logo
Czwartek, 02 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Bóg - nadal Tajemnica?
Autor: tk (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-04 02:56

Czy jeśli przyjąć, że Bóg objawił siebie (i wszystko co musi o Nim wiedzieć człowiek) przez Jezusa, to jest On nadal dla nas Tajemnicą?

 Re: Bóg - nadal Tajemnica?
Autor: tis (---.c207.msk.pl)
Data:   2006-01-04 07:06

Nie potraktuj mojej odpowiedzi jako fachowej, teologicznej, bo teologiem nie jestem. Ale jestem "homo sapiens" i moją cechą charakterystyczną jest to, że myślę.
Otóż mnie się wydaje, że na ziemi nigdy do końca nie poznamy Boga, bo gdyby On na to pozwolił, utraciłby władzę nad nami.
Toteż Bóg objawia nam prawdę o sobie stopniowo i tylko tyle ile człowiekowi potrzeba do godziwego przejścia przez życie na ziemi.

 Re: Bóg - nadal Tajemnica?
Autor: Marek (217.153.160.---)
Data:   2006-01-04 08:27

Witam
Sądzę że odpowiedź kryje się w Pańskim pytaniu - a mianowicie w zastrzeżeniu "i wszystko co musi o Nim wiedzieć człowiek). To co potrzebne wiemy, reszty nie wiemy i - Bogu dzięki - nie pojmiemy przez wieczność. W Królestwie będziemy w nieskończoność odkrywać Boga - ale ponieważ On sam jest nieskończony, zawsze będzie coś jeszcze do odkrycia
pozdrawiam
Marek

 Re: Bóg - nadal Tajemnica?
Autor: Linka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-04 08:56

Ojej i to jaką wielką. Mnóstwem tajemnic jest, w każdym razie dla mnie. I nie poznam ich aż na tamtym świecie (chyba i mam nadzieję)
Ot pierwsza z brzegu, tajemnica Trójcy Świetej. Nie jest dla Ciebie to tajemnicą?
Bóg powiedział nam o sobie tyle ile nam potrzebne do zbawienia i ile jesteśmy w stanie pojąć (choć i z tym są kłopoty;)

 Re: Bóg - nadal Tajemnica?
Autor: X. (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-04 09:19

No a nie Jest? ;) Sam napisałeś, że Bóg objawił wszystko "co musi o Nim wiedzieć człowiek" ( nie napisałeś po prostu "wszystko"). Jest tajemnica Trójcy Świętej.
Nie wiesz np. co jest po śmierci (wiesz tylko ogólnie - zbawienie lub potępienie, niebo, czyściec, piekło, mieszkań wiele, ani oko nie widziało, itp.).

Dla nas tajemnicą jest nawet drugi człowiek. Ty też masz tajemnice przed innymi, sprawy osobiste. Niektóre sprawy omawiasz tylko w konfesjonale, dla innych są one tajemnicą.
Mam wrażenie, że słowo "tajemnica" będzie zawsze w jakimś stopniu aktualne ;)

(12) Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz /jeszcze/ znieść nie możecie. (13) Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. J 16:9-13

(11) On im odrzekł: Wam dana jest tajemnica królestwa Bożego, dla tych zaś, którzy są poza wami, wszystko dzieje się w przypowieściach, Mk 4:11,

(2) aby ich serca doznały pokrzepienia, aby zostali w miłości pouczeni, ku /osiągnięciu/ całego bogactwa pełni zrozumienia, ku głębszemu poznaniu tajemnicy Boga - /to jest/ Chrystusa. Kol 2:2

(13) aż dojdziemy wszyscy razem do jedności wiary i pełnego poznania Syna Bożego, do człowieka doskonałego, do miary wielkości według Pełni Chrystusa. Ef 4:13

 Re: Bóg - nadal Tajemnica?
Autor: Michał (---.Zabrze.Net.pl)
Data:   2006-01-04 09:21

No, raczej tak. I to sporą.

 Re: Bóg - nadal Tajemnica?
Autor: Marcin (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-04 09:26

Pokój Tobie
Bóg jest i pozostanie tajemnicą. Gdyby człowiek pojął w całości Boga stałby się Mu równy, a to jest niemożliwe. Jezus Chrystus przyszedł, ponieważ tylko przez Niego mamy możliwość dostępu do Boga. On jest jedynym Posrednikiem między Bogiem, a człowiekiem.
Można tak powiedzieć, że w Jezusie Chrystusie Bóg objawił o Sobie wszystko co jest człowiekowi potrzebne.
Marcin

 Re: Bóg - nadal Tajemnica?
Autor: Marian (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-04 09:52

Tak, Bóg jest nadal i pozostanie zawsze dla człowieka Tajemnicą. Bóg objawił nie "wszystko co musi o nim wiedzieć człowiek", a tylko to, co człowiek może o Nim wiedzieć. Gdyby człowiek zrozumiał wszystko o Bogu, to by znaczyło, że człowiek jest wyżej, a przynajmniej na równi z Bogiem. A jednak człowiek nie zrozumie Boga. Dopiero gdy po śmierci pozna Go twarzą w twarz.

 Re: Bóg - nadal Tajemnica?
Autor: basia (---.gunb.gov.pl)
Data:   2006-01-04 13:28

TAK - Jest Tajemnicą; Niepojęty, Niezgłębiony...
Niewątpliwie w Bogu - TAJEMNICY - zawiera się Jego Najwyższa Mądrość, której i tak zrozumieć nie jesteśmy w stanie.
Ale czy gdybyśmy mogli poznać Jego Tajemnicę i znali jaka przyszłość przed nami, i co nas czeka, bylibyśmy zdolni do miłości?
Czy byłaby w nas wrażliwość, która pobudza nas do działania w dobrym, do poświęceń, czy istniałaby wiara i nadzieja?
Czy bylibyśmy ludźmi żyjącymi TU i TERAZ, którzy potrafią wyzwolić w sobie wzniosłe uczucia?
Chyba bylibyśmy tylko "zaprogramowanymi automatami" szablonowo wykonującymi to o czym byśmy wiedzieli i co przed nami?
Ta Tajemnica prowadzi mnie w niewiadomą, ale wiem, że mogę jej zaufać, mogę kochać Boga choć Go nie rozumem, mogę kochać człowieka, który też nosi w sobie Jego Tajemnicę.
Dziś piszę te słowa w wielkim bólu, bo stoję pod krzyżem - nic nie rozumiejąc-:(
Moja znajoma i zarazem bliska przyjaciółka mojej córki, przez 7 lat prosiła Boga, leczyła się, cierpiała, czekała, żyła nadzieją i wczoraj w 6 m-cu ciąży urodziła - dziecko umarło-:(

 Re: Bóg - nadal Tajemnica?
Autor: MaBi (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-04 18:25

Nawet po smierci, gdy spotkamy Boga, nie pojmiemy Go do konca. Poznawanie Go będzie chyba fascynującym zadaniem na całą wiecznośc, ale przeniknięcie calej tajemnicy przekracza możliwości osoby ludzkiej.

 Re: Bóg - nadal Tajemnica?
Autor: Dziadek_Muminka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-04 23:02

Tajemnica?Malo powiedziane...Jest po prostu Nieobliczalny;)Chcesz i prosisz o jakas łaske a On zsyla cierpienie.I jak tu uwierzyc,ze chce mojego uswiecenia?

 Re: Bóg - nadal Tajemnica?
Autor: Marcin (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-05 10:28

Pokój Tobie
Wczoraj przeczytałem w jednym z opowiadań Romana Brandsteattera, że grzech pierworodny był próbą człowieka by poznać Tajemnicę Boga i stać się Mu równym Zawsze to Bóg daje nam się poznać i zawsze jest to łaska. Bransteatter pisze, że kto już znalazł Boga nie może przestać Go szukać dalej.
I bardzo ładnie pisze o Tajemnicy Boga Święty Jan - "Boga nikt nigdy nie widział. Jednorodzony Syn o Nim pouczył" J 1,18. Poznaj Boga przez Słowo Wcielone - Jezusa Chrystusa. Np. Sakrament Pokuty i Pojednania (bo Jezus Chrystus obecny jest w Sakramentach), przychodzi grzesznik "77" raz do spowiedzi pełen obaw, strachu, a doświadcza tego, że Bóg go nie osądził nie potępił, nie zgorszył się, nie odrzucił, ale w widzialny i słyszalny sposób przebaczył grzechy i przygarnął do Siebie. Niesamowicie piękne.
Marcin

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: