logo
Czwartek, 16 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czenu Bóg pozwala na zło?
Autor: Kasia (---.espol.com.pl)
Data:   2006-08-06 17:56

Witam wszystkich
Ostatnio dręczy mnie pewne pytanie na ktore nie jestem wstanie odpowiedziec sama,wiec postanowilam je tu napisac.
Zastanawia mnie fakt czemu Bóg pozwala na zło?i dlaczego nie moze Go powstrzymac..wiem że nic nie dzieje sie bez powodu i dlatego jestem w stanie zrozumiec ze np wojna ma swoj sens by sie ludzie czegos nauczyli i ze bezposrednio wojna nie zalezy tylko od Boga ale od ludzi ktorzy maja wolna wole i sami wybieraja to zlo..ale nie jestem w stanie pojac dlaczego umieraja dzieci nienarodzona lub te ktore umieraja zaraz po narodzeniu przeciez one niczym nie zawinily..a taki bieg zdarzen to cierpienie rodziny ktora pozniej w smutku moze oddalic sie od Boga..tak sobie mysle czy lepiej nie bylo by nie powolywac ich do i tak krotkiego zycia..i sama nie wiem..To dla mnie chyba zaciezkie a coraz czesciej zastanawiam sie o studiowaniu teologi..a zaciekawil mnie ten wlasnie temat bo sama jestem osoba niepelnosprawna..nie jest latwo byc zaleznym od kogos cale zycie kiedy masz ochote zrobic cos sam a nie zawsze mozesz i nie zawsze trafisz na zyczliwych ludzi, ale z tym zzdazylam sie pogodzic widocznie taki byl plan wobec mnie..choc nie zawsze sie z tym godze.Natomiast nie potrafie odpowiedziec sobie na pytanie wyzej opisane.
pozdrawiam i z gory dziekuje za odpowiedz

 Re: Czenu Bóg pozwala na zło?
Autor: ewcia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-08-06 19:21

Hej:)
Takie pytania nie maja krótkich odpowiedzi, o ile wogole maja pełne odpowiedzi. Odpowiedzi sa w Bogu,myslę,ze im blizej jestesmy Boga tym łatwiej na takie pytania odpowiadac i zrozumiec sens zycia.
Czemu Bóg pozwala na zło? Bo uczynił nas ludźmi wolnymi, wolnosc wyboru czyni z nas ludzi.Gdysmy nie mieli mozliwosci wyboru trudno by byo mowic o rozumie, decyzji, takze o miłości.
Dlaczego umieraja dzieci nienarodzone? Mysle,ze im samym krzywda sie nie dzieje, bo czym jest ten świat w porowaniu z tym co nas spotka w niebie? Niektorzy święci modlili sie o śmierc, ale nie dlatego ,ze źle im było na ziemi,ale dlatego ,ze mieli przedsmak nieba i spieszno im tam było. Jesli nie ma w nas tej tęsknoty to nie ma w nas tez tesknoty za niebem ,a z tym za Bogiem.
Zawsze jednak pozostaja cierpiący rodzice-ale to wlasnie cierpienia ksztaltuja nas na obraz Chrystusa i pozwalają wejsc do nieba. Oczywiscie nie same w sobie cierpienia, ale to co za nimi sie kryje-szukanie Boga w cierpieniu i nasze nawrócenie. Ktos mi kiedys ładnie powiedział ,ze Duch Święty rzeźbi z nas drugiego Chrystusa ,a to rzeźbienie czasem przychodzi przez cierpienie.
To tylko luźne refleksje-żadna wielka odpowiedź.
Mysle jednak ,ze studia teologiczne nie bardzo przyczyniaja sie do zrozumienia sensu życia ,a w tym cierpienia. Nie zawsze wiedza teologiczna idzie w parze z pokorą.Studia moga pomóc, ale duzo lepszą droga jest po prostu byc blisko Boga, bo w Nim sa wszelkie odpowiedzi.
Pozdrawiam.

 Re: Czenu Bóg pozwala na zło?
Autor: madzia (---.promax.media.pl)
Data:   2006-08-06 20:02

Witaj Kasiu!

Zapytalas dlaczego Bóg pozwala umrzec malutkim dzieciom.
Niekiedy dziecko takie ulega wypadkowi lub zachoruje i umrze.
Czasem wina tkwi ze strony rodziców, np. nie dopilnują dziecka.
Zdarzaja sie sytułacje, gdy Bóg zabierze dziecko do siebie by je uratowac. Opowiem Ci kawalek historii opowiedzianej przez panią katechetke. Pewnemu panu zmarla żona, a za nią dziecko. Można by mysleć, "Co ten Bóg zrobil, jak ten człowiek sobie poradzi. Taka katastrofa". Bóg jednak zna doskonale każdego człowieka, wiedział, że umrze Jego Syn i wiedział tez, co stanie się z tym panem gdy jego syn przezyje. No wlaśnie. Po śmierci żony mężczyzna się załamał i zaczął pic. Bóg wiedział, że gdy dziecko przeżyje tyż zejdzie na psy jak jego ojciec, więc wziął dziecko do siebie. Matka bardzo chciala jak najlepiej dla męża i dziecka. Bóg jej wysłuchał. Dziecku było już dobrze w niebie. A mąż? Wiele przygod go spotkalo, mial
styczność z dobrymi ludzmi, którzy go ocalili.
Jak widzisz sama Bóg czasem z zła robi ogromne dobro.
Warto wiedzieć to, żeby cale życie słuchać Boga.
Z Panem Bogiem Kasieńko!

 Re: Czenu Bóg pozwala na zło?
Autor: justyna (---.skyware.pl)
Data:   2006-08-06 20:04

Kasiu, Bóg nie powołuje ludzi do życia krótkiego, tylko wiecznego. Może kiedyś zrozumiemy, że tak naprawdę to nie miało znaczenia, czy sie żyło parę godzin , czy wiele lat. Może zycie takiego dziecka miało większą wartość w oczach Boga , niż na przykład życie dziewięćdziesięciolatka ? Nie wiemy dlaczego tak jest, to tajemnica. Ale napewno kiedyś zrozumiemy. Może aborcja, choroby nowotworowe i inne u dzieci to też są "znaki czasu" ?
pomódlmy się za nich, bo to pewnie one głównie dźwigają krzyż z Panem Jezusem w naszych czasach.

 Re: Czenu Bóg pozwala na zło?
Autor: M (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-08-06 21:10

Słabości i cierpienia jednych ludzi są dla innych ludzi okazją do okazywania miłości (i odwrotnie). A milość podnosi wszystkich, i tych co ją okazują, i tych co jej doznają.

 Re: Czenu Bóg pozwala na zło?
Autor: marcin (---.bulldogdsl.com)
Data:   2006-08-06 21:43

Bog dal ludziom wolnosc i ta wolnosc jest czesto wykorzystywana wbrew Jego woli. Bog stwarzajac czlowieka wiedzial, ze tak bedzie. Jednak stwarzanie bezwolnych marionetek nie mialoby sensu. Bog chce byc kochany przez istoty inteligentne, miloscia ktora wynika z wolnej woli. Oczywiscie, ze Bog moze powstrzymac zlo. Ale nie zrobi tego bez woli ludzi, konieczna jest w tym celu ofiara i modlitwa - prosba o ochrone przed zlem. Wiek czlowieka w momencie smierci nie jest w zaden sposob zwiazany z wina, np. Rudlof Hoess dozyl sedziwego wieku, zmarl, o ile pamietam, w 1987 roku. Jest to tajemnica, ktorej nie przenikniemy.

 Re: Czenu Bóg pozwala na zło?
Autor: Aga (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-08-06 22:34

Nie potrafię odpowiedzieć Ci na pytanie dlaczego Bóg pozwala na zło w świecie, ale mogę CI powiedzieć dlaczego Bóg pozwolił na zło i cierpienie w moim życiu, a było go niemało. Po pierwsze dlatego że to zło było konsekwencją wcześniejszych moich drobnych wyborów, a po drugie - co najważniejsze - po to, by pokazać mi kim naprawdę jestem i zawrócić mnie na inną drogę, na którą On mi przygotował.

 Re: Czenu Bóg pozwala na zło?
Autor: Renata (---.toya.net.pl)
Data:   2006-08-06 22:46

Kasiu, wśród postów padła już myśl, że odpowiedź na postawione przez Ciebie pytanie nie jest łatwa i na pewno nie można jej dać w kilku zdaniach. To prawda. Prawdą jest też stwierdzenie, że im bliżej Boga jest człowiek, im lepiej zna Jego Słowo (to już mój dodatek), tym lepiej może pojąć dlaczego tak się dzieje. I tym łatwiej jest mu znaleźć w ludzkich nieszczęściach sprawiedliwość Bożą, która nie zawsze pokrywa się z ludzkim pojęciem sprawiedliwości. Pamiętasz historię Hioba? Był to człowiek jedyny w swoim rodzaju, bardzo oddany Bogu i Bóg o tym wiedział. Mimo to dopuścił, by szatan zabrał mu wszystko. A raczej prawie wszystko, bo nie zabrał Hiobowi tego, co było najcenniejsze: wiary i przekonania, że Pan wie lepiej dlaczego tak się dzieje. Bóg zna początek i koniec, bo sam jest początkiem i końcem. Na pewno wiedział jak zakończy się ta historia. Czy Bóg nie mógł powstrzymać szatana? Oczywiście, że mógł :). Jeśli jednak Bóg tak dalece by interweniował w ludzkie życie, to jaki sens miałoby danie nam wolnej woli? I tu warto wrócić do początku Stworzenia. Człowiek dostał wolną wolę, by mógł samodzielnie wybierać. Wybrał jednak zło. Oczywiście, aby tak się stało, szatan użył niezwykle inteligentnego podstępu. Wiedział już zapewne, że grzech wywoła reakcję łańcuchową. Miał rację. Z czasem, grzech rozprzestrzenił się jak wirus. Ludzie - mówiąc w uproszczeniu - zaczęli się w nim tak pogrążać, że przestali odróżniać to co naprawdę dobre od tego, co złe. Kasiu, pamiętaj, że Bóg jest Miłością i nie chce naszego cierpienia. Tak jak rodzic nie chce męki swojego dziecka, ale czasem musi dopuścić jakieś przykre doświadzczenie, by wspomóc jego duchowy rozwój. W Biblii znajdujemy zapewnienie, że nie dostaniemy wiecej niż będziemy w stanie znieść. Mnie to pociesza, a Ciebie?
Cierpienie, rozpacz, smutek to skutek grzechu. Za tym nie stoi Bóg. I jeszcze jedno. Któregoś dnia usłyszałam zdanie, które mnie osobiście mocno uderzyło i jednocześnie pozwolilo zobaczyć w jaśniejszym świetle sprawy, które wydawały się oczywiste. Usłyszałam, że największym sukcesem diabła jest to, że ludzie w niego nie wierzą. I to - moim zdaniem - smutna prawda. Zapomnieliśmy kim on był przed rebelią, lekceważymy sobie jego inteligencję. Za bardzo ufamy w swoje siły. Tymczasem nasza siła jest wyłącznie w Bogu, który mówi do nas poprzez karty Pisma Świętego. Nie chcę, żebyś myślała, że moralizuję, ale spróbuj przeczytać z modlitwą Księgę Hioba, a na pewno Bóg pozwoli Ci lepiej zrozumieć sens tego co się dzieje na tym świecie.
Kasiu, nie wyczerpałam nawet w ułamku zagadnienia, które nie daje Ci spokoju. Mam jednak nadzieję, że przydałam się choć odrobinkę :))).

 Re: Czenu Bóg pozwala na zło?
Autor: Jurek (---.perm.iinet.net.au)
Data:   2006-08-07 03:10

Droga Kasiu,
"nie potrafie odpowiedziec sobie na pytanie wyzej opisane" ja tez.
Moze na potwierdzenie Justyny "Bóg nie powołuje ludzi do życia krótkiego, tylko wiecznego" dzis podczas Mszy Sw. uslyszalem, ze ci co polegaja/opieraja sie na P. Jezusie otrzymuja pokarm na zycie wieczne.
Jurek

 Re: Czenu Bóg pozwala na zło?
Autor: Marcin (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-08-07 09:38

Pokój Tobie
Mnij więcej podobne pytanie zadał Bogu Święty Antoni Pustelnik, Bóg odpowiedział - "Antoni, nie zajmuj się tajemnicami które przekraczają twój umysł i rozumienie"

Marcin

 Re: Czenu Bóg pozwala na zło?
Autor: Kasia (---.espol.com.pl)
Data:   2006-08-07 12:11

Wiem ze to trudny temat i ze napewno znajda sie jeszcze jakies watpliwosci co do niego.Ale napewno dzieki Wam zaczelam barddziej to rozumiec i inaczej patrzec na ludzkie cierpienie.Jeszcze raz dziekuje Wam wszystkim i pozdrawiam.

 Re: Czenu Bóg pozwala na zło?
Autor: Analityk (---.era.pl)
Data:   2006-08-07 16:11

Pan Bóg pozwala na zło, ponieważ dał nam wolną wolę. Gdyby nie pozwalał na nasze złe wybory, to tej wolnej woli byśmy nie posiadali, a on nas tak kocha, że nie chce używać wobec nas przymusu w żadnej sprawie.

 Re: Czenu Bóg pozwala na zło?
Autor: kpt.Nemo (---.leon.com.pl)
Data:   2006-08-07 16:35

Odpowiedż na Twoje pytanie jest bardzo prosta. Bóg dał człowiekowi wolną wolę. Na czym ona polega. Że zawsze mamy jakiś wybór. Nie istnieje np sytuacja bez wyjścia lub z jednym wyjściem. Z każdej sytuacji są co najmniej dwa wyjścia i więcej. Są one jednak często tak błache i proste że ich nie zauważamy. Gdyby istniała sytuacja bez wyjścia (nie wliczając tu sytuacji kiedy leżymy na łożu śmierci) lub z jednym wyjściem, to godziłoby to w naszą wolną wolę. Bóg szanuje każdy nasz wybór i nie moża go zmienić bo to jest nasza wolna wola. Człowiek dzięki wolnej woli może wybierać między dobrem, a złem. Więc czemu Bóg pozwala na zło? On w swej Wszechmocy mógłby pstryknąć palcem, a zło zostałoby zmiecione z powierzchni ziemi. Jednak tego nie zrobi gdyż dał nam wolną wolę. Tylko od cżłowieka zależy czy na świecie będzie zło czy też nie. Ktoś mógłby zadać pytanie: dlaczego tego zła jest tak dużo? Bzdura. To media mają jakąś dziwną, niezdrową skłonność do nagłaśniania złych spraw i wydarzeń. Ktoś kiedyś powiedział, że gdyby w telewizji pokazywano tylko dobro, to nikt by jej nie oglądał. Rzeczywistość jest jednak inna niż się nam wydaje. Dobra na świecie jest znacznie więcej niż zła. Sam osobiście się o tym przekonuje każdego dnia. Nie dajmy się wciągnąć przez media w spiralę zła która niechybnie prowadzi do zatracenia wiary w Boga i do śmierci duchowej człowieka. Pozdrawiam - kpt.Nemo

 Re: Czenu Bóg pozwala na zło?
Autor: Michał (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2009-06-08 22:13

Bóg pozwala na zło?
O nie, Bóg dał nam wolną wolę, to my sobie na nie pozwalamy.
A to już jest różnica co nie?
Lepiej zapytać dlaczego jeszcze istnieje szatan który nas do niego kusi, ale to już chyba tajemnica Boska.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: