logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Liturgia Wielkiej Soboty = msza w Wielkanoc?
Autor: to ja (---.ekspres.net.pl)
Data:   2006-04-13 03:32

/.../

W Wielką Sobotę jedyna liturgia Kościoła to trwanie przy Grobie Pańskim rozważając Mękę i Śmierć Chrystusa. W Polsce jest bogosławieństwo pokarmów wielkanocnych.
Kościół w Wielką Sobotę powtsrzymuje się od sprawowania ofiary Mszy św. (podobnie jak w Wielki Piątek, dlatego główny ołtarz pozostaje obnażony.
moderator

ps. niezawodni Forowicze zapewne doprecyzują resztę.

 Re: Liturgia Wielkiej Soboty = msza w Wielkanoc?
Autor: B. (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-13 09:50

Czyli wniosek jest prosty - skoro w Wielką Sobotę nie ma Mszy Św., to w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego należy iść na Mszę Sw. Jest to obowiązek miłosny :)

----------

... np. biorac udzial w najpiekniejszej, najbardziej uroczystej w roku Liturgii Kosciola - Wigilii Paschalnej odprawianej w nocy z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę.
moderator

 Re: Liturgia Wielkiej Soboty = msza w Wielkanoc?
Autor: muniek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-13 10:58

^ To nie do końca prawda. Mogę się mylić ale wydaje mi się, że "liturgią" z punktu widzenia liturgiki są ceremonie dwojakiego rodzaju:
1) związane z udzielaniem sakramentów - w tym szczególnie liturgia mszy św.
2) Brewiarz, czyli, Liturgia godzin
W tym sensie na Wielką Sobotę przewidziane są modlitwy Liturgii Godzin.

-------

Jest tak, jak Pan napisal.
W poprzednim poscie cytuje rubrycele z mszalu rzymskiego. Ze wzgledu na mnogosc pytan w tych dniach dotyczacych liturgii Wielkiego Tygodnia przy komputerze mam te gruba ksiege i po prostu cytuje. W powyzszym przypadku ze strony 148 (wydanie z roku 1986).
moderator

 Re: Liturgia Wielkiej Soboty = msza w Wielkanoc?
Autor: to ja (---.ekspres.net.pl)
Data:   2006-04-13 12:02

Chodzi mi właśnie o udział w Wigilii Paschalnej, która w mojej parafii odprawiana jest w sobotę o 22.00. Więc to jeszcze nie niedziela, ale już świętowanie Zmartwychwstania Jezusa.

 Re: Liturgia Wielkiej Soboty = msza w Wielkanoc?
Autor: Weronika (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-13 13:34

To ja tez mam pytanie. Dlaczego w wielu (zapewne w wiekszosci) kosciolach 2 razy uroczyscie swietuje sie zmartwychwstanie? Raz w czasie Wigilii Paschalnej, kiedy juz sie przeciez spiewa, ze Chrystus zmartwychwstal i drugi raz w niedziele podczas rezurekcji. Czemu to sa dwie odzielne rzeczy? Skoro pasterka moze byc o polnocy to dlaczego Liturgia Wigilii Paschalnej nie?

-----------

Zmartwychwstanie Kościół świętuje nieprzerwanie od Wigilii Paschalnej do Niedzieli Zesłania, przez cały okres wielkanocny, czyli codziennie przez siedem tygodni. Do tego każda niedziela w roku jest obchodzeniem Zmartwychwstania. W języku rosyjskim 'niedziela' = 'woskriesienie'.
Zas informacji nt. 'wielu kosciolow' prosze zasiegac u 'wielu kosciolow' - ja nie wiem.
moderator

 Re: Liturgia Wielkiej Soboty = msza w Wielkanoc?
Autor: muniek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-13 14:39

Generalnie co do obowiązku uczestnictwa to sprawa jest już wyjaśniona tutaj:
www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=114229&t=114229

Teraz co do podwójnego świętowania zmartwychwastania. Trzeba zrozumieć dokładnie ideę trzech ceremonii:
1) Wigilia Paschalne - czyli ten moment, w którym (jak napisałaś Weroniko) "uroczyście świetuje siś zmartwychwstanie"

2) Procesja rezurekcyjna, któta jest ogłoszeniem całemu światu tej informacji. NIE JEST powtórzeniem Wigilii Paschalnej i jej orędzia, a jedynie OGŁOSZENIEM jej całemu światu.

Na ten temat w rytuale napisane jest, ze:
"Procesja rezurekcyjna jest uroczystym ogłoszeniem zmartwychwstania Chrystusa i
wezwaniem całego stworzenia do udziału w triumfie Zmartwychwstałego. Zależnie od tradycji i miejscowych warunków procesję rezurekcyjną można odprawić po Wigilii Paschalnej albo rano przed pierwszą Mszą świętą. Jeśli procesja odbywa się rano, po Wigilii można wystawić Najświętszy Sakrament na całą noc lub na kilka godzin wieczornych i porannych przed procesją. Po Wigilii Paschalnej Najświętszy Sakrament wystawia się w monstrancji nie okrytej już welonem w Grobie Pańskim. W czasie adoracji nie wolno już śpiewać pieśni ku czci Męki Pańskiej. Można adorować w ciszy albo śpiewać pieśni wielkanocne i eucharystyczne. Można również odmawiać chwalebną część różańca."

3) Msza w dzień - jak każda niedzielna msza (a szczególnie jako msza okresu wielkanocnego) jest radością ze Zmartwychwstania Pana.

 Re: Liturgia Wielkiej Soboty = msza w Wielkanoc?
Autor: DZIEWCZYNA (---.aster.pl)
Data:   2006-04-15 19:34

W mojej parafii Wigilia Paschalna rozpoczyna sie o 22,00 a kończy około 3,00 rano. Tak więc rozpoczyna się w Wielką Sobotę, ale kończy w Wielką Niedzielę - dlatego jest to już Liturgia dotycząca jak najbardziej Niedzieli Zmartwychwstania.
pozdrawiam

 Re: Liturgia Wielkiej Soboty = msza w Wielkanoc?
Autor: nika (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-15 20:39

Ja chciałam też o coś zapytać: czy uczestnicząc tylko w niektórych liturgiach Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty, uczyniłam grzech cięrzki? I czy nie uczestnicząc w całej mszy w Wielki Czwartek też popełniłam grzech cięrzki?
Jakkolwiek jest, już nigdy tego tak nie zniedbam. Tylko pytam, bo mam wątpliwości czy jutro mogę przyjąc Eucharystię :(

 Re: Liturgia Wielkiej Soboty = msza w Wielkanoc?
Autor: B. (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-15 22:00

Do Niki
To o czym piszesz, nie jest grzechem. Uczestnictwo w tych liturgiach jest wyrazem miłości, ale jak nie możesz albo nie dasz rady (są to dni robocze), to grzechu nie ma :)

 Re: Liturgia Wielkiej Soboty = msza w Wielkanoc?
Autor: nika (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-15 22:57

Dziękuję :)

 Re: Liturgia Wielkiej Soboty = msza w Wielkanoc?
Autor: Cezary (---.wroclaw.dialog.net.pl)
Data:   2006-04-16 21:30

Trzeba zwrócić uwagę, że w liturgii, która zakorzeniona jest jescze w kulturze ST dzień zaczyna się wieczorem, Dlatego też święta i uroczystości poprzedzone są wigilią. Najbardziej znane to Wigilia Bożego Narodzenia i Wigilia Paschalna. Zatem liturgiczna niedziela zaczyna się w sobotę po zachodzie słońca. Chrystus zmartwychwstał w niedzielę tzn między zachodem słońca w sobotę, a wschodem słońca w niedzielę. Rano niewiasty ujrzały już pusty grób, a nie moment zmartwychwstania.

 Re: Liturgia Wielkiej Soboty = msza w Wielkanoc?
Autor: agu (---.devs.futuro.pl)
Data:   2006-04-17 00:47

Do wypowiedzi B. chciałabym dodać, że to, czy dzień jest "pracujący" czy nie, samo w sobie nie zwalnia z obowiązku bycia na Mszy świętej (np. 6 stycznia). Wiadomo, że różne są sytuacje, ale akurat nie dni robocze czy "wolne" ustanowione przez państwo są wyznacznikiem świąt kościelnych. ;)

 Re: Liturgia Wielkiej Soboty = msza w Wielkanoc?
Autor: ZiutekSlon (---.hsd1.ga.comcast.net)
Data:   2008-03-21 00:57

Nie można zajrzeć na www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=114229&t=114229
-------
Tak, to prawda. Widocznie watek z roznych powodow, ktorych nie pamietam, zostal skasowany.
moderator

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: