logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy Komunię świętą mozna przyjmować tylko raz na 24 h?
Autor: kropka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-07-28 12:19

Komunie świętą można przyjmować raz dziennie prawda? Więc jeżeli pójde w jeden dzień na mszę świętą na godzinę 18:00 i przyjmę Komunię świętą, to czy jeżeli na następny dzień pójdę rano na 7:00, czy mogę wtedy też przyjąc Komunię?
Pozdrawiam :)

 Re: Czy Komunię świętą mozna przyjmować tylko raz na 24 h?
Autor: Klara (---.um.krakow.pl)
Data:   2007-07-28 13:55

hm. Można nawet dwa razy w ciągu dnia pod warunkiem, ze (w dniu powszednim) za drugim razem będzie się uczestniczyło w całej Mszy Św. Bo za pierwszym razem możesz np. zaraz po spowiedzi, i poza Mszą.

 Re: Czy Komunię świętą mozna przyjmować tylko raz na 24 h?
Autor: marcin (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-07-28 14:02

Dwukrotna komunia św. w ciągu jednego dnia
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=2423&t=2410

 Re: Czy Komunię świętą mozna przyjmować tylko raz na 24 h?
Autor: Lena (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-07-28 14:15

Komunie świętą można przyjąć 2 razy w ciągu dnia pod warunkiem że ten drugi raz w pełni uczestniczy sie we Mszy świętej.
Nie martw sie spokojnie możesz przyjąć komunie i o tej 18 i nastepnego dnia o 7 rano, i zaraz znowu na przykład o 12, tylko musisz uczestniczyć we Mszy świętej a nie np. w jakimś nabożeństwie.
A tak swoją drogą to nasunęło mi się takie pytanie co sie dzieje gdy człowiek przyjął by na przykład na Mszy a potem drugi raz na nabożeństwie, wiem ze to źle, ale w zasadzie dlaczego? Albo trzy razy? Wiem ze na ten temat mówi coś Pismo Święte ale w zasadzie co?

 Re: Czy Komunię świętą mozna przyjmować tylko raz na 24 h?
Autor: Katarzyna (---.dialog.net.pl)
Data:   2007-07-28 14:21

Raz w ciągu dnia to nie znaczy "raz na 24 godziny", tylko raz w ciągu dnia. Nie ma znaczenia, ile godzin minęło, tylko czy zaczął się nowy dzień. Jeśli się zaczął, to możesz przyjąć komunię (i to nawet poza mszą, np. wstępując na chwilę do kościoła po drodze do szkoły czy pracy). Czyli śmiało możesz przystępować do komunii np. w poniedziałki, środy i piątki o 18:00, a we wtorki i czwartki o 7:00, jesli tak Ci do rozkładu zajęć pasuje.
A swoją drogą dwa razy w ciągu dnia w/g okoliczności określonych w prawie kanonicznym też można, ale to już Ci wyjaśniono powyżej.

 Re: Czy Komunię świętą mozna przyjmować tylko raz na 24 h?
Autor: Marek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-07-28 20:10

Nie jestem kanonistą (może jakiś tu się znajdzie?), ale Kodeks Prawa Kanonicznego po mojemu zdaje się wspierać interpretację Katarzyny:
Kanon 202 § 1.
"Dzień w prawie oznacza stały czasokres obejmujący 24 kolejno liczone godziny i zaczyna się od północy, chyba że inaczej wyraźnie zastrzeżono. Tydzień to okres 7 dni, miesiąc okres 30 dni, a rok 365 dni, chyba że miesiąc i rok poleca się brać zgodnie z kalendarzem."
Czyli dzień jest od północy do północy - a więc Komunie przyjęte np. o 18:00 w środę i o 7:00 rano w czwartek są w różnych dniach
pozdrawiam
Marek

 Re: Czy Komunię świętą mozna przyjmować tylko raz na 24 h?
Autor: Ulka (---.toya.net.pl)
Data:   2007-07-28 20:39

Ja też interpretuje, że od północy do północy. Gdy są np czuwania nocne przed Zesłaniem Ducha Świętego Msza Św. jest na początku-np ok. g 22:00 i na zakończenie - ok. 3:00, tyle że każda jest już innego dnia, co świetnie widać w liturgii.
Pozdrawiam

 Re: Czy Komunię świętą mozna przyjmować tylko raz na 24 h?
Autor: Berni (---.generacja.pl)
Data:   2007-07-28 20:45

Jesli mam potrzebe przyjac dwa razy Komunię to ja przyjmuje. Wazna jest intencja, a nie to, ze teraz moge, a teraz nie, bo zgodnie z tym co zapisano w KPK ( kan. 917, 918) mozna przyjac Komunie 2 razy w ciagu dnia.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: