logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Ksiadz w konfesjonale ubrany po swiecku?
Autor: anna (---.zfn.uni-bremen.de)
Data:   2005-11-14 23:57

Dlaczego ksieza w Niemczech (Bremen- Kosciol sw. Jana) podczas spowiadania nie maja na sobie sutanny, lecz zwykly stroj- spodnie i sweter. Gdy ktos tak ubrany otwiera konfesjonal, nie wiadomo: ksiadz, nie ksiadz. Nie rozumiem tego, a z takim zjawiskiem spotykam sie tutaj dosyc czesto. Nie jestem pewna co do koloratki, zerkne nastepnym razem.
W Polsce jeszcze nie spotkalam sie z takim zjawiskiem, a wy?

 Re: Ksiadz w konfesjonale ubrany po swiecku?
Autor: Marta (195.150.224.---)
Data:   2005-11-15 00:18

Hehe, nie, nie spotkalam sie z tym. Nawet na pewno nie spotkalismy sie. Tu nie Niemcy dzieki Bogu!
Zapytaj kiedys. Moze sa biedni i ich nie stac na kupienie sutanny? Tak tu kiedys ktos wyjasnial w watku "Dlaczego ksieza nie nosza sutany tak czesto jak dawniej"

 Re: Ksiadz w konfesjonale ubrany po swiecku?
Autor: Agata (---.stny.res.rr.com)
Data:   2005-11-15 00:49

Droga Aniu,
Uwazam, ze to normalne. U nas w Nowym Jorku tak jest juz od dawna. Z tym, ze ksieza nosza koloratki. Nikogo to nie dziwi, im tak jest wygodniej nic poza tym. Nie stroj zdobi czlowieka, chyba wiesz o tym. Pozdrawiam. Szczesc Boze.

 Re: Ksiadz w konfesjonale ubrany po swiecku?
Autor: Andrzej Wasko SDS (---.hsd1.il.comcast.net)
Data:   2005-11-15 03:49

W tej sprawie lepsza od internetowej bedzie odpowiedz uzyskana u zrodla, czyli u spowiednika. Prosze go zapytac.

 Re: Ksiadz w konfesjonale ubrany po swiecku?
Autor: Małgozata Szkaplerz-KArmel (---.21.pl)
Data:   2005-11-15 08:27

Też u takiego się spowiadałam, w Polsce.

 Re: Ksiadz w konfesjonale ubrany po swiecku?
Autor: Barbara Karpińska (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-11-15 09:42

Mam tylko nadzieje, ze kapłan miał stułę. To stuła stanowi symbol święceń kapłańskich, a nie sutanna i nie koloratka.

 Re: Ksiadz w konfesjonale ubrany po swiecku?
Autor: Mati (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-11-15 10:04

Ten przypadek o którym piszesz wynika niestety z coraz większej laicyzacji księży na Zachodzie. Pozostaje tylko się modlić by w Polsce nie było podobnych przypadków. Nie chodzi tu o to że jak wcześniej ktoś napisał "nie strój zdobi człowieka" bo sutanna nie jest strojem który "zdobi" księdza ale jest to znak że tu w tym człowieku jest Chrystus i można do tego człowieka przyjść z zaufaniem. Strój to znak że ten człowiek jest tym kim jest, np. księdzem, lekarzem, żołnierzem, itp. Z Bogiem.

 Re: Ksiadz w konfesjonale ubrany po swiecku?
Autor: snakee (---.compower.pl)
Data:   2005-11-15 11:34

U mnie jest ksiadz ktory rano spowiada i zaraz pozniej idzie /jak przypuszczam do szkoly/ dlatego czesto spowiada nie w sutannie - ja nie widze w tym nic dziwnego... ostatecznie spowiedz nie jest przed ubraniem

 Re: Ksiadz w konfesjonale ubrany po swiecku?
Autor: O. Jan, omi (---.dsl.look.ca)
Data:   2005-11-15 11:48

W Kanadzie zdecydowana większość księży nie ma w ogóle sutanny. W naszej polskiej parafii wkładamy albę , fioletowa stuła wisi zawsze w konfesjonale. Taki jest zwyczaj i nikt się nie dziwi.
Ciekawostka. Pewnego dnia wracałem ze sklepu z zakupami, nie miałem koloratki, chociaż w czarnym garniturze, w czarnej koszuli - i rozpoznano mnie jako księdza, poproszono o spowiedź (po francusku, angielskiego nie nauczyłem się). Nie był to ani parafianin, ani Polak.
Kiedy w grupie księży wszedłem do klasztoru we francuskiej części Kanady, ze względu na koloratkę usłyszałem: "starotestamentalny". Moją odpowiwedzią w takich wypadkach jest zawsze: "Jestem księdzem". Kiedy usłyszę: "ja też", odpowiadam: "Nie widzę".
Dobrze, że w Polsce księża są widoczni jako księża, ale i mnie zdarzyło się i to na Jasnej Górze, że spowiadałem (jedną osobę) nie mając znaku kapłańskiego. Ale wtedy byłem jeszcze młodym księdzem i w Częstochowie byłem raczej jako turysta. Odwiedziny Matki Bożej były "przy okazji".
A jednak w tym miesiącu nas, trójka księży w tej polskiej parafii, postanowiliśmy zamówić sutanny, już się szyją w Poznaniu. jednak nosić je będziemy tylko w niedziele. To już postęp. I wyłom w zwyczajach.

Szczęść Boże!
O. Jan, omi

 Re: Ksiadz w konfesjonale ubrany po swiecku?
Autor: Verba Docentv (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-11-15 13:50

A ja widziałem kiedyś księdza ubranego tylko w kąpielówki, bo rzecz się miała na plaży w lecie, udzialającego namaszczenia topielcowi.

Widomym znakiem kapłaństwa nie jest koloratka, sutanna, wbrew powszechnemu poglądowi. Jest nią STUŁA, mająca korzenie jeszcze starożytne, rzymskie. Jeśli w na kofesjonale wisi stuła, to znaczy, że w środku siedzi kapłan, bez względu na to, czy będzie miał na sobie kitel, sutannę, mundur lub dżinsy. Uwaga: stułę noszą również diakoni, ale w inny sposób niż prezbiterzy.

Mało oglądam TV ale widziałem kiedyś taki film "Biała sukienka" z serii "Święta polskie". Polecam wszystkim.

 Re: Ksiadz w konfesjonale ubrany po swiecku?
Autor: anka 2 (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-11-15 17:14

Jak to dobrze, że mamy różne zdania na ten temat...
Aczkolwiek, jako człowiek "małej wiary" wolę, aby ksiądz w konfesjonale ubrany był w sutannę, komżę i stułę, bo wyraża w ten sposób szacunek dla swojego urzędu, kapłaństwa, i drugiego człowieka.
Pozdrawiam serdecznie.

 Re: Ksiadz w konfesjonale ubrany po swiecku?
Autor: Mateuszs (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-11-15 20:01

Spowiadałem sie u różnych księży.I wielu było tak właśnie ubranych.

 Re: Ksiadz w konfesjonale ubrany po swiecku?
Autor: Aga (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-11-15 21:03

A ja bym sie bała,ze pod księdza mógłby się ktoś podszyć...

 Re: Ksiadz w konfesjonale ubrany po swiecku?
Autor: anna (---.zfn.uni-bremen.de)
Data:   2005-11-15 21:51

Ja tez sie balam, ze to nie byl ksiadz, ten bez sutanny, u ktoreg chcialam sie wyspoiadac. Jak juz pisalam w pytaniu, myslalam, ze to nie ksiadz, gdy szedl do konfesjonalu. Dodam jeszcze, ze w Bremen w Kosciele Sw. Jana, gdy ksiadz spowiada wywiesza tabliczke ze swoim imieniem i nazwiskiem. To tez takie troche "smieszne". Ale to moze dlatego, ze konfesjonal wyglada podobnie jak duza szafa, ksiedza nie widac i moze stad ta tabliczka z imieniem i nazwiskiem
Dziekuje wszystkim za odpowiedzi.
Pozdrawiam
Anna

 Re: Ksiadz w konfesjonale ubrany po swiecku?
Autor: grzes (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-18 00:01

co mozna powiedziec o ubiorze, szczegolnie osoby duchownej?
kiedy widzimy siostre zakonna, ksiedza mamy uczucie pewnej innosci, kogos kto w sposob szczegolny reprezentuje Boga.Przez sutanne byc moze Bog chce do na lepiej dotrzec, ale ten sam Bog dociera do wielu ludzi przez brak tej sutanny- szczegolnei w tych ktajach, gdzie tradycja czy tez symbolika tego stroju-ubioru juz dawno zanikla. Ja osobiscie ciesze sie gdy widze spacerujacego od tak sobie ksiedza po miesci. Ta sutanna, koloratka i co tam jeszcze przypomina wielu z nam ze Bog istnieje. Doswiadczamy penego zauroczenia, ze ktos taki w sposob oczywisty przez swoj stroj mowi" Bog istnieje, a ja jestem Jego narzedziem"

Aha, noscie swoje szaty, malo takich Bozych szalencow na ulicy sie sie widzi - a szkoda. pzdr

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: