logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Post w piatek.
Autor: Wren (80.51.245.---)
Data:   2006-08-11 17:44

Czy w piatek oprócz mięsa nie należy również spozywac alkoholu?

 Re: Post w piatek.
Autor: tomek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-08-12 12:01

moje zdanie jest takie,że w poscie piątkowym głównie chodzi o uczczenie śmierci Chrystusa,zatrzymanie się,umartwienie ciała.Bóg tak na prawdę nie potrzebuje tych naszych ofiar,bo przeciez to,że poscimy ani nie odejmuje ani nie dodaje Mu chwały,bardziej jest to pozytek dla nas.Jesli chodzi więc o picie alkoholu,to warto zastanowić się nad moja relacją z Chrystusem,czy Jego śmierc jest dla mnie na tyle wazna,bym mógł z pewnych,,przyjemnosci''zrezygnować,by móc Ją lepiej przyżyć.Bo co z tego,ze nie zjemy przysłowiowego schaboszczaka,gdy będziemy zamroczeni alkoholem???Myślę,ze przeżyjemy ten jeden dzień bez lampki wina czy butelki piwa.Co wiecej jest sierpień,miesiac trzeźwości.

 Re: Post w piatek.
Autor: Anioł (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-08-12 14:17

Nie ma takiego wymogu.

 Re: Post w piatek.
Autor: Na-drugim-końcu... (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-08-12 22:16

Jeśli Twoje serce dyktuje Ci taka potrzebę ofiarowania postu w piątek czemu nie?

 Re: Post w piatek.
Autor: Wren (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-08-13 14:15

Chodziło mi głownie o to czy alkohol to formalnie zakazany "pokarm" w czasie postu tak jak to ma się z mięsem. Dziekuję za poprzednie odpowiedzi:).

 Re: Post w piatek.
Autor: Jan (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-08-14 10:34

Nie jem w ogóle nabiału: sera żółtego, sera białego... więc co mam jeść w piątek?
Czy nie zachowanie postu piątkowego to grzech ciężki?

 Re: Post w piatek.
Autor: Małgorzata (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-08-15 18:25

Post w piątak polega przede wszystkim na tym, aby odmówić sobie tego, co lubimy i nam sprawia przyjemność np. alkoholu. A to wszystko na pamiątkę śmierci Pana Jezusa. Kościół zakazał spożywania mięsa pod grzechem ciężkim i to dotyczy każdego chrześcijanina. Ja byłam od małego wychowana tak, że piątek był dniem postnym. Przyzwyczaiłam się do tego i piątkowy post nie sprawia dla mnie jakigoś wilkiego wyrzeczenia. Dlatego też odmawiam sobie w piątak innych przyjemności np. przed ślubem nie umawiałam się na randki z chłopakiem, nie chodziłam na dyskoteki, nie jem słodyczy czy też nie piję alkoholu.

 Re: Post w piatek.
Autor: Maria (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-08-15 20:58

Janie, w piątek możesz jeść m.in. ryby, jajka, w najróżniejszych wersjach. Na przykład - na śniadanie możesz zrobić pastę z tuńczyka i z jaj na twardo. Na obiad możesz usmażyć w 10 minut filety rybne panierowane plus ziemniaczki młode plus jakaś surówka. Jeżeli trawisz mleko - teraz może być chłodniczek (pycha i jakże prosty w robieniu). Jeżeli mleko odpada, możesz każdą zupę ugotować tylko na włoszczyźnie. Np. pomidorową - włoszczyzna + troszkę wegety + jeżeli masz daj kilka listków lubczyku (czyli magi). Pycha - z makaronem lub ryżem.
Generalnie - ryby, to jest "to" na piątek. Dań rybnych może być całe mnóstwo. Pan Jezus też jadł ryby :))

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: