logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak uzupelnic mature z religii?
Autor: Dominik (---.autocom.pl)
Data:   2006-10-15 19:07

Witam,
Mam pytanie - może banalniejsze w porównaniu do innych tu prezentowanych, ale jednak. Od pewnego czasu wróciłem do Kościoła, z czego jestem b. szczęśliwy, i "czuję powera", czyli Łaska i Duch Święty działają :). Tyle wstępu. Ostatnio byłem w kancelarii parafialnej i czekając, wzrok mój błądził po rozmaitych ogłoszeniach-wtedy uświadomiłem sobie fakt przykry, ale prawdziwy: nie mam matury z religii! (na na świadectwie maturalnym krecha - teraz jestem kilka lat po studiach). Pytanie: czy losy kogoś z was były podobne? Jak uzupełnić ten brak? Gdzie się udać? (Kraków) [tylko nie do szkoły buuu ;)] Pzdr

--------

Najlepiej pytac u zrodla, na www.diecezja.pl
moderator

 Re: Jak uzupelnic mature z religii?
Autor: maryla (---.sympatico.ca)
Data:   2006-10-15 23:03

Dominiku, nie mysl ze wszyscy wchodzacy na to forum nie mieli nigdy problemow z wiara. Wielu popelnialo rowniez bledy na drodze do Boga. Ty prawdopodobnie w wieku mlodzienczym byles zbuntowany przeciwko klerowi, Kosciolowi i wszystkiemu co sie wiazalo z Kosciolem.
Dobrze ze uswiadomiles sobie ze jednak Bog istnieje i grzeszny Kosciol to nie znaczy ze trzeba Go odrzucic.
Nie wiem, po co ci uzupelnienie wiadomosci z tych buntowniczych lat. Prawdopodobnie do czegos ci potrzeba. jezeli natomiast tylko dla siebie to sa rozne metody uzupelnienia swoich zaleglosci. Sa to:
-czytanie Pisma Swietego
-uczestnictwo w przeroznych rekolekcjach
-katolickie czasopisma (sama polecam -'Niedziela, Gosc Niedzielny, Milujcie sie).
-ksiazki religijne od beletrystycznych po najbardziej mistyczne ktorych niezliczona ilosc w ksiegarniach
Na pewno sa i inne drogi choc nie wiem czy o to ci chodzilo.

 Re: Jak uzupelnic mature z religii?
Autor: Marta (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-10-16 00:13

Wpis z religii na świadectwie maturalnym chyba nie jest do niczego potrzebny. A zresztą na maturze i tak Ci jej nikt nie dopisze teraz. Potrzebny jest za to kurs przedmałżeński, ale można go zrobić również w innych miejscach, w parafiach lub na rekolekcjach. Jeśli chcesz sobie życie ułatwić to daj się poznać swojemu proboszczowi (chodź przynajmniej czasami na Msze tam gdzie mieszkasz) - w razie czego to on będzie decydował, czy udzielić Ci ślubu czy innych sakramentów jeśli potrzebujesz.

 Re: Jak uzupelnic mature z religii?
Autor: jurek (---.perm.iinet.net.au)
Data:   2006-10-16 03:15

Drogi Dominiku,
Gratuluje dobrej decyzji. "Welcome home!"
"Jak uzupełnić ten brak? Gdzie się udać? (Kraków) [tylko nie do szkoły buuu ;)]" Mature zdalem chyba na piatke, nie wiem za co, ale to bylo 40 lat temu, ale osobowego Boga, ktory zawsze dzialal w moim zyciu, odkrylem dopiero gdy mialem 50 lat.
Moze poszukaj Neokatechumenatu, ale nie tylko, tam mozna praktycznie dowiedziec sie duzo o zywym Bogu, jak On dziala w naszym zyciu, studiujac Pismo Sw i kroczac z przypadkowo zebrana wspolnota ludzi na wzor Sw. Rodziny.
Jurek,

 Re: Jak uzupelnic mature z religii?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-10-16 10:21

W Krakowie przy kosciele sw. Marka (przy skrzyzowaniu ulic Sw. Marka i Sławkowskiej) prowadzony jest katechumenat. Otoczeni sa opieka ludzie, ktorzy chca wejsc lub wrocic do Koscioła katolickiego, lub potrzebujacy umocnienia w wierze. OPiekuja sie nimi głownie siostry Jadwizanki Wawelskie (w białych habitach, brazowych pelerynach, bez welonu). Siostry te mieszkaja przy ul. Sławkowskiej 24 (chyba - na domofonie jest napisane: siostry). Albo wieczorem mozna je spotkac w kosciele: o 18.00 chyba odprawiaja Nieszpory, a o 18.30 Msza sw. (Katechumenat prawdopodobnie rusza w ten czwartek, rozpoczynajac sie własnie Msza o 18.30)
Moze takie przezycie by Ci pomogło? Robi wrazenie - bardzo porusza serce.
Szczesc Ci Boze.

 Re: Jak uzupelnic mature z religii?
Autor: aldi (195.13.54.---)
Data:   2006-10-16 10:53

witam
wcale to Twoje pytanie nie jest banalne... fajnei ze chcesz poglebic wiare lub po prostu dowiedziec sie czegos o Kosciele itd...
ja tez "wrocilam" do Kosciola jakies 2 lata temu. mieszkam co prawda w Szwecji i moze to sie wydawac dziwne ze w takim poganskim kraju mozna sie "nawrocic" ale jestem tego zywym przykladem. stalo sie to dzieki Neokatechumenatowi. w Kosciele katolickim w mojej miejscowosci byly organizwoane katechezy. wiesz, na poczatku nie rozumialam za wiele (i wcale jezyk szwedzki nie byl przeszkoda) ale fakt ze uzywano tam wiele roznych dziwnych niezananych mi slow typu sekularyzacja itd... katechezy duzo mi daly bo pokazaly gdzie jak tak na prawde jestem i jakie jest moje miejsce i kim jestem a potem jak juz weszlam do wspolnoty to poprzez przygotowania do liturgii Slowa, czytanie Pisma Swietego, kazania ksiedza, rozmowy z innymi bracmi i siostrami ze wspolnoty zaczelam sie dowiadywac wiecej i wiecej i powiem Ci szczerze ze ciesze sie ze jestem we wspolnocie bo dzieki Slowu i Duchowi Swietemu zaczelam wiecej rozumiec co prawdopodonie nigdy by do mnie nie dotrarlo gdy mialam 16 lat i chodizlam na religie bo trzeba bylo miec ocene i nie chcialo nyc traktowanym jak "poganin".
okey, to tyle o mnie. wiesz, teraz jaest taki czas ze prowadzone sa katechezy wiec jak masz czas to wpadnij do kosciola i zapytaj o katechezy i neokatechumenat.
pozdrawiam
aldi

 Re: Jak uzupelnic mature z religii?
Autor: Dominik (---.autocom.pl)
Data:   2006-10-16 22:15

Witam,

Dziękuję wszystkim za te osobiste i ciepłe odpowiedzi - muszę dokonać tu lekkiego sprostowania, które może okazać się jednak okrutnym strywializowaniem (: Zmierzałem w stronę, którą podała Marta - to znaczy, nie pytałem do której wspólnoty pójść czy jak szukać Boga w życiu, jak bardzo ładnie zarysowali Maryla, jurek, "38 na karku" i aldi. Innymi słowy, znalazłem swoje miejsce w Kościele, i staram się pogłębiać wiarę, co jest procesem nieustannym i aby tak było zawsze.

Natomiast chodziło mi o taką owo sytuację: w rzeczywistości całkiem ziemskiej bo parafialnej [eh :)] - np. ślub, chrzciny itepe jak to będzie wyglądało - wobec faktu, że wymagane jest świadectwo z matury - tyle. Innymi słowy, czy się praktykuje jakieś rzeczone oficjalne "uzupełnienie", czy też takim uzupełniem będą - stosownie do przypadku - kursy przedmałżeńskie czy dla rodziców chrzestnych itp. Sytuację dodatkowo :) komplikuje fakt, że mieszkam oczywiście z dala od domu i mam tu nową parafię - poznałem księdza z niej przy wiz. duszp. - ale tak trochę to "jedną nogą" bo często się przeprowadzam eh, :) Ten aspekt miałem na myśli pytając o doświadczenia. Co nie zmienia faktu, że oczywiście dziękuję wam za wszelkie odpowiedzi. Pzdr Dominik, 30 bez tygodnia na karku

 Re: Jak uzupelnic mature z religii?
Autor: Bogna (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-10-17 14:10

O ile wiem, matura z religii w okolicznosciach, ktore wymieniles, nie jest potrzebna - wystarczy, że sie jest ochrzczonym i bierzmowanym, a do slubu nalezy ponadto zrobic kurs przedmalzenski. Swiadectwo maturalne z religii przydalaby sie byc moze do studiowania teologii, ale poza tym nie jest wymagane. Pytanie, czy byles bierzmowany? Jesli nie, to warto poszukac miejsca, gdzie jest prowadzone przygotowanie do bierzmowania dla osób doroslych. Mozna o to zapytac swojego proboszcza lub oo. dominikanów w Krakowie (ul. Stolarska 8), bo o ile wiem, zajmują sie takimi rzeczami :)))
Powodzenia.

 Re: Jak uzupelnic mature z religii?
Autor: Monika75 (---.66.pxs.pl)
Data:   2006-10-17 14:56

Jesli chodzi o bierzmowanie (a także chrzest i pierwszą komunię) u dominikanów to zapisy były przyjmowane do końca ubiegłego tygodnia, ale jesli zalezałoby Ci na tym sakramencie to możesz jeszcze ewentualnie iśc się zapytać czy w drodze wyjątku nie przyjęliby Cię do grupy katechumenalnej.

Ogłoszenia duszpasterskie z 8.10.2006 - punkt 4:

http://www.krakow.dominikanie.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=93&Itemid=8

 Re: Jak uzupelnic mature z religii?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2006-10-17 17:54

"Swiadectwo maturalne z religii przydalaby sie byc moze do studiowania teologii,..." - napisała moja Imienniczka. A ja powiadam, że nawet do studiowania teologii nie jest konieczne świadectwo maturalne z religii. Czego sama jestem dowodem. Zakończyłam moją edukację religijną na X klasie szkoły średniej. Po maturze odeszłam z KK na kilkanaście lat. W 4 lata po nawróceniu rozpoczęłam studia teologiczne, aby poznać głębiej Przedmiot mojej wiary, na ówczesnej ATK (obecnie UKSW), przedkładając na uczelni, obok innych wymaganych dokumentów, świadectwo maturalne technikum i tzw. świadectwo moralności od proboszcza. Oczywiście musiałam zdać egzamin wstępny. Poza pisemnym z j. polskiego, był jeszcze ustny z języka i z religii na poziomie szkoły średniej. Przyznam, że te 6 lat studiów pozwoliło mi usystematyzować wiedzę o Bogu, natomiast wiara pogłębia się dopiero teraz, kiedy zaczynam nią zyć na co dzień...

 Re: Jak uzupelnic mature z religii?
Autor: Dominik (---.autocom.pl)
Data:   2006-10-18 22:33

Bogna napisał(a):
Przyznam, że
> te 6 lat studiów pozwoliło mi usystematyzować wiedzę o Bogu,
> natomiast wiara pogłębia się dopiero teraz, kiedy zaczynam
> nią zyć na co dzień...

Hej, - no jasne - ja też tak uważam :) ps. bierzmowany na szczęście byłem :) ps.2 a do dominikanów i tak chodzę - przecież jak się ma takiego patrona świętego, to zobowiązuje :) Dziękuje za wszystkie odp. i wyjaśnienia. Do zobaczenia, może, kiedyś, gdzieś...

 Re: Jak uzupelnic mature z religii?
Autor: Monika75 (---.66.pxs.pl)
Data:   2006-10-19 08:43

Dominik:
> ps.2 a do dominikanów i tak chodzę - przecież jak się ma takiego patrona
> świętego, to zobowiązuje :) Dziękuje za wszystkie odp. i wyjaśnienia. Do
> zobaczenia, może, kiedyś, gdzieś...

To ja ze swojej strony mogę odpisać: do zobaczenia kiedyś, właśnie tam ;-)

A przy okazji: skoro chodzisz do dominikanów to zapewne wiesz, że to na czym Ci tak zalezy, czyli uzupełnianie swojej wiedzy religijnej możesz zacząć już w sobotę o 16:30 w kapitularzu na wykładzie Dominikańskiej Szkoły Wiary.
Temat: "Wierzę w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela" - o. Wojciech Prus OP
http://www.szkolawiary.dominikanie.pl/krakow/index.htm
Bardzo polecam te wykłady. W ubiegłym roku byłam prawie na wszystkich (z wyjątkiem dwóch, bo pokryły mi się z rekolekcjami u Salwatorianów).

 Re: Jak uzupelnic mature z religii?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2006-10-19 15:38

To może jeszcze uzupełnię moją wypowiedź dla Ciebie Dominiku.
Nie pomniejszając znaczenia świadectwa maturalnego z religii, stwierdzam na podstawie własnego życia i obserwacji, że najważniejsza, obok Jego łaski, jest wola człowieka w kwestii rozwijania i zacieśniania swojej więzi z Bogiem. Łatwiej jest człowikowi nasiąkać tym, co Boże, kiedy to jemu samemu na tym zależy. Dlatego popieram Monikę. Skorzystaj z rady, która może Ci pomóc w pogłębianiu wiary. Przez całe studia, które w 20 lat po maturze (nie byłam więc już taką młodziutką maturzystką, jakich wiele rozpoczęło wtedy ze mną zdobywanie wiedzy) zaczęłam 15 lat temu, chłonęłam wiedzę o Bogu i Jego sprawach, niczym gąbka. Pozwolę sobie na nieco nieskromności i przyznam, że podczas wykładów byłam chyba najbardziej zainteresowaną nimi osobą. A tak naprawdę, swoją utraconą niegdyś wiarę, intensywniej i głębiej zaczęłam rozwijać dopiero ze 2 lata po studiach i trwa to nadal. Daj Boze aż do śmierci mego ciała. Oprócz zaangażowania się w sprawy Parafii, pomaga mi w tym także aktywna (ostatnio moze nieco mniej) moja obecność na tym Forum Pomocy. Przy okazji wyrazam moją wdzieczność Panu Bogu za dar Salwatorianów, a pośród nich br. Leszka załozyciela Portalu www.katolik.pl , o. Moderatora, no i oczywiście wszystkich Współpracownikom tego Forum. Bo stali się narzędziem w reku Boga, które jest bardzo pomocne w formacji mojej duszy. Dla wszystkich szczere siostrzane (w Chrystusie) buziaki. Szczęść Boże.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: