logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy ksiądz może się ożenić?
Autor: Asia (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-06-25 16:46

Czy ksiądz który zrezygnuje z kapłaństwa może wziąść ślub kościelny i przystępować potem do Komunii św? A jeśli rezygnuje z kapłaństwa to czy ponosi jakieś konsekwencje (tzn, jakieś kary ze strony Kościoła, albo czy może przystępować do Komunii św. - w wypadku gdy rezygnuje ale się nie żeni)??? Bardzo proszę o odpowiedzi, ponieważ ostatnio słyszałam, że w telewizji był program na ten temat. Rzekomo (bo ja sama nie miałam okazji go obejrzeć) gościem był ksiądz, który zajmuje się sprawani księży rezygnujących z kapłastwa. I katolicki ksiądz właśnie zamierzał wziąść ślub, i wszyscy w tym programie dowodzili, że to możliwe.
Czy ktoś mi to może wyjaśnić?

 Re: Czy ksiądz może się ożenić?
Autor: o. Arnold (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-06-25 19:53

Szczęść Boże.
Kapłan rezygnujący z pełnienia funkcji kapłańskiej (bo kapłanem jest do śmierci) może zawrzeć sakramentalne małżeństwo tylko za dyspensą Ojca św. Natomiast samowolnie porzucając kapłaństwo nie może przystępować do Sakramentów św. i nie może także pełnić żadnych funkcji w imieniu Kościoła i w Kościele (organista, katecheta, itp).
Serdecznie pozdrawiam

 Re: Czy ksiądz może się ożenić?
Autor: żona (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-06-25 20:23

Tzn że te funkcje za dyspensa pełnić moze, tak?

---------

Moze (takze przyjac sakrament malzenstwa). Prosze przeczytac:
http://www.archidiecezja.lodz.pl/czytelni/prawo/l1t3r4.html
moderator

 Re: Czy ksiądz może się ożenić?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-06-26 21:19

W Kościele rzymskokatolickim, w Kościołach będących z nim w unii, w Kościele prawosławnym oraz części Kościoł anglikańskiego (High Church) uznaje się, że kapłaństwo jest sakramentem. Przyjęcie tego sakramentu wyklucza z zasady przyjęcie sakramentu małżeństwa. Kościoły anglikański, prawosławny i część katolickich przyjmują możliwość wyświęcania na kapłanów (prezbiterów) żonatych mężczyzn nie zezwalając na małżeństwo wyświęconych prezbiterów. To ogromna różnica. Przez to np. ksiądz prawosławny owdowiawszy nie może się ożenić.

Kiedyś, bardzo dawno, w dzieciństwie spotkałem księdza katolickiego, o ktorym mówiono, że był żonaty. Razem z żoną, już po wychowaniu dzieci, zdecydowali się poświęcić życiu duchownemu. Ona wstąpiła do klasztoru, on do seminarium a potem przyjął święcenia. Pewnie za szeregiem zgód władz kościelnych. Czy to prawda, szczerze mówiąc nie wiem. Za mały byłem aby spytać się tego księdza wprost.

 Re: Czy ksiądz może się ożenić?
Autor: Andrzej2 (194.39.141.---)
Data:   2011-09-15 16:09

Jeśli zakochałaś się w księdzu, to daj sobie spokój. To zła decyzja.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: