logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy mogę modlić się brewiarzem?
Autor: Monika. (---.chelm.mm.pl)
Data:   2005-09-17 17:17

Mam 15 lat. Czy mogę modlić się brewiarzem czy jest to modlitwa zarezerwowana tylko dla osób duchownych? Czy są jakieś przeszkody? Proszę o wypowiedzi...

 Re: Czy mogę modlić się brewiarzem?
Autor: Andrzej Wasko SDS (---.hsd1.il.comcast.net)
Data:   2005-09-17 18:29

Tak, możesz. Otwierając stronę tytułową brewiarza przeczytasz podtytuł:
Liturgia Godzin - codzienna modlitwa Ludu Bożego.

Zatem nie jest to modlitwa tylko dla osób duchownych, tylko dla jakiegoś ruchu czy innej zamkniętej grupy osób. Jest to modlitwa dla wszystkich. A do tego modlitwa liturgiczna, oficjalna modlitwa Koscioła. Poproś osobę, która często modli się brewiarzem o pomoc we wprowadzenie.
moderator

 Re: Czy mogę modlić się brewiarzem?
Autor: Teofil (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-09-17 21:50

Modlić się Liturgią Godzin to radość nieprzemijająca dla duszy,to gromadzenie wartości i bogactwa duchowego,które zabierzemy z sobą do nowego życia.Pragnienie modlić się brewiarzem w wieku 15 lat to oczywisty dar i łaska od Boga,- ja mam 65 lat ,odmawiam brewiarz dopiero 3 rok i ciągle odkrywam nowe niezrozumiane dotąd "sprawy"- bo modlitwa ta uczy miłości do Boga i człowieka,szacunku do Matki Najświętszej i świętych mieszkańców nieba,a nade- wszysto mówi o niezgłębionym miłosierdziu Stwórcy i odkupieńczej miłości Pana Jezusa.Z całego serca życzę Tobie tej radości serca i duszy z tej modlitwy.

 Re: Czy mogę modlić się brewiarzem?
Autor: kana (---.asta-net.com.pl)
Data:   2005-09-17 22:09

Bardzo polecam Ci tę piekną modlitwę jaką jest Liturgia Godzin. Zacznij odkrywac jej piękno i glębię, a Pan Bóg niech Ci w tym błogosławi. pozdrawiam

 Re: Czy mogę modlić się brewiarzem?
Autor: Frank (---.attu.pl)
Data:   2005-09-17 22:13

Nie ma modlitw zarezerwowanych wyłącznie dla jakiejs grupy.
Najlepiej modlic sie sercem. Brewiarz moze byc pomocny.

 Re: Czy mogę modlić się brewiarzem?
Autor: Monika... (---.chelm.mm.pl)
Data:   2005-09-18 17:17

Tak, chodzi mi też czy jest jakaś przeszkoda w wieku, bo niektórzy się temu dziwią. Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi i pozdrawiam Wszystkicg. Bóg zapłać.

 Re: Czy mogę modlić się brewiarzem?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-09-18 20:58

Nie ma żadnej przeszkody wieku. Podziwiam Cię, za takie pragnienie serca do modlitwy Liturgią Godzin. Nie zwracaj uwagi na zdziwienie innych, oni po prostu nie rozumieją i nie wiedzą tego, że w Tobie szybciej przebiega 'proces' dojrzałości chrzescijańskiej. Dziękuj Bogu za tę łaskę... i módl sie Brewiarzem, korzystając poczatkowo z pomocy, kogoś juz doswiadczonego w tego rodzaju modlitwach. Pozdrawiam, szczęść Boże.

 Re: Czy mogę modlić się brewiarzem?
Autor: A. (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-09-18 22:45

Jest tez cos takiego jak brewiarz dla swieckich, mneij obszerny i z godzinami latwiejszymi do respektowania i odmawianai w normalym swieckim trybie zycioa.

 Re: Czy mogę modlić się brewiarzem?
Autor: magdalenka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-09-19 12:51

Hej, cieszę się, że masz prognienie modlitwy brewiażowej. Ja sama mam 21 lat i modlę się Liturgią Godzin od roku. Korzystam z brewiarza pełnego (jak niektórzy mówią 'kapłańskiego') i odmawiam wszystkie godziny ale równie dobrze możesz korzystać z brewiarza 'dla świeckich - wydania skróconego. Serdecznie pozdrawiam

 Re: Czy mogę modlić się brewiarzem?
Autor: MaBi (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-09-20 09:12

Moniko, ja też w Twoim wieku zachwyciłam sie modlitwą brewiarzową na rekolekcjach oazowych. Nie mialam wtedy pojęcia, gdzie zdobyć brewiarz, ani chyba nawet, że tak się to nazywa, więc odmawiałam z pamięci invitatorium, wybieralam 3 Psalmy, odmawiałam Benedictus, Ojcze nasz. I tak przez kilkanaście lat ta piękna modlitwa mi towarzyszy i mam już teraz brewiarz czterotomowy. Zatem gorąco zachęcam. Pozdrawiam.

 Jak modlić się brewiarzem
Autor: Mateusz (83.2.55.---)
Data:   2008-02-11 14:31

Również pragnąłbym rozpocząć modlitwę brewiarzem ale boję się że godziny odmawiania brewiarza będą kolidowały z lekcjami w szkole. to znaczy czy modlitwa południowa musi być odmawiana o godzinie 12.00, jeżeli nie to jaki jest czas na odmówienie modlitwy, w jakich przedziałach czasowych powinno sie odmawiać modlitwy i który mamy teraz okres liturgiczny. serdeczne Bóg zapłać za wszystkie odpowiedzi :)

 Ja w brewiarzu interpretować * i † ?
Autor: Adam (---.range86-160.btcentralplus.com)
Data:   2009-06-08 22:34

Hej :) a ja mam 32 lata i modlę się Brewiarzem od tygodnia. Dziękuję Bogu, że dał nam tak piękną formę modlitwy.

A przy okazji pytanie techniczne: w jaki sposób interpretować pewne symbole specjalne w treści modlitwy (mam na myśli czerwone znaczki * / i †)? Mimo usilnych starań (może nie dość usilnych) nie znalazłem nigdzie wyjaśnienia.
Pozdrawiam :)

 Re: Jak w brewiarzu interpretować * i † ?
Autor: Pawel Pojawa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-06-13 03:27

Gwiazdki to miejsca, gdzie w mówieniu czy śpiewaniu psalmów robi się dłuższą pauzę. Krzyżyki – to miejsca krótszej pauzy, takiej tylko na nabranie oddechu.

Te pauzy mają sens nie tylko techniczny. To jest też danie sobie okazji, by sercem usłyszeć głos Boga :-)

 Jak wybierac tydzien modlitw w brewiarzu?
Autor: Justyna (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2009-10-08 21:34

hej, zaczynam poznawać modlitwę brewiarzowa tylko nie wiem jak wybierać tydzień modlitw. czy to chodzi o to ze wszyscy modlący sie brewiarzem modlą sie z tego samego tygodnia? czy to zależy od kiedy zacznę modlitwę? nie wiem czy wyraziłam sie jasno ale gdyby ktoś mógł mi pomoc byłabym bardzo wdzięczna :)

 Re: Jak modlić się brewiarzem
Autor: zenona (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-01-14 21:10

w jakim wieku mogę modlić się z brewiarza?

-------

Nie ma ograniczenia wieku.
moderator

 Re: Jak modlić się brewiarzem
Autor: Zofia Jadwiga (---.28-151.libero.it)
Data:   2011-09-02 10:49

Szczesc Boze,
Jak wybierac tydzien modlitw w brewiarzu?
pozdrawiam

--------------

W internecie najszybciej sprawdzić można na www.brewiarz.pl
Polecam rozmowę w realu z osobą, która odmawia Liturgię Godzin (duszpasterz, osoba zakonna, osoba świecka).
moderator

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: