logo
Czwartek, 09 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak rozkochać się we Mszy św.?
Autor: EWA (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-28 14:39

Moim problemem jest to, że nie potrafię poczuć prawdziwego sensu Mszy św.
Lubie chodzić do kościoła i czuje, ze we mszy Bóg działa, ale wiem że jest we mnie coś, co nie pozwala mi jej przeżyć tak dogłębnie i szczerze. Byłam na różnych rekolekcjach ruchu światło-życie i na każdych ksiądz próbował nas rozkochać w tym tak bliskim spotkaniu z Bogiem, ale ja nie potrafię. Najbardziej boli mnie, ze nic nie czuje gdy przyjmuje Pana Jezusa. Przecież to jest najpiękniejsze doświadczenie chrześcijanina, przyjąć swojego Pana. Myślę ze to głównie dlatego ze nie znam prawdziwego sensu mszy św., nie rozumiem znaczenia tych najważniejszych słów i gestów. Dlatego byłabym wdzięczna za jakieś wskazówki czy książki które mi pomogą. Bóg zapłać :))

 Re: Jak rozkochać się we Mszy św.?
Autor: Dominik (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-28 16:26

Droga Ewo,
Jeżeli nie potrafisz "czuć" to chciej "czuć".
Książki, które mogę Ci polecić to:
-"Dzienniczek" świętej Faustyny
-"Mini przewodnik po Mszy Świętej" księdza Sebastiana Nieznaja
-"Święty Josemaria Escriva o Mszy Świętej"
-"Msza Święta krok po kroku" Maria Pieńkowska
-"Jeśli twoje mysli błądzą podczas Mszy" Thomas Howard.
A najlepiej wejdz na stronę WWW.PRODOKS.PL
Tam wyszukaj "Eucharystia" lub "Msza Święta" i wybieraj to co podpowie Ci Duch Święty.
"Aniołowie, gdyby zazdrościć mogli, to by nam dwuch rzeczy zazdrościli:pierwszej - to jest przyjmowania Komunii św.,a drugiej - to jest cierpienia (Dz.1804). - Święta Faustyna
Pozdrawiam
PS przede wszystkim - módl się do Matki Bożej.

 Re: Jak rozkochać się we Mszy św.?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-28 16:27

Msza sw. to Ofiara Jezusa Chrystusa z Milosci Ojca i ludzi. To Twoje male uczestnictwo w tej Milosci. Czlowiek jest slaby: nie wszystko widzi, nie wszystko czuje, wiele spraw mu umyka, ale nie trzeba sie tym zrazac, tylko isc za Jezusem. Msza sw. to jest tak jakby miniaturka zycia chrzescijanina, ktory z Jezusem wszystko robi z milosci do Ojca: wszystkie prace, obowiazki, cierpienia, radosci i odpoczynek.

Co do odczuwania, to nie wszystko trzeba zaraz odczuwac. Polecam osobe bl. Matki Teresy z Kalkuty, ktora przez 50 ostatnich lat "nie czula", ale Jej wierze to w niczym nie przeszkadzalo, a wrecz przeciwnie: Jej wiara byla silniejsza. Latwo sie idzie za Bogiem w radosciach, ale zycie takie nie jest, i moze wazniejsze jest to, jakim sie jest w trudnosciach i kryzysach. Wiernosc w takich chwilach ma ogromne znaczenie i jest rzeczywistym dowodem milosci.

 Re: Jak rozkochać się we Mszy św.?
Autor: Jakub (---.nat.rsk.pl)
Data:   2007-08-28 16:27

ks. Tomasz Jaklewicz
Przewodnik po Eucharystii

http://goscniedzielny.wiara.pl/?grupa=6&art=1118220834&dzi=1104780517

Kaznodzieja papieski wyjaśnia Eucharystię

Fragmenty książki - R. Cantalamessa, "Eucharystia nasze uświęcenie", Warszawa 1994, s. 137-140

http://liturgia.wiara.pl/?grupa=6&art=1107938897&dzi=1115658817

Zrozumieć znaki
http://www.mateusz.pl/goscie/wdrodze/nr343/02-wdr.htm

 Re: Jak rozkochać się we Mszy św.?
Autor: Marek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-28 16:40

Zdecydowanie polecam "Fascynujące zaproszenie" o.Jędrzejewskiego ( w wersji sieciowej znajdziesz tu http://www.mateusz.pl/mt/wj/fz/

Inne ciekawe linki do artykułów znajdziesz w katalogu pod adresem
http://www.analizy.biz/katalog/index.php?temat=eucharystia

pozdrawiam serdecznie
Marek

 Re: Jak rozkochać się we Mszy św.?
Autor: słaby (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-28 17:05

Dla mnie w zrozumieniu i pełniejszym przeżyciu Mszy św. pomocne okazały się:
- "Catholicism for Dummies" http://www.amazon.com/Catholicism-Dummies-John-Trigilio/dp/0764553917 (można podciągnąć angielski)
- i książeczka z pierwszej Komunii ;)

Katechizm też jest pomocny.

Pomogło mi też zainteresowanie się historią i skoncentrowaniu (głębszy namysł) się na słowach kapłana.

 Re: Jak rozkochać się we Mszy św.?
Autor: marta-maria (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-28 17:39

Ewo, nic na siłę. Wydaje mi się, że powinnaś wiernie trwać w tym nicnieodczuwaniu i prosić samego Boga, żeby wprowadził Cię w głębsze przeżywanie misterium mszy świętej. Sądzę, że lektury mogą być pomocne, jesli nie bedziesz traktowała ich zbyt akademicko, a bardziej medytacyjnie.

 Re: Jak rozkochać się we Mszy św.?
Autor: wronia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-28 18:46

tak, rzeczywsicie warto poczytac sobie o Eucharystii i znaczeniu poszczegolnych jej czesci - gdy staje sie bardziej zrozumiala to i bardziej swiadomy w niej udzial
co do odczuwania - to jest laska Boza ze czujemy jakies uniesienia podczas modlitwy czy komunikowania. jednak dobrze ze Pan Bog czasem nas jej pozbawia - wtedy mozemy sami sprawdzic czy modlimy sie i przystepujemy do sakramentow z czystej milosci do Boga czy dlatego ze jest nam milo i przyjemnie (to raczej milosc wlasna) czasem ciezkie sa te doswiadczenia kiedy czujemy oschlosc "nie potrafimy przezywac" - ale to oczyszcza nasza milosc do Boga, tak ze pozniej zadne doswiadczenia nie beda w stanie jej zniszczyc. wazna jest w tych chwilach wiernosc Bogu, wytrwala modlitwa pomimo trudnosci.
i jeszcze jedno - tez mam tak ze w czasie Komunii sw "nic nie czuje" i wiesz co? ofiaruje to doswiadczenie za tych ktorzy nie maja pragnienia przystepowania do Komunii; prosze Jezusa by te pociechy duchowe zamiast mnie dal tym ktorzy sa daleko od Niego, aby oni zapragneli sie jednoczyc z Panem Jezusem. wtedy takie "male ofiarki" staja sie zrodlem radosci i szczescia bo ilez dobrego moze przyniesc ta chwila trudnosci.
"milosc nigdy nie ustaje" (1Kor 13) i nie zmienia sie, wiec kochaj Boga na dobre i na zle

 Re: Jak rozkochać się we Mszy św.?
Autor: Iga (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-28 19:57

Zajrzyj proszę, tutaj.

 Re: Jak rozkochać się we Mszy św.?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2007-08-28 20:00

Może mniej skupiaj się na formie, a bardziej na treści? Treścią Eucharystii jest Jezus. Uczniowie mieli ten sam problem co Ty, gdy Jezus zaproponował im Eucharystię.

 Re: Jak rozkochać się we Mszy św.?
Autor: Adam (---.dronet.gliwice.pl)
Data:   2007-08-28 20:21

Przede wszystkim pozwól działać Bogu. To On zdecyduje jakie uczucia mają towarzyszyć poszczególnym etapom Twojego życia duchowego. Powiem Ci nawet na początek coś, co może Cię zaskoczy. Ale to poważny błąd, że tak dużą wagę (jakąkolwiek zresztą) przywiązujesz do uczuć. Nie zdziw się, ale droga kontemplacji po początkowej euforii jest bardzo trudna. Przyjdą jeszcze chwile, że nie tylko nie będziesz czuła tego, co chcesz, ale w ogóle nic. Przyjda jeszcze czasy oschłości, pózniej szczególnie mocno będziesz odczuwać swoje grzechy i miała poczucie, że jesteś niegodna modlitwy. Będziesz jeszcze czuć się odrzucona przez Boga. Ale to wszystko trzeba przejść. Lektura klasyków mistyki jak św. Teresa z Avilla, św. Jana od Krzyą wskazuje na to jednoznacznie. Ale tym się nie należy przejmować. To wszystko trzeba przejsć. Bóg zawsze będzie blisko Ciebie, chociaż nie będziesz Go odczuwać. Może lektura klasyków mistyki będzie dla Ciebie zatrudna. Na razie polecam Ci ksiażkę Jacquesa Philippe "Czas dla Boga". Mogę Ci jeszcze polecić wspaniałą książkę ks. Tadeusza Dajczara ,,Rozważania o wierze". Ta ostatnia może nie dotyczy bezposrednio tego, o czym tu rozmawiamy, ale jest bardzo cenna.
W każdym bądź razie życie duchowe nie polega na uczuciach. One nie tylko nie są najważniejsze, ale w ogóle nie ma sensu zaprzątać sobie czymś takim głowy. Pan Bóg szybko zabiera takie cukierki. Nie należy się tym przejmować. Tak po prostu jest i ma być.

 Re: Jak rozkochać się we Mszy św.?
Autor: Przemysław (80.54.108.---)
Data:   2007-08-28 20:55

Polecam książkę:
"Eucharystia. Bóg blisko nas." kardynała Józefa Ratzingera (a obecnie Benedykta XVI :-) ).

 Re: Jak rozkochać się we Mszy św.?
Autor: owieczka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-29 11:44

Miałam podobny problem, byc moze nadal go mam, zwlaszcza ze mieszkam w malej miejscowosci i ciagle czuje wzrok ludzi na sobie.
A to przeciez nie mozna patrzec na ludzi tylko na Tego, z Ktorym mamy sie spotkac. Najbardziej czuje Jego obecnosc zaraz po spowiedzi, na Mszy sw podczas ktorej czesto placze, bo doswiadczam namacalnie Jego wielkiego milosierdzia bo odpuszcza grzechy, wszelkie zaniedbania wobec niego Samego.

Proponuje powiedziec o problemie ksiedzu na spowiedzi a wlasciwie to mowisz prosto do Jezusa.
Z PANEM BOGIEM niech On Cie prowadzi

 Re: Jak rozkochać się we Mszy św.?
Autor: marta-maria (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-29 13:15

Owieczko, jak kilka osób w tym wątku już wspomniało, można w pewnym sensie postawić znak równości: msza święta = Jezus. Jest On obecny we mszy na wiele sposobów: w Swoim Słowie, Ciele i Krwi, w osobie celebransa, a także - w zgromadzeniu modlących się tu i teraz wiernych. Bardzo dobrze Cię rozumiem, bo wiem z doświadczenia jak czasami trudno wtopić się w daną wspólnotę eucharystyczną. Jednak powinnaś nie zapominać o tej prawdzie, że to sam Jezus modli się w tej grupie niedoskonałych ludzi. Jeśli - jak piszesz - chcesz łączyć się z Jezusem w Ofierze mszy świętej, nie możesz wewnętrznie wyalienować się z tego zgromadzenia. Wierzę, że z czasem Bóg na tyle poszerzy Twoje serce, że zmieści się w nim każdy, nawet najtrudniejszy do zaakceptowania, uczestnik tej świętej liturgii.

 Re: Jak rozkochać się we Mszy św.?
Autor: Monika75 (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2007-08-29 20:28

Bardzo polecam ksiązkę:

Tomasz Kwiecień OP "Błogosławione marnowanie"
O Mszy świętej z Ojcem Tomaszem Kwietniem OP rozmawiają Jacek Borkowicz i Ireneusz Cieślik

http://www.znak.com.pl/book.php?id=1292

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: