logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Godzinny post eucharystyczny?
Autor: Rafal (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-01-09 18:35

czy to prawda ze przed przystopieniem do komuni św nie powinno sie jesc przez godzine? a jesli tak to dlatego sie o tym tak malo mówi?

---------

Prawda. Na drugie pytanie odpowiedz znajdzie Pan u swoich duszpasterzy. Na forum sprawa byla kilkakrotnie.
moderator

 Re: Godzinny post eucharystyczny?
Autor: siostrawwierze (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-01-09 20:05

Ufajmy Panu.
Kanon 919 § 1 Kodeksu Prawa Kanonocznego:
Przystępujący do Najświętszej Eucharystii powinien przynajmniej na godzinę przed przyjęciem Komunii świętej powstrzymać się od jakiegokolwiek pokarmu i napoju, z wyjątkiem tylko wody i lekarstwa.
www.archidiecezja.lodz.pl/czytelni/prawo/k4t3r1.html
Pozdrawiam.

 Re: Godzinny post eucharystyczny?
Autor: P. (80.54.108.---)
Data:   2007-01-09 20:28

Sam niedawno pytałem w tym temacie. Proszę przeczytać:
www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=143852&t=143852
Są tam też odsyłacze do innych stron na temat. Polecam :-)

 Re: Godzinny post eucharystyczny?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-01-09 20:32

Tego uczą dzieci przed pierwszą komunią. Myślę że kapłani przekonani są, że wszyscy o tym wiedzą. Szczerze mówiąc też by mi nie przyszło do głowy mówić o tym z ambony. Oczywiście gdybym była księdzem :))). Ale pewnie masz rację z tą uwagą - przecież są ludzie, którzy wracają do Kościoła po latach, albo byli do komunii jeszcze wtedy, gdy obowiązywał trzygodzinny post.

 Re: Godzinny post eucharystyczny?
Autor: Monika75 (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2007-01-09 21:43

Mogę się podpisać pod postem Bogumuły :)
Jak wbito mi to do głowy przed pierwszą komunią świętą to pamiętam do dzisiaj

 Re: Godzinny post eucharystyczny?
Autor: strzyga (---.aster.pl)
Data:   2007-01-09 23:35

A ja dowiedziałam się tego przez przypadek i to długo po tym jak wróciłam do kościoła. Nie pamiętam, żeby mi to mówiono przed I komunią św, a nawet jestem tego na 99% pewna.

 Re: Godzinny post eucharystyczny?
Autor: Teofil Jan S. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-01-10 09:23

Moja I-sza Komunia Św, to 15 sierpnia 1945r. Wtedy obowiązywał "post eucharystyczny" od północy. A ostatnia niedzielna msza św. odprawiana była o 11:00. Czyli w niedziele, kiedy przyjmowało się komunię św. pozostawało się bez śniadania. I jakoś nikt nie umarł z tego powodu.

 Re: Godzinny post eucharystyczny?
Autor: Robson (212.244.179.---)
Data:   2007-01-10 13:22

Ja też byłem przekonany, że o tym wszyscy wiedzą.
R.

 Re: Godzinny post eucharystyczny?
Autor: agu (---.toya.net.pl)
Data:   2007-01-10 17:20

Wszyscy to mają przed pierwszą Komunią. To cokolwiek oczywiste.

 Re: Godzinny post eucharystyczny?
Autor: Mchaił (---.netia.com.pl)
Data:   2007-01-10 21:18

Jakiś czas temu spędzałem czas z grupą młodzieży z Duszpasterstwa Akdemickiego, gdy poczęstowano mnie a ja ze względu na post odmówiłem, wszyscy dosłownie wszyscy zrobili wielkie oczy. Gdy wyjaśniłem o co chodzi, zapadło milczenie, chyba za mało rozmawiamy o sprawach wiary, zbyt wiele spraw uznając za oczywiste.
Z Bogiem kochani.

 Re: Godzinny post eucharystyczny?
Autor: Stefan (---.netia.com.pl)
Data:   2007-01-11 10:04

Oj, miałem problem z I Komunią w tamtych czasach. Rok 1949. Do I komunii szedłem pieszo - 7 km. Z przyzwyczajenia zerwalem kłos zboża i przez zapomnienienie wyłuskałem kilka ziarenek żyta i zjadłem. Przypomniało mi się potem o poście. I wielki problem dla mnie był - przystąpić, czy nie? Jak nie przystąpię - co inni powiedzą. Na szczęście Duch Święty przyszedł z pomocą - podpowiedział, że zrobiłem to nieświadomie, przez zwykłe zapomnienie. A po I Komunii jak wróciłem do domu, zjadłem obiadek i z krówkami na pastwisko - do wieczora trzeba było je pilnować, pastwisko miałem 2 km od domu, gdzie krówki wypasaliśmy. Biedne to były czasy, ale jakże mile się je wspomina, ludzie szanowali się. Oj, na wspominki mnie wzięło, jak każdego w moim wieku - wybaczcie.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: