logo
Wtorek, 07 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 W jakim wieku ma sie swiadomosc popelnianego grzechu?
Autor: wronia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-11-16 18:42

jak w temacie. jasne jest dla wszystkich ze np 2-latek nie ma pelnej swiadomosci popelnianego zla, ale gdzie jest ta granica? prawdopodobnie napiszecie ze u kazdego jest inaczej, ale tak mniej wiecej? 5 lat? 7 lat? 10 lat?
z gory dzieki

 Re: W jakim wieku ma sie swiadomosc popelnianego grzechu?
Autor: agu (---.devs.futuro.pl)
Data:   2005-11-16 19:08

Świadomość popełniania czegoś złego pojawia się u niemowlaków (przed końcem 2 roku życia). Świadomość się rozwija (powinna rozwijać się całe życie) i przyjmuje się że koło 7, 8 roku życia wszystkie normalne dzieci mają świadomość popłenienia grzechu. Dlatego w tym momencie większość przystępuje do pierwszej spowiedzi.

 Re: W jakim wieku ma sie swiadomosc popelnianego grzechu?
Autor: Lidka (---.dronet.3s.pl)
Data:   2005-11-16 20:04


Żeby była świadomość popełnienia grzechu, trzeba wiedzieć, że to co zrobiliśmy nie tak, jest grzechem, jeżeli nie wiemy, że jest grzechem nie popełaniamy grzechu.
Dobrowolne i świadome przekroczenie Przykazań Bożych jest grzechem.

 Re: W jakim wieku ma sie swiadomosc popelnianego grzechu?
Autor: Małgosia (---.aster.pl)
Data:   2005-11-16 22:31

Kilkanaście lat temu, gdy przygotowywałam się do pierwszej spowiedzi (byłam w drugiej klasie podstawówki), siostra katechetka mówiła nam, że rachunek sumienia mamy robić od klasy I.
Prawdopodobnie zakładała, że będąc dzieckiem w klasie I jest już świadomość popełniania zła .... Czyli wydaje mi się, że można uznać 7 lat za tę granicę.
Pozdrawiam
Małgosia

 Re: W jakim wieku ma sie swiadomosc popelnianego grzechu?
Autor: Michał (---.Zabrze.Net.pl)
Data:   2005-11-16 22:49

Twoje pytanie świadczy o tym, że masz już taką zdolność.

 Re: W jakim wieku ma sie swiadomosc popelnianego grzechu?
Autor: tis (---.katowice.msk.pl)
Data:   2005-11-17 12:46

W Archidiecezji Katowickiej już od dość dawna jest praktykowana tzw. "Wczesna Komunia Święta". Przystępują do niej dzieci w wieku lat 5 lub 6. Ale już od wieku przedszkolnego dzieci te (w towarzystwie rodziców) uczestniczą w katechezie. Moi chłopcy mieli po trzy lata, kiedy ich - raz w tygodniu - na tą katechezę prowadziłem. A kiedy mieli po sześć lat, przystępowali do pierwszej spowiedzi i komunii św. To nie prawda, że tak małe dzieci nic jeszcze nie rozumieją; zaryzykowałbym i na podstawie sposobu ich przeżywania, zarówno spowiedzi jak i komunii św. niejedna osoba dorosła mogłaby się od tych dzieci wiele nauczyć. Ks. Proboszcz, który te dzieci spowiadał mówił, że się od tych dzieci uczy wrażliwości sumienia. Oczywiście, że ta praktyka wymagała wielkiego zaangażowania rodziców - także i po pierwszym przystąpieniu do Komunii św. praktykuje się uczestniczenie we mszy św. - zwłaszcza w pierwsze czwartki miesiąca. W mojej rodzinie uczestniczenie w wieczornej mszy św. w pierwszy czwartek miesiąca stało się zwyczajem a każda z tych mszy św. odprawiana jest w naszej parafii w intencji kapłanów i o powołania kapłańskie. Warto zwyczaj wczesnej Komuni św. i pierwszoczwartkowych mszy św. w intencji kapłanów praktykować. Często bowiem krytykujemy księży ale czy się w ich intencji modlimy?
Pokój i dobro!

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: