logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy można negować objawienia zatwierdzoen przez Kościół?
Autor: aga w (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-19 19:22

Jak w temacie. Czy można twierdzić, że dane objawienie, o którego prawdziwości pozytywnie wypowiedziały się odpowiednie urzędy Kościola, jest objawieniem fałszywm albo wręcz szatańskim?

-------------

Dla wielu ludzi orzeczenia urzędów Kościoła nie mają najmniejszej wartości. Przecież Pani o tym wie :)
Ergo: można. To też z życia.
moderator

 Re: Czy można negować objawienia zatwierdzoen przez Kościół?
Autor: aga w (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-19 19:58

Uściślam, ze chodzi mi o katolików. Czy moga oni negować zatwierdzone przez Katolicki Kosciół objawienia?

-------------

Uscislam, ze nie tylko moga, ale to robia. Przykladow az nadto.
Takze duchowni.
moderator

 Re: Czy można negować objawienia zatwierdzoen przez Kościół?
Autor: aga w (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-19 20:15

A jak to wyglada z punktu np prawa kanonicznego? Czy sa jakies reguły?

------------------

Warto sprawdzic. Wyglad np. prawa kanonicznego jest nastepujacy:
www.archidiecezja.lodz.pl/prawo.html
moderator

 Re: Czy można negować objawienia zatwierdzoen przez Kościół?
Autor: Marek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-19 23:03

Gwoli ścisłości : Kościół w zasadzie nie orzeka o prawdziwości objawień prywatnych (nawet tak sławnych jak Lourdes czy Fatima). Jedyne co Kościół niekiedy orzeka to sprzeczność lub niesprzeczność z nauką Kościoła - co nie przesądza jeszcze o prawdziwości objawienia.
Katolika w sumieniu obowiązuje jedynie tzw. objawienie publiczne, które zakończyło się ze śmiercią ostatniego z apostołów.

Więcej na ten temat można znaleźć tutaj : http://www.apologetyka.katolik.net.pl/index.php?option=com_content&task=category§ionid=18&id=172&Itemid=60

Kiedyś była także audycja redakcji "Apologetyki" w RM na ten temat - jej zapis jest pod adresami http://www.radiomaryja.pl/newv/pol/dzwieki/dzwieki/2003/09/2003.09.04.rn21.m3u (do słuchania)
http://www.radiomaryja.pl/newv/pol/dzwieki/dzwieki/2003/09/2003.09.04.rn21.mp3 (do ściągnięcia - uwaga, duży plik !)
pozdrawiam
Marek

 Re: Czy można negować objawienia zatwierdzoen przez Kościół?
Autor: Tomek (---.crowley.pl)
Data:   2005-12-21 12:42

Jest dokładnie tak jak pisze Marek.

Jednak dodać należy - że jeśli objawienie prywatne zostało uznane jako niesprzeczne z nauką KK, to osoba uznająca się za katolika nie powinna twierdzić, że jest to objawienie szatańskie.

Sam znałem takiego katolika, co mu się objawienia maryjne nie podobały. Za jakiś czas przestał być katolikiem, po jakimś czasie założył swój własny "kościół".

Tak więc każdy może wierzyć w co mu się żywnie podoba - a niekoniecznie musi być katolikiem

 Re: Czy można negować objawienia zatwierdzoen przez Kościół?
Autor: Ricardo (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-02-04 13:46

Objawienie prywatne, czy to ukazanie się Jezusa s. Faustynie, Maryi w licznych miejscach, świętych lub Aniołów - nawet gdy miejscowy biskup uznaje, że nie ma w nim "kolizji" z objawieniem biblijnym = publicznym, nie musi być respektowane, uznawane przez katolików, innych chrześcijan czy nawet niewierzących.
Zresztą należy "załapać" ,że każde objawienie, nawet to biblijne jest PRYWATNE. Ma ono jednak inną warstwę znaczeniową od tych prawie 300 objawień prywatnych samej Matki Bożej w ciągu ostatnich 180 l;at. Popatrzmy na ukazanie się Anioła przy zwiastowaniu; jakie było to objawienie wobec Maryi - prywatne czy....? No właśnie. Gdyby nie one , nie mielibyśmy dzisiaj Pisma Św.
Jest objawienie biblijne i pozabiblijne ( tzw. prywatne dzisiaj ). Te prywatne dzisiaj Kościół dzieli na ;
1. Objawienia prywatne wobec któych miejscowy biskup nie stwierdził błedów i "kolizji" z nadprzyrodzonością,np. Fatima, Lourdes, Gietrzwałd.
2. Objaiwnia prywatne wobec których Kościół jest otwarty i zachowuje status badawczy, rozeznający. Można więc na sposób prywatny pielgrzymować do takiego miejsca i modlić się..np. Medjugorie
3.Objawienie prywatne w którym miejscowy biskup stwierdził "brak nadprzyrodzoności" i stwierdził ich negatywne znaczenie..tzw. zakazane. np. Oława
Ogólnie obj. prywatne są zgodne z kwalifikacjami teologii dogmatycznej i dopuszczalene. Dopełniaone tylko objawienie biblijne, nic nowego nie doddając a jedynie kładą nacisk na jakąś prawdę wiary...np. miłosierdzie Boże, post czy różaniec...itd.
Osobiście - mają one dla mnie duże znaczenie ale nie stawiam ich ponad objawienie biblijne i ponad autorytetem Kościoła. Można wiec wierzyć lub nie. Otwartość Kościoła, dla mnie , jest więc wielkim darem ku doświadczeniu Boga.
Z szacunkiem do Wszystkich - jest to doświadczenie "trudne". Ten, kto wchodzi w objawienia prywatne " naraża się", albo jednym albo drugim. Dlatego wypada zdobywać w tym wymiarze odpowiednią wiedzę i naukę Kościoła aby nikt nie nie " nadmuchał nam w kaszę". "Kasza" to fachowe poruszanie się w tym zagadnieniu.
Ricardo.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: