wiedział co robi. Gdyby zostawił ubijaczkę, to by się dopiero zapieniło.

 Re: Czym sie rozni kardynal od arcybiskupa?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-06-24 16:44

Tylko na moment wyjechałem a tu takie klimaty zapanowały? Na moment Was nie można z oczu spuścić.

 Re: Czym sie rozni kardynal od arcybiskupa?
Autor: Michał (---.Zabrze.Net.pl)
Data:   2005-06-24 21:46

Hm, a nie mówiłem, że wiedział co robi? Złośliwiec jeden.

 Re: Czym sie rozni kardynal od arcybiskupa?
Autor: X. (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-06-24 22:55

Michale Drogi, pozwolisz? Chyba nie rozumiem istoty sprawy, dlatego ogólnie. Slowo Ksiądz to już do końca życia jak nowa skóra, nowa natura człowieka, tego nie da się zdjąć, to istota, nowy sposób myślenia i postępowania. To już nie jest po prostu człowiek, to jest inny człowiek, jakby przemieniony. To jakby nowy rodzaj człowieka. Obdarzony specjalnymi łaskami i darami. Kiedyś w szpitalu umierał człowiek. Już nic nie mógł powiedzieć. Przyszedł ksiądz, aby udzielić ostatniego (w tym przypadku) namaszczenia. Ksiądz otwierał choremu dłonie, ale ten ostatkiem sił odwracał dłonie. Tak stało się kilkakrotnie. Ksiądz nie wiedział w czym rzecz. W końcu go olśniło. Zapytał umierającego - czy pan jest księdzem? Tamten skinął głową. I ksiądz udzielił namaszczenia na wierzchach dłoni. Chory pamiętał umierając, że ma dłonie namaszczone podczas sakramentu kapłaństwa. Nie wiem, proszę Księdza Moderatora, czy to bajka, czy to może być prawda? Bardzo się tą historią przejęłam, i jakby się okazała bajką, to bym była nieco zawiedziona, uprzedzam ;) Znam to od kilku lat...
Przesyłam pozdrowienia.

 Re: Czym sie rozni kardynal od arcybiskupa?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-06-24 23:27

Niestety, Drogi Verba Docent, tak to już bywa, 'pańskie oko konia tuczy'. Nie trzeba było nas zostawiać i wojażować gdzie popadnie, albo gdzie nogi, tudzież cztery kółka, ewentualnie oczy poniosą. Gdybyś czuwał, to byśmy tu takich brewerii nie urządzali. A tak, 'sie porobiło'. Z drugiej jednak strony... Wakacje właśnie dziś sie zaczęły, moze i x. Moderator (Michał Ty sobie opuszczaj ks.- ja nie bedę) też już na urlopie, albo zaraz się wybiera, stąd..., jednym słowem, to prawda, nieco się rozbrykaliśmy..., ale myślę i mam taką nadzieję, że bez specjalnej szkody dla nikogo. Michał, a Ty uważaj na to, co mówisz o naszym x. Moderatorze, bo my już z Patrycją, dobierzemy Ci się do skóry. No!

 Re: Czym sie rozni kardynal od arcybiskupa?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-06-24 23:38

No i proszę Droga nasza koleżanka X. wzięła się do obrony x. Moderatora, a więc uważaj Michał, jeszcze raz Cie ostrzegam, są już nas trzy obrończynie, a podejrzewam, że VD tym razem nie będzie się z Tobą solidaryzował, tylko za nami i x. Moderatorem stanie murem...

 Re: Czym sie rozni kardynal od arcybiskupa?
Autor: Michał (---.Zabrze.Net.pl)
Data:   2005-06-24 23:58

Sprawdziłem, x. nie jest przestarzały. Oddtąd będę używał, a przez szacunek dla Moderatora z dużej litery X. Moderator.
P.S.
Czy można w skrócie X.?

 Re: Czym sie rozni kardynal od arcybiskupa?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-06-25 01:01

Jedną X. już mamy. Wobec tego stosowanie tego skrótu, dopóki nie zamieni Ona sobie np. na Y. - co odradzam, jeden taki Y. nie za bardzo nam sie tu sprawdził. No ewentualnie może być Z. Nawet tak dostojnie to wygląda. tak więc Michał wykluczone i nie bądź taki świętszy od papieża. Myslę, że wystarczy jeśli z duzej litery napiszesz Moderator - okażesz tym samym, należną według Ciebie i mnie, ilość swojego szacunku dla x. Moderatora. Czyli małe x. jest w porzadku.

 Re: Czym sie rozni kardynal od arcybiskupa?
Autor: X. (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-06-25 01:25

Michał ,wykorzystujesz mojąklawiatura popsuła się ...

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: