logo
Czwartek, 09 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak zacząć czytać Biblię?
Autor: ewa (---.asta-net.com.pl)
Data:   2006-04-01 23:20

Od jakiegoś czasu otwieram gdzie bądź. Tu trochę, tam trochę. Ludzie latami czytają... wg jakiegoś klucza? Szukają, czego im właśnie dziś potrzeba? Jak zacząć?

 Re: Jak zacząć czytać Biblię?
Autor: mariola (---.umcs.akademiki.lublin.pl)
Data:   2006-04-01 23:47

Jak zacząć?

Ja czytam słowa na dany dzień (w internecie są np. tutaj:
www.katolik.pl/biblia/czytania/

lub możesz kupić kalendarz z podanymi obok daty namiarami tak jak podane sa imieniny ;-)...
Możesz też czytać kolejne fragmenty "jak książkę", tylko z modlitwą do Ducha Świętego na początku i tak uważniej, ale ja bym raczej poleciła zacząć od Psalmów, a potem początek, ale to moje zdanie...
Ale ważne jest, że wogóle zaczęłaś...
Powodzenia.
M

ps. polecam tez lekturę wątków:
www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=91635&t=91575
www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=45370&t=45311
www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=8565&t=8565

 Re: Jak zacząć czytać Biblię?
Autor: Z (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-01 23:49

robisz bardzo dobrze ;)
Teraz możesz zacząć czytać systematycznie - zacznij od Nowego Testamentu. Powoli, rozumiejąc każde zdanie :) Od Nowego Testamentu - bo naszym zadaniem jest poznać przede wszystkim naukę Chrystusa.
Proponuję, abyś dopiero potem zaczęła czytać zupełnie od początku, czyli od Starego Testamentu.
Jest to cudowna rzecz - ktoś coś mówi, a Ty wiesz, że np. nie czytał, że nasza wiara jest inna, że on opiera się wcale nie na Biblii ale np. na jakimś filmie... . Czytanie Pisma Świętego to poznawanie prawdy o naszej wierze. Ja czytam już kolejny raz. Ciągle za mało... Ale nawet z tymi przerwami czasowymi, czytając każdziuteńką stronę, nawet się nie spostrzegłam, jak jestem już w Księdze Syracha.
Powodzenia :))

 Re: Jak zacząć czytać Biblię?
Autor: vesuv (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-01 23:58

Bardzo dobrze ze chcesz czytac Pismo Swiete :-). Proponuje tradycyjnie zaczac od Ewangelii. Ja od kilku lat praktykuje codzienna (no, prawie ;-)) medytacje nad fragmentami ktore na dany dzien sa wyznaczone jako czytania mszalne. Zachecam Cie do zastanawiania sie za kazdym razem co Jezus mowi do Ciebie, nie co mowi ogolnie, ale konkretnie do Ciebie. Jest to trudne i wiaze sie z walka z samym soba - brak czasu, lenistwo, itp. ale daje owoce. Odkad praktykuje modlitwe nad Slowem Bozym Jezus caly czas zmienia moje myslenie co do pewnych spraw, nawet nie wiadomo kiedy :-). Wiec zycze wytrwalosci.

 Re: Jak zacząć czytać Biblię?
Autor: bernard (---.hsd1.pa.comcast.net)
Data:   2006-04-02 02:14

POKOJ TOBIE,
Chwala Panu, ze zaczelas czytac Pismo Sw.
Mysle ze najlepiej zaczac od Historii Kosciola tzn od Dziejow Apostolskich, a potem Ewangelie i pozostale Ksiego Nowego Testamentu, i pozniej przejsc do Starego Testamentu. I na koniec mysl Sw. Augustyna, ktory powiedzial ze;
"Nowy Testament jest ukryty w Starym, Stary odslania sie w Nowym".

owocnego czytania
z Bogiem

 Re: Jak zacząć czytać Biblię?
Autor: Sławek (217.153.221.---)
Data:   2006-04-02 07:09

http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
Tu jest bardzo szczegółowy plan czytania Biblii

 Re: Jak zacząć czytać Biblię?
Autor: Jakub (---.man.rsk.pl)
Data:   2006-04-02 09:34

Kilka przydatnych schematów i wiadomości:

http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
http://www.karmel.pl/modlitwa/lectio/index.html
http://www.karmel.pl/modlitwa/biblia/index.html
http://www.karmel.pl/modlitwa/studnia/index.html
http://www.mateusz.pl/ksiazki/gmcps/
http://www.kuria.gliwice.pl/czytelnia/ksiazki/index.php?numer=12

Myślę, ze mozna z tego coś wybrać.
Pozdrawiam

 Re: Jak zacząć czytać Biblię?
Autor: coyacamaquen (---.ceti.pl)
Data:   2006-04-02 11:37

Mnie zawsze tłumaczono, że najlepiej zacząć od Ewangelii synoptycznych (tzn. według św.Mateusza, św.Marka i św.Łukasza), potem wg św. Jana, a potem Nowy Testament (ew. Apokalipsę mozna zostawić jeszcze na potem, jesli jest za trudna do zrozumienia). Ze Starego Testamentu nalezy zacząć od ksiąg mądrościowych (m.in. Psalmy, Księga Syracha), potem księgi prorockie (np. Izajasza) a na koniec zostawić sobie księgi historyczne, czyli te, które są na początku wydania Pisma Świętego.
Ta kolejność jest związana po prostu ze stopniem trudności w poprawnym zrozumieniu tekstu, oraz z tym, że z językiem Pisma Świętego trzeba się po prostu "obyć" i przyzwyczaić do niego. A lepiej zacząć od czegoś, co jest łatwiejsze, bo wtedy jest motywacja do dalszego czytania. Jak się zacznie od czego zbyt trudnego, to może przyjść zniechęcenie:)
Poza tym radzę korzystać z wszelkiego typu komentarzy do Pisma Świętego. Co prawda niektóre są pisane dość trudnym językiem, ale są też proste:) Pomagają zrozumieć to, czego ze względu na różnice w mentalności między nami a tymi, którzy spisywali PŚ nie możemy tak ot zrozumieć.
Życzę wytrwałości i czerpania życia ze słów Pana.

 Re: Jak zacząć czytać Biblię?
Autor: magda (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-02 12:08

Osobom mało doświadczonym odradzam czytanie Bibli przez otwieranie na przypadkowej stronie.... związane to jest z tym iż osoby nie doświadczone moga źle zrozumiec dany fragment... znam przypadek gdzie osoba otworzyła Pismo Św na dowolnej stronie trafiając na fragment "Judasz poszedł i sie powiesił" po czym mało brakowało i ta osoba popełniła by samobójstwo... Proponuje zacząć od Ewangeli wg Sw Jana :) pozdrawaim miłej lektury ... ale z rozwaga :)

 Re: Jak zacząć czytać Biblię?
Autor: tis (---.c31.msk.pl)
Data:   2006-04-03 09:29

Radzę rozpocząć od "KAZANIA NA GÓRZE"; od owych ośmu błogosławieństw czyli od piątego rozdziału Ewangelii wg. św. Mateusza. I na razie na tym poprzestać, dotąd, dopóki dopóki nie sformułujesz sobie odpowiedzi na to, dlaczego tych właśnie ludzi uznał Pan Jezus za błogosławionych. Spróbuj także zrozumieć słowo "błogosławiony". Rozbij sobie to słowo na dwie części: "błogo", czyli odpowiadający na pytanie "jak?" oraz "sławiony", co oznacza tyle, że się o nim rozpowiada.
A potem jak już "przetrawisz" owe osiem błogosławieństw przystąp do dalszego czytania z rozważaniem. Zauważysz nie chybnie że dalsza część KAZANIA jest rozwinięciem tych ośmiu błogosławieństw. A w toku dalszego czytania, dojdziesz do wniosku... nie nie będę się dzielił swoimi przemyśleniami, bo to ma być Twoje zadanie.
I jeszcze jedno, kiedy już wejdziesz w normalny tok lektury, nie przegap przypisów, które wiele spraw wyjaśniają.
Na koniec mogę Cię zapewnić, ze nauczysz się odpowiadać sobie na pytanie: Ajak na moim miejscu postąpiłby Pan Jezus? A stawiać sobie takie pytanie należy i umieć na nie odpowiadać (Ewangelia jako "ściąga" jest jak najbardziej zalecana).
Pax et bonum!

 Re: Jak zacząć czytać Biblię?
Autor: ewa (---.asta-net.com.pl)
Data:   2006-04-03 19:48

Wszystkim serdecznie dziękuję za wskazówki.

 Re: Jak zacząć czytać Biblię?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-03 22:59

A ja radzę po prostu zacząć. Otworzyć Biblię w dowolnym miejscu i zacząć czytać. Tyle ile można, nie za dużo, nie za mało. A potem to już "z górki".

 Re: Jak zacząć czytać Biblię?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2006-04-04 01:30

Przyłączam się do tych wszystkich słusznych rad, które wskazują na konieczność czytania systematycznego wg określonego schematu, np. czytania liturgiczne, modlitwa brewiarzowa, Psalmy i Nowy Testament. Czytać należy niewielkimi fragmentami stanowiącymi całość, zdecydowanie najlepiej rano, PRZED rozpoczęciem dnia, nie dłużej niż 15 - 30 min., starając się wracać w ciągu dnia do przeczytanego fragmentu i odnosząc ten fragment do mojego konkretnego życia. Jeśli jakaś metoda stosowana w dłuższym okresie nie przynosi pożytku (nuży), należy dokonać zmian. Niesłychanie ważne jest wyrobienie sobie stałego nawyku codziennego czytania. Poza tym - wszystkie chwyty dozwolone.
W czytaniu poznawczym, warto korzystać z dorobku biblistyki, warto też dzielić się w grupie kilku osób.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: