logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy istnielismy przed poczęciem?
Autor: A. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-09-18 23:54

Co działo się z nami przed poczęciem? Czy nie istnieliśmy? Czy jest o tym mowa gdzieś w Piśmie Świętym?

 Re: Czy istnielismy przed poczęciem?
Autor: Michał (---.Zabrze.Net.pl)
Data:   2005-09-19 01:26

Odpowiedź wynika z istoty Boga. Bóg Jest wieczny.

 Re: Czy istnielismy przed poczęciem?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-09-19 10:25

Nauka chrześcijańska jest taka:
człowiek to ciało i dusza. Razem, nie osobno. Dusza jest wieczna, ciało nie. Ciało powstaje w momencie połączenia się komórki ojca z komórką matki. Kiedyś zastanawiano się, kiedy człowiek otrzymuje duszę. Czy ma to miejsce w 10 dni po zapłodnieniu, może 21 ? Dziś powszechnie się przyjmuje, że człowiek (a więc ciało i dusza) powstaje właśnie od momentu połączenia się komórek.
W Piśmie św. nie ma o tym bezpośredniego wykładu. Do takiego stanowiska doszli teolodzy na drodze spekulatywnej analizując różne inne fragmenty Pisma.
Polecam w tym zakresie naukę śp. Jana Pawła Wielkiego, np. Evangelium Vitae. Tam są stosowne odnośniki i spójny wykład Magisterium. Mniej naukowy a bardziej poetycki wykład tej nauki znajduje się w "Tryptyku rzymskim".
Tak więc przed tym momentem nie można mówić, ze człowiek był jako taki. Przed poczęciem nie istnieliśmy. Poczęcie jest tym punktem zwrotnym, od którego możemy mówić o człowieku.
Stąd taka waga jaką nauka Kościoła zwraca na ten moment. To nie są dwie złączone zygoty, rodzaj nowotworu, jak chce pani (jeszcze poseł) Senyszyn. To jest już CZŁOWIEK.

 Re: Czy istnielismy przed poczęciem?
Autor: Marek (195.205.117.---)
Data:   2005-09-19 12:47

Ef 1:3-6
3. Niech będzie błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa; który napełnił nas wszelkim błogosławieństwem duchowym na wyżynach niebieskich - w Chrystusie.
4. W Nim bowiem wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem.
5. Z miłości przeznaczył nas dla siebie jako przybranych synów przez Jezusa Chrystusa, według postanowienia swej woli,
6. ku chwale majestatu swej łaski, którą obdarzył nas w Umiłowanym.
(BT)

Jednak ten przepiękny fragment nie jest dowodem na preegzystencję dusz, lecz świadczy o tym, że istnieliśmy jeszcze zanim świat powstał w zamyśle miłującego nas Boga - naszego Ojca.

 Re: Czy istnielismy przed poczęciem?
Autor: Michał (---.Zabrze.Net.pl)
Data:   2005-09-19 15:40

Są i starsze teksty, z których można co nieco wydedukować, np. Ps 139, 13 - 16

 Re: Czy istnielismy przed poczęciem?
Autor: Agniulka (---.yeo.pl)
Data:   2005-09-19 16:35

Nauka Kościoła wykluczyła tzw. preegzystencję dusz. Dusza człowieka zostaje stworzona w momencie powstania jego ciała, czyli w momencie poczęcia. Nie pamiętam w tym momencie dokumentów, ale było na protologii

 Re: Czy istnielismy przed poczęciem?
Autor: Michał (---.Zabrze.Net.pl)
Data:   2005-09-19 19:48

To znaczy tak: zasadniczo racja, jeśli chodzi o człowieka, ale dla Boga jesteśmy zawsze: "Ja jestem Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba? Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych" Mt 22,32.
My jesteśmy określeni w czasie, Bóg nie. Dla Niego byliśmy zawsze i już. Dla Boga zawsze jest teraz, to oznacza, że Jezus umiera na Krzyżu przez całą wieczność, (choć fizycznie był to określony moment historyczny). Dla Boga koniec świata już nastąpił, choć my musimy na niego jeszcze trochę poczekać, a to oznacza, że dla Boga nie tylko istnieją ci ludzie, którzy już się poczęli, ale również ci, którzy dopiero się poczną.

 Re: Czy istnielismy przed poczęciem?
Autor: Malutka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-09-19 20:04

Jeśli chodzi o cytaty z Pisma Swiętego, to znam tylko jeden:
"Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię, nim przyszedłeś na świat, poświęciłem cię..." (Jr 1, 5)

Można by było z tego wywnioskować, ze Bóg zna nas i kocha od zawsze. Zanim sie jeszcze poczelismy On już o nas wiedział i na nas oczekiwał, wiedział jaki będziemy mieć kolor oczu, kolor włosów, jaki będziemy mieć wzrost, i jak będziemy wyglądać, znał nasze słabości i wady,... i właśnie takimi nas zapragną .... :)

Wydaje mi się jednak, ze w jakimś fizycznym sensie takze istnieliśmy. Przecież atomy tworzące nasze ciała istnieją odwiecznie...

 Re: Czy istnielismy przed poczęciem?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-09-20 00:33

Malutka błąd logiczny. Bóg na nas nie oczekiwał, bo pojęcie czasu (oczekiwanie związane jest z czasem - jego upływem) Boga nie dotyczy. Zgadzam się natomiast z tym co napisali Marek i Michał, zwłaszcza bardzo wyraźnie przemawia do mnie ostatnia 3 wypowiedź. Dziękuję Michał i pozdrawiam, także, albo przede wszystkim Oleńkę. Szczęść Boże.

 Re: Czy istnielismy przed poczęciem?
Autor: Malutka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-09-20 17:04

Dobra Bogna -> może nie tyle 'oczekiwał', co byliśmi w Jego zamysłach, planach

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: