logo
Wtorek, 07 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy rozwód katechety może spowodować utrate pracy?
Autor: Kati (---.marton.net.pl)
Data:   2005-11-14 19:29

Mam pytanie czy jeśli jedna z małżonków pracuje w jako kaktecheta może utracic prace na rzecz rozwodu jesli nawet nie chche tego rozwodu i nie zgadza ie na niego???Jesli powodem rozwodu nie jest w dodatku zdrada czy tp???Tylko poprostu małżonek nie bedacy katehceta chche odejść????

 Re: Czy rozwód katechety może spowodować utrate pracy?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-11-14 19:57

Polskie prawo pracy nie przewiduje możliwości rozwiązania umowy o pracę z uwagi na stan cywilny pracobiorcy. Z tego co orientuję się to katechetów zatrudniają szkoły na podstawie umowy o pracę.

Przepisy państwowe stanowią, że osoba podpisująca umowa o pracę musi mieć skierowanie (w prawie kanonicznym nazywa się to "katechetyczną misją kanoniczną". W każdej kurii diecezjalnej funkcjonują referaty katechetyczne, które mogą udzielić kompetentnej informacji na jakich warunkach udzielana jest owa misja i ewentualnie jak jest cofana lub zawieszana.

Nie myślę jednak, żeby cofnięto ją w przypadku, kóry Pani opisuje. Ale ja nie znam wszystkich szczegółów.

 Re: Czy rozwód katechety może spowodować utrate pracy?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-11-14 21:01

Misję kanoniczną cofa się zazwyczaj na wniosek proboszcza parafii, na terenie której znajduje się dana szkoła. Nie wiem, czy akurat rozwód (separacja raczej nie) ma wpływ na cofnięcie misji kanonicznej do katechizacji. Natomiast znam przypadek kiedy cofnięto ją katechetce, która zaszła w ciążę i urodziła nieślubne dziecko. Mieszkała i uczyła w środowisku wiejskim. Motywowano tę decyzję sianiem zgorszenia...

 Re: Czy rozwód katechety może spowodować utrate pracy?
Autor: Jarek (---.proxy.aol.com)
Data:   2005-11-15 08:51

Proszę Moderatora,
Czym skłamałem w poście

/.../

Niczym. (oprocz niedoczytania sekcji 'Zanim zapytasz').
moderator

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: