logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Piatkowy post - caly Kosciol czy tylko w Polsce?
Autor: Anna (---.crowley.pl)
Data:   2005-11-17 16:17

Mam małe pytanko. Chodzi mi o spożywanie mięsa w piątek. Czy to jest sposób przeżywania dnia pokutnego np. w Polsce na podstawie zarządzenia Episkopatu Polski czy też dotyczy całego Kościoła. Dziękuję za wszelkie odpowiedzi.Pozdrawiam!

 Re: Piatkowy post - caly Kosciol czy tylko w Polsce?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-11-17 17:25

Przeczytaj: http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=98805&t=98796,

(wyjaśnienie, dlaczego występuja różnice w tej kwestii w róznych krajach, mimo, że Kosciół na całym swiecie jest ten sam).

W Polsce obowiazuje post piatkowy na podstawie zarządzenia naszego Episkopatu. Zapewne w innych krajach też, ale nie pamietam konkretnie w których. Pozdrawiam, szczęść Boże.
Ps Dla zdziwionych: Rzeczowych odpowiedzi, przy konkretnie stawianych pytaniach, nadal będę udzielała, na miarę mojej wiedzy.

 Re: Piatkowy post - caly Kosciol czy tylko w Polsce?
Autor: maryla (---.sympatico.ca)
Data:   2005-11-18 01:34

W Kanadzie nie ma postu piatkowego.

 Re: Piatkowy post - caly Kosciol czy tylko w Polsce?
Autor: duszpasterz (---.dip.t-dialin.net)
Data:   2005-11-18 13:08

Poniewaz sa to sprawy dyscyplinarne koscielne, dlatego tez, zgodnie z normami Kodeksu Prawa Kanonicznego, kazda Konferencja Episkopatu (np. danego kraju czy grupy panstw) ma prawo ustalac wlasne szczegolowe normy dotyczace tej kwestii. I tak np. w Niemczech istnieje obowiazek zlozenia tzw. "ofiary piatkowej", ktora moze przyjac praktycznie rozne formy: katolik moze wsrod nich dowolnie wybierac. kazda jednak z tych form ma wyrazac pokutny charakter piatku. I tak na pierwszym miejscu wymienia sie te tradycyjna, ale ciagle zachowujaca swa aktualnosc forme, jaka jest wstrzemiezliwosc od pokarmow miesnych. Ale moga to byc inne formy zwiazane z pewnym wyrzeczeniem, sluzba dla drugich lub pewnym dodatkowym aktem poboznosci. Konkretne przyklady: bardzo lubie slodycze, ale tego dnia rezygnuje z nich swiadomie i zaoszczedzone pieniazki przekazuje na biednych; poswiecam pewna ilosc czasu, by odwiedzic samotna staruszke i zrobic dla niej zakupy; ide w piatek na msze sw. (choc nie ma takiego obowiazku) i modle sie w intencji osob, ktore znajduja sie w jakiejs szczegolnej potrzebie; ITD.,ITP. Najidealniej jest, jesli z mojego wyrzeczenia ktos potrzebujacy skorzysta. Oczywiscie przepisy te nie obowiazuja, gdy w piatek przypada uroczystosc. Mysle, ze takie rozwiazanie bardziej akcentuje wewnetrzna dojrzalosc katolikow. Pozdrawiam.

 Re: Piatkowy post - caly Kosciol czy tylko w Polsce?
Autor: ANNA (---.crowley.pl)
Data:   2005-11-19 09:34

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Z Bogiem.

 Czy kobieta w ciąży może spożywać pokarmy mięsne w piątek?
Autor: tomek (---.aster.pl)
Data:   2009-08-23 03:09

Jak w temacie.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: