logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dewocja - co to jest i czy sie rozni od poboznosci?
Autor: wronia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-11-01 10:44

Jeszcze o dewocji skoro juz przy tym jestem co to wlasciwie jest? czym rozni sie od poboznosci?
Sorki ze tak dlugo i z gory dzieki za odpowiedzi

 Re: Dewocja - co to jest i czy sie rozni od poboznosci?
Autor: Michał (---.Zabrze.Net.pl)
Data:   2005-11-01 13:22

Właściwie bigoteria jest lepszym słowem, dewocja jest słowem, które stało się synonimem bigoterii i które zmieniło znaczenie z pozytywnego na pejoratywne. Jest to fałszywa, przesadna pobożność, nakierowana bardziej na innych, niż na siebie. Taki rygoryzm moralny, w który łatwo popaść, tępiąc grzechy cudze, ponad własnymi. Powiedziałbym nawet, że jest to pobożność zabobonna. Dewot, w dobrej wierze, pracowicie przepisuje nowennę do św. Judy Tadeusza i roznosi ją po kościołach, wierząc w skuteczność takich zabiegów. Bigot dodaje do nowenny pouczenie, co spotka tych, którzy nie pójdą w jego ślady.

 Re: Dewocja - co to jest i czy sie rozni od poboznosci?
Autor: Anna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-11-01 13:23

Dewocja to jest religijnosc na pokaz - dla innych, a nawet dla samego siebie, zeby sobie udowodnic, ze jest sie samemu wspaniałym i juz nikt nie jest potrzebny do szczescia. Dewocja czesto idzie w parze z pycha.
Poboznosc to jest pragnienie Boga i wszystkiego przez Niego i dla Niego. To zycie Ewangelia Jezusowa.

 Re: Dewocja - co to jest i czy sie rozni od poboznosci?
Autor: Jarek (---.proxy.aol.com)
Data:   2005-11-01 13:51

Słownik Języka Polskiego:

- pobożny: 1. wierzący w Boga i wypełniający w życiu nakazy religijne; religijny; praktykujący 2. świadczący o czyjejś religijności; zgodny z nakazami religii

- dewocja: manifestowana przesadnie, powierzchowna religijność; bigoteria

- bigoteria: nadgorliwe wypełnianie praktyk religijnych

 Re: Dewocja - co to jest i czy sie rozni od poboznosci?
Autor: Beata (---.devs.futuro.pl)
Data:   2005-11-01 15:30

Dewocja jest to przesadna pobożność. Nie koniecznie musi być ona zła. Bo ludzie, którzy się w ten sposób zachowują często nie zdają sobie z tego sprawy. Oni po prostu zachowują aż do przesady wszelkie praktyki pobożnościowe. Skoro można dwa razy dziennie przyjąć Komunię Św. to dlaczego nie mam być dwa razy dziennie na Mszy św.? Tak to mniej więcej wygląda. Myślę, że nie zawsze dewocja jest pobożnością na pokaz, choć często może się tak zdarzyć.

 Re: Dewocja - co to jest i czy sie rozni od poboznosci?
Autor: Elvis (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-11-02 11:54

Witam.
Do powyższych odpowiedzi dorzuce jeszcze jedno moje spostrzeżenie:
dewotki/dewoci się oburzają i zawsze wiedzą lepiej;
pobożni są pokorni i najpierw próbują zrozumieć; obojętnie w jakiej sprawie.
W przeważającej ilości przypadków po tym ich rozpoznasz.
Pozdrawiam.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: