logo
Czwartek, 02 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Moje dziecko chce do innego kosciola.
Autor: Agnieszka (---.chello.pl)
Data:   2005-11-27 19:48

Mam ogromny problem. Wychowuje corke siostry, ktora stoczyla sie po odejsciu meza i zoatala pozbawiona praw opieki.Siostrzenica ma 13 lat, jej ojciec nalezal do kosciola luteranskiego (ea) i Joasia w tym wyznaniu sie wychowywala. Nie byli bardzo praktykujacy ale chodzili na nabozenstwa i Asia sie z ta wiara identyfikowala. Gdy zamieszkaa z nami zaczela chodzic z moja rodzina do kosciola ale ostatnio stanowczo odmowila, zarzadala zgody na niechodzenie na religie, ktora jej dalismy, chce tez chodzic z powrotem do swojego kosciola. W sumie nam to tak bardzo nie przeszkadza, to jej wybor, ale moze powinnismy chodzic z nia? Mamy tez swoja corke ktora miala isc do komunii w tym roku ale nie chce, twierdzac ze ona woli kosciol Asi.
Jak wybrnac z tej sytuacji szanujac przekonania siostrzenicy ale nie robic rewolucji w naszych przekonaniach?

 Re: Moje dziecko chce do innego kosciola.
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-11-27 20:19

Trudno tutaj cokolwiek radzić, bowiem to co Pani opisała jest zbyt enigmatyczne. Nie wiadomo na przykład nic o stanowisku ojca biologicznego, co on na to? Nie wiadomo nic jaki jest Państwa stosunek prawny do dziecka. Rodzina zastępcza? Pełne prawa rodzicielskie? Nie wiemy np. czy Państwa siostrzenica była ochrzona w Kościele luterańskim? Czy jest w ewidencji tego Kościoła? I tak dalej. Diabeł tkwi w szczegółach a tych brakuje.

Przyjmując założenie, że była ochrzczona w Kościele luterańskim a ojciec biologiczny nie wykazuje żadnego zainteresowania jej osobą oraz, że posiadacie Państwo pełne prawa rodzicielskie, to:
- Państwa siostrzenica ma prawo uczestnictwa w Kościele, którego jest wierną, mimo, że jest nieletnia; szczególnie ważne jest to, że wkracza ona w wiek, kiedy to wie się wszystko najlepiej i człowiek wchodzi w okres buntu przeciwko opiekunom, a pole religia jest bardzo dobrym polem walki, wiem to z autopsji;
- według obowiązującego w Polsce prawa macie Państwo możliwość zdecydować o tym, czy w szkole będzie chodzić na lekcje religii czy etyki i szkoła ma obowiązek zorganizować ku temu stosowne warunki, o nie chodzeniu nie ma mowy! Jeśli Państwo uznają, że ma chodzić na zajęcia religii w wersji luterańskiej, szkoła ma zorganizować takie zajęcia w porozumieniu ze stosowną parafią luterańską;
- macie Państwo pełne prawo przebywać w obecności Państwa siostrzenicy gdy uczestniczy ona w uroczystościach religijnych (obojętnie w jakim Kościele), bowiem odpowiadacie za to co się z nią dzieje;
- w stosunku do Państwa córki, jak rozumiem również nieletniej, macie pełne prawo decydować w jakiej wierze będzie ona wychowana; jak ja bym się przesadnie przejomował tym co moje dzieci chcą a czego nie chcą, to dawno bym oszalał ale jak rozumiem teraz takie czasy, że dzieci rządzą i decydują o tym dokąd chodzą a dokąd nie.

 Re: Moje dziecko chce do innego kosciola.
Autor: Ryszard T. (156.17.38.---)
Data:   2005-11-28 10:42

osobiście uważam, że powinnaś uszanować wolę dziecka, tym bardziej że jest to tradycja rodzinna, w której została wychowana.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: