logo
Czwartek, 16 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dlaczego impotencja jest przeszkodą do zawarcia małżeństwa?
Autor: ania (---.gprspla.plusgsm.pl)
Data:   2007-04-17 01:46

Dlaczego impotencja jest przeszkodą do zawarcia małżeństwa? Jeżeli nawet celem małżeństwa jest poczęcie i wychowanie dzieci, to przecież niepłodność ( która nie jest przeszkodą) również wyklucza rodzicielstwo.
Czy przyszli małżonkowie wiedząc o impotencji jednego z nich chcieliby sie zdecydować na małżeństwo i godziliby sie z tym że nie będą mogli podejmować współżycia zawieraliby małżeństwo nieważnie?

 Re: Dlaczego impotencja jest przeszkodą do zawarcia małżeństwa?
Autor: Lili (---.olsztyn.net.pl)
Data:   2007-04-17 08:11

Kodeks Prawa Kanonicznego, kanon 1084 stanowi:
"§ 1. Niezdolność dokonania stosunku małżeńskiego uprzednia i trwała, czy to ze strony mężczyzny czy kobiety, czy to absolutna czy względna, czyni małżeństwo nieważnym z samej jego natury.

§ 2. Jeśli przeszkoda niezdolności jest wątpliwa, czy wątpliwość ta jest prawna czy faktyczna, nie należy zabraniać zawarcia małżeństwa ani też, dopóki trwa wątpliwość, orzekać jego nieważności."

Nigdzie nie ma mowy o tym, że impotencja jako taka jest przeszkodą do zawarcia malżeństwa. W pewnych okolicznościach może nią być, ale jak widać w powyższych zapisach kanonu, jest to obwarowane wieloma warunkami. Jeśli zaś chodzi o niepłodność, to tym bardziej nie da się stwierdzić ze stuprocentową pewnością, że jest ona trwała.

 Re: Dlaczego impotencja jest przeszkodą do zawarcia małżeństwa?
Autor: Macda (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-04-17 08:52

Polecam ksiazke "Dobra nowina o seksie i malzenstwie".
www.wydawnictwo.pl/ksiegarnia/sklep.php?s=karta&id=41
Znajdziesz odpowiedz na wiekszosc pytan :)

 Re: Dlaczego impotencja jest przeszkodą do zawarcia małżeństwa?
Autor: katarzyn (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-04-17 10:56

Kan. 1084 -
§ 1. Niezdolność dokonania stosunku małżeńskiego uprzednia i trwała, czy to ze strony mężczyzny czy kobiety, czy to absolutna czy względna, czyni małżeństwo nieważnym z samej jego natury.
§ 2. Jeśli przeszkoda niezdolności jest wątpliwa, czy wątpliwość ta jest prawna czy faktyczna, nie należy zabraniać zawarcia małżeństwa ani też, dopóki trwa wątpliwość, orzekać jego nieważności.
§ 3. Niepłodność ani nie wzbrania zawarcia małżeństwa, ani nie powoduje jego nieważności, z zachowaniem przepisu kan. 1098.

Akt seksualny w małżeństwie nie służy tylko przekazywaniu życia jest wyrazem miłości małżonków, obdarowywniem się. Człowiek ze swojej natury jest istotą cielesno-duchową, takimi stworzył nas Bóg. Do naszego pełnego rozwoju w małżeństwie nie możemy wyrzucać sfery seksualnej-jest to dar.
Mt 19,5"Dlatego mężczyzna opuści ojca i matkę i połączy się z żoną, i oni dwoje staną się jednym ciałem". To mężczyzna z kobietą stają się jednym ciałem a dopiero skutkiem tego może począć się dziecko, ale nie musi. Znane są przypadki par małżeńskich, które nie doczekały się dzieci mimo, że obydwoje są zdrowi (płodni).
Czy impotencja jest trwała należy sprawdzić u lekarza?
Z Bogiem.

 Re: Dlaczego impotencja jest przeszkodą do zawarcia małżeństwa?
Autor: krzysztof (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-04-17 13:11

Jeśli już w w czasie trwania małżeństwa, jedno z małżonków nie chce współżyć płciowo /trwale/z powodów fizycznych czy psychicznych, czy wtedy również małżeństwo jest nieważne?

-------------

Prawo nie dziala wstecz. O detale prosze pytac znawcow przedniotu, np. www.kanonista.com
moderator

 Re: Dlaczego impotencja jest przeszkodą do zawarcia małżeństwa?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-04-17 14:38

Ad Krzysztof:
KPK mówi wyraźnie: niezdolność UPRZEDNIA, przed ślubem, czy w chwili ślubu. W czasie ślubu małżonkowie przysięgają kochać siebie na dobre i na złe (w dobrej i złej doli, aż do śmierci). To co, się dzieje później - to całe niewiadome - musi być przyjęte z miłością. Nie otrzymujemy ani w dniu urodzenia ani w dniu ślubu gwarancji na zdrowie. Każdemu może się coś przytrafić. A bardzo wielu ludziom przytrafia się na przykład starość, która też bardzo ogranicza także w tej sferze.

Ad Lili:
Przecież właśnie KPK mówi, że to są przeszkody zrywające. Popatrz na kanon 1073 - "Przeszkoda zrywająca czyni osobę niezdolną do ważnego zawarcia małżeństwa."
A kanon 1084 wymienia jedną z takich przyczyn.
Jeśli fakt jest znany przed ślubem - to uniemożliwia zawarcie ślubu. Jeśli po ślubie - jest powodem orzeczenia jego nieważności.

Ad Ania:
Myślę, że te przepisy są naprawdę w zgodzie ze zwykłym ludzkim doświadczeniem i przewidywaniem. Jeśli para chce żyć tylko w przyjaźni - nie trzeba do tego ślubu. Jeśli chce żyć jako małżeństwo - to przecież współżycie seksualne jest jego najpełniejszym zjednoczeniem. Można być bardzo poranionym i nie odczuwać w jakimś okresie potrzeby współżycia. Ale wcześniej czy później taka potrzeba się pojawi i w 99% doprowadzi do odejścia (zdrady?) i orzeczenia nieważności małżeństwa. To naprawdę nie to samo, co dobrowolnie przyjęty celibat. A przecież i tutaj bywają problemy. Celibat - to ciągły powrót do pustego domu. W przypadku zamieszkania pod jednym dachem na wzór małżeństwa - spania w jednym łóżku, pocałunków, wtulania się w czyjeś ramiona, intymnego dotyku - ta potrzeba współżycia będzie się rodziła na każdym kroku. To co w normalnym małżeństwie z czasem staje się spokojniejsze i już mniej konieczne, - tu w nienormalnej sytuacji odwrotnie: będzie rosło i kiedyś wybuchnie. Jest to jakieś okrucieństwo, stawiać przed głodnym jedzenie na taką odległość, żeby go nie mógł dostać, choć czuje jego zapach. Już pomijam, że z każdego kąta świata wszystko dziś mówi o seksie i nawet w normalnym małżeństwie wierność staje się dużym problemem. Tu podstawowym problemem od początku może być samogwałt jako zaspokojenie tego braku. Jeśli ktoś odczuwa powołanie do małżeństwa, ma prawo do normalnego życia, do zbliżeń, do oddania swojego ciała i przyjęcia ciała małżonka.

 Re: Dlaczego impotencja jest przeszkodą do zawarcia małżeństwa?
Autor: katarzyn (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-04-17 14:47

do Krzysztofa
Jeżeli niezdolność do dokonania stosunku małżeńskiego nastąpiła po ślubie -to małżeństwo jest ważnie zawarte.Przecież przysięgamy sobie ,że będziemy ze sobą na dobre i na złe ,na całe życie,w zdrowiu i w chorobie.

 Re: Dlaczego impotencja jest przeszkodą do zawarcia małżeństwa?
Autor: Verba Docent (---.197.158.213.umts.dynamic.eranet.pl)
Data:   2007-04-18 13:43

Bez sensu są takie "teoryzowania".
"Consumatum est" to oryginalny wkład germański do naszej cywilizacji.
W świecie antyku grecko-rzymskiego konsumpcja małżeństwa nie była warunkiem koniecznym. Ani nawet dostatecznym.
To plemiona germańskie w ramach tzw. inkulturacji wszczepiły do instytucji małżeństwa (przejętej przez antycznych chrześcijan wraz z innymi instytucjami prawa rzymskiego) warunek konsumpcji małżeństwa.
Rzecz dla nas dziś absolutnie oczywista ale kiedyś taką nie była.

 Re: Dlaczego impotencja jest przeszkodą do zawarcia małżeństwa?
Autor: S (---.net.autocom.pl)
Data:   2007-04-19 23:29

Są zasadniczo dwie przyczyny impotencji:
- przyczyny psychologiczne (strach, lęk, kompleksy, itp) i
- przyczyny fizyczne (wiek, brak zdrowia, skutki uboczne przyjmowania leków, itp).

Jeśli impotencja jest trwała, to jest to przeszkoda do zawarcia małżeństwa. Są dwie możliwe sytuacje:

1) małżonek lub małżonka (bo ten problem dotyczy również kobiet) zdaje sobie sprawę z niemożności podjęcia współżycia - można (należy) podjąć leczenie i wstrzymać się ze ślubem, z powodów, które wymieniła Bogumiła; na szczęście medycyna idzie do przodu i większość problemów da się wyleczyć. Istnieje możliwość zawarcia białego małżeństwa - ale do tego raczej trzeba być powołanym, a nie traktować to jako rozwiązanie problemów z seksualnością. Jeśli nic nie pomoże, to pozostaje niestety się jedynie rozstać.

2) impotencja ujawnia się dopiero po zawarciu związku małżeńskiego (znajoma znajomej niestety ma ten problem, więc nie jest to abstrakcja) - ciężko tutaj nie pomyśleć o tzw "próbowaniu się przed ślubem"; wtedy impotencja jest powodem uznania nieważności małżeństwa. Oczywiście małżonkowie mogą zdecydować, że nadal będą w związku małżeńskim, bo Kościół uznaje takie małżeństwo za ważne, choć istniały przeszkody do jego zawarcia.

To tyle teorii. Ale do mnie ona w ogóle nie przemawia, zresztą ciężko jest mi zgodzić się z nauką Kościoła w tej materii. Ale i to jest sprawą drugorzędną, bo to jest jakaś wielka tajemnica, gdy to nie człowiek człowieka, ale Bóg przybija człowieka do krzyża. Tu nie ma miejsca na teorie. Jest tylko miejsce na milczenie.

 Re: Dlaczego impotencja jest przeszkodą do zawarcia małżeństwa?
Autor: Lili (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-04-20 13:07

S - czy możesz podać źródła swoich informacji? Bo, szczerze mówiąc, wydają mi się co najmniej nieścisłe. Być może się mylę, stąd prośba o źródło.

 Re: Dlaczego impotencja jest przeszkodą do zawarcia małżeństwa?
Autor: Ola i Tomek (---.c9.msk.pl)
Data:   2007-04-21 11:45

drogie S.
Nie ma nic bardziej praktycznego niż słuszna teoria.

Jest pewna przerażająca cecha w tych wszystkich pytaniach, zaczynających się od "dlaczego...":
- dlaczego jestem niewidomy
- dlaczego jestem impotentem
- dlaczego nie jestem bogaty
- dlaczego nie jestem sławny
- dlaczego nie jestem bogiem....

To wszystko prowadzi mniej więcej do tego. Uciekając się do psychologii, której nie cierpimy, bo podaje się za wszechnaukę, a tak naprawdę jest sugestywnym oszustwem - możemy powiedzieć, że chodzi tu ogólnie o brak samoakceptacji.

Wyobraź sobie, że leżysz na leżance, a my z notatnikiem i białym kitelkiem siedzimy obok w fotelu.
Ty: Bóg mnie krzyżuje (znajomą znajomej znajomej znajomej, baju baj, FOAF)
My: Aha, aha, chcesz o tym porozmawiać?
Ty: Jej mąż okazał się impotentem, choć próbowali przed ślubem i wszystko grało.
My: Wiesz, to nie Bóg Cię krzyżuje. To jest SAD (self-akceptejszon disorder). Musisz zrozumieć, że nie każdy może mieć męża nie-impotenta. Stań przed lustrem co rano i powiedz sobie: "Życie nie kończy się w łóżku".

Pozdrawiamy,
małżonkowie
PS. Nie myślcie, że nie wiemy, że akceptacja po angolu to acceptance.

 Re: Dlaczego impotencja jest przeszkodą do zawarcia małżeństwa?
Autor: S (---.net.autocom.pl)
Data:   2007-04-21 23:10

Lili, moje źródło to pewien ojciec dominikanin, specjalista prawa kanonicznego, który to właśnie prawo potrafił praktycznie cytować z pamięci. Dość szczegółowo temat został przewałkowany. Choć wszystko piszę z pamięci i tak, jak zrozumiałem, wydaje mi się, że nic nie pokręciłem. Może spróbuj doprecyzować, co wydaje Ci się nieścisłe?

/.../

Do dyskusji zapraszam obok, na www.dyskusje.katolik.pl
moderator

 Re: Dlaczego impotencja jest przeszkodą do zawarcia małżeństwa?
Autor: S (---.net.autocom.pl)
Data:   2007-04-22 18:23

Nie chcę rozpoczynać dyskusji

/.../

I slusznie do dyskusji zapraszam obok: www.dyskusje.katolik.pl
ewentualnie prosze uzyc priva adwersarza
p.o. moderatora

 Re: Dlaczego impotencja jest przeszkodą do zawarcia małżeństwa?
Autor: Łukasz (---.eranet.pl)
Data:   2007-11-14 20:12

Witaj.
Czy Ty czasem nie mylisz impotencji z niepłodnością? Czytając Twoje pytanie mam wrażenie, że myślisz, iż kiedy para nie może mieć dzieci, ich małżeństwo jest nieważne.
Impotencja to brak możliwości odbycia samego stosunku płciowego - obojętnie, czy para jest płodna czy nie. Impotencja jest przeszkodą z tej racji, iż uniemożliwia pożycie małżeńskie, a więc pełną komunię.
Niepłodność (czyli niezdolność do połączenia się plemnika z komórką jajową lub np niemożność donoszenia płodu itd.) nie jest przeszkodą do zawarcia małżeństwa.
To tak najogólniej.
Pozdrawiam
Łukasz

 Re: Dlaczego impotencja jest przeszkodą do zawarcia małżeństwa?
Autor: Agnieszka (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2010-12-17 12:13

Mam pytanie, może dziwne na tle tego, co tu przeczytałam. Ze swoim mężem nigdy nie miałam pełnego stosunku. Myślę, że jest impotentem. Jednak długo wmawiał mi, że to ja jestem oziębła. Nie jestem. Mamy dzieci. Bo jesteśmy płodni. To się "da zrobić". W okresie płodnym wystarczyło. Czy to, co piszę ma sens? Bo to jest sytuacja w moim małżeństwie od kilkunastu lat i mam jej już dość. Czy nasze małżeństwo jest ważne? Ze względu na dzieci? Nigdzie nie znalazłam takiego przypadku.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: