logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dlaczego nie dostałam rozgrzeszenia?
Autor: Małgosia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-09-08 14:39

Wczoraj byłam u spowiedzi i nie dostałam rozgrzeszenia. Wyznałam że uprawiałam seks z chłopakiem. Ksiądz powiedział, że skoro to mój chłopak z którym się spotykam nie może udzielić mi rozgrzeszenia. Nie bardzo wiem co mam teraz robić. Tzn. wiem że na pewno powinnam zachować czystość. Ale nie wiem kiedy mogę znowu przystąpić do sakramentu pokotu. Jaki czas musi upłynąć, czy muszę iść do tego samego księdza. Po prostu nie wiem co dalej się robi w takich sytuacjach.

 Re: Dlaczego nie dostałam rozgrzeszenia?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-09-08 21:23

Małgosiu, więc po kolei.

- Nie musisz iść do tego samego księdza. Ale to nie znaczy, że możesz o tamtej spowiedzi zapomnieć. Idąc do innego księdza, musisz powiedzieć, że podczas ostatniej spowiedzi nie dostałaś rozgrzeszenia.
- Nie ma określonego czasu, jaki musi upłynąć od ostatniej spowiedzi. Ten czas jest potrzebny tobie i ma trwać tyle ile ty potrzebujesz, żeby być pewną, że chcesz z grzechem całkowicie zerwać.
- Co robić? Najpierw na spokojnie dokładnie przeanalizuj rozmowę z księdzem. Tak naprawdę to ty decydujesz o tym, czy ksiądz może ci dać rozgrzeszenie. Musiała zaistnieć taka sytuacja, w której nie było widać postanowienia poprawy czy żalu za grzechy. Szczerości. Jeśli w tej chwili jesteś pewna, że chcesz zmienić swoje życie - możesz od razu iść do spowiedzi. Jeśli jednak nie jesteś pewna swojego zachowania, sama daj sobie czas na sprawdzenie siebie. W konfesjonale nie możesz mieć wątpliwości, bo ksiądz ma wtedy związane ręce. Chcesz, albo nie chcesz rozgrzeszenia. To znaczy: natychmiast rezygnujesz całkowicie z grzechu, albo mówisz: jeszcze nie teraz. Ksiądz dostosowuje się do twojego życzenia.
- Jeśli z tym chłopakiem mieszkasz pod jednym dachem i kończy się jak sama widzisz, to wraz z postanowieniem poprawy musi iść w parze osobne zamieszkanie, ponieważ rezygnować musisz nie tylko z grzechu, ale także bezpośredniej okazji do grzechu, która już jest jakimś zezwoleniem na grzech. Może to być powodem nieotrzymania rozgrzeszenia.

Jeśli chcesz dłużej porozmawiać, napisz na priv.

 Re: Dlaczego nie dostałam rozgrzeszenia?
Autor: x. (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-09-08 21:30

Zawsze masz prawo podczas spowiedzi zapytać z jakich powodów nie zostało Ci udzielone rozgrzeszenie. Możesz iść do spowiedzi, kiedy będziesz gotowa.

 Re: Dlaczego nie dostałam rozgrzeszenia?
Autor: Teofil Jan S. (tis) (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-09-08 21:39

A czy Ty uważnie słuchałaś pouczenia spowiednika? Czy postanowiłaś zerwać z grzechem i przekonać chłopaka do tego, nawet za cenę zerwania z nim? Jednym z warunków przebaczenia win jest postanowienie poprawy. Przypomnij sobie jakie warunki należy spełnić aby sakrament pokuty był ważny. Znajdziesz to w książeczce do nabożeństwa.

 Re: Dlaczego nie dostałam rozgrzeszenia?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2007-09-08 21:53

Nie traktuj całej sprawy mechanicznie. Konfesjonał, to nie nie jest automat do odpuszczania grzechów (wrzuć grzech, a otrzymasz odpuszczenie). Wbrew pozorom, to jest dla Twojego dobra, rzecz dzieje się w sumieniu, a konfesjonał, to ostatni etap i wcale nie najważniejszy, tylko najbardziej widowiskowy. To tak jak z egzaminem (Zdałam!!!), ale wcześniej był dłuuugi proces przygotowywania się.

 Re: Dlaczego nie dostałam rozgrzeszenia?
Autor: moderator (---.dyn.optonline.net)
Data:   2007-09-10 13:16

Wiecej na ten temat na stronie:
http://www.spowiedz.pl/seks001.htm

 Re: Dlaczego nie dostałam rozgrzeszenia?
Autor: marcin (---.4web.pl)
Data:   2009-02-02 18:20

Wczoraj byłem u spowiedzi i nie dostałam rozgrzeszenia. Wyznałem iż mieszkam i kocham. Niby ksiądz mówił zrozumiale... ale dlaczego? Bo dowiedziałem sie tylko że nie może mnie rozgrzeszyć.
(...)

----------

Spowiednik zrozumiale wytłumaczył Panu powód. Jeśli chce Pan spokojnie poczytać, to zapraszam do lektury np. tutaj.
moderator

 Re: Dlaczego nie dostałam rozgrzeszenia?
Autor: Wioleta (---.play-internet.pl)
Data:   2013-03-27 21:31

/.../
----
Proszę dostosować się do zaleceń spowiednika, czyli uregulować sprawy, które były powodem nieudzielenia rozgrzeszenia. Błogosławieństwo nie jest rozgrzeszeniem.
Do Komunii św. można przystępować tylko w stanie łaski uświęcającej. Łaskę uświęcającą przywraca sakrament pojednania zakończony rozgrzeszeniem.
z-ca moderatora

 Re: Dlaczego nie dostałam rozgrzeszenia?
Autor: NN (---.net.stream.pl)
Data:   2013-05-23 12:43

Współżyłam przed ślubem. Na szczęście ślub tuż tuż. Oboje się kochamy i nie możemy się doczekać ożenku. Żałuję braku wstrzemięźliwości i nie chcę popełniać tego błędu przed małżeństwem. Zastanawiam się, czy ksiądz w konfesjonale to zrozumie? Zostanie mi to przebaczone?

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: