logo
Czwartek, 16 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy mogę zmówić tę modlitwę np. wieczorem?
Autor: a (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-09-14 23:18

Witam,
Niedawno Ksiądz zadał mi pokutkę w postaci cząstki Różańca, codziennie, przez miesiąc, za nawrócenie swoich rodziców. Odmawiam; problem jest natomiast taki, że Ksiądz powiedział, że mam odmawiać ją rano. I tu moje pytanie - czy pora jest tak bardzo ważna? Czy mogę zmówić np tę modlitwę wieczorem?

 Re: Czy mogę zmówić tę modlitwę np. wieczorem?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-09-15 00:03

Normalnie nie ma żadnego znaczenia, kiedy się odmawia różaniec. Jednak pokutę powinno się wypełniać tak, jak ksiądz ją zadał. Jeśli określił porę (czego zazwyczaj sie nie robi), to musiał mieć jakiś powód, jakąś myśl. Może to wytłumaczył, tylko nie zapamiętałaś, może nie. Nikt z nas nie powie "co autor miał na myśli". Możemy strzelać. Masz się modlić o nawrócenie rodziców. Nikt z nas nie jest bez winy, na pewno niejeden raz zgrzeszyłaś też wobec rodziców. Może właśnie ta poranna modlitwa za nich ma ci przypomnieć o szczególnej miłości do nich? Żebyś potrafiła zacisnąć zęby gdy coś jest nie tak, uśmiechnąć się choć nie masz powodu. Może sama pomyśl, czy nie ma w tym jakiegoś sensu.

Powiedziałabym więc, że w tej sytuacji pora jest ważna. Inna rzecz, gdy coś się jednorazowego przytrafi, jakieś zaspanie, i miałabyś z tego powodu spóźnić się gdzieś (szkoła? praca?), ktoś miałby ucierpieć, miałabyś się z pokłócić o to z rodzicami itd. - jeśli sie nie udało odmówić rano, odmów wieczorem. A przy najbliższej spowiedzi, mówiąc, że pokutę odprawiłaś, powiedz po prostu, że nie zawsze się udało rano. I będzie w porządku. Ale postaraj się robić tak, jak ksiądz powiedział. Nawet gdyby to było trudne. Wiesz, pokuta, to pokuta, a nie przyjemności. Jezus za nasze grzechy umierał na krzyżu. A my?

 Re: Czy mogę zmówić tę modlitwę np. wieczorem?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-09-15 04:25

A jeszcze przy okazji:
nauczmy się nawiązywać kontakt ze spowiednikiem. Podczas spowiedzi naprawdę o wszystko można zapytać. I o grzechy, ale też i o pokutę, jeśli tylko coś jest niepewne. Czy musi być rano, czy musi być naraz, czy tylko przeczytać i tak dalej.
Księdza można też poprosić o zmianę, gdyby była konieczność. Jeśli wiesz, że nie potrafisz, albo nie wiesz, czy dotrzesz do takiej modlitwy. Po co potem mieć wątpliwości, skoro można od razu dopytać się, ustalić. Naprawdę nic złego nie ma w tym, gdy powiemy: boję się, że nie potrafię tego zrobić. Ksiądz oczywiście może nie zmienić, ale wtedy będzie zupełnie jasne, że właśnie na tym mu zależało i trzeba stanąć na głowie a zrobić.

To piszę nie tylko do ciebie, "a", na forum było wiele podobnych pytań.

 Re: Czy mogę zmówić tę modlitwę np. wieczorem?
Autor: ks. Marian (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-09-15 12:15

Jak rzadko spotyka się ludzi, którzy odrazu przy spowiedzi pytają, np. "koniecznie dziś, czy można jutro?", "pięć razy dziś czy przez pięc dni" itp itd. Dlatego ja teraz zawsze staram się, po zadaniu pokuty, zapytać: "Zrozumiałeś?", "Nie będzie problemu?", "Znasz tę modlitwę?" I często wtedy się okazuje, że nie zrozumiał, nie zna, nie wie gdzie szukać..itd.
Dlatego popieram prośbę Bogumiły: Nawiązujmy kontakt ze spowiednikiem, nie bójmy się, nie wstydźmy się. Pytanie oznacza, że myślę, że traktuję spowiedź poważnie.
A na pytanie "a" odpowiem: nie wiem! Bo nie wiem dlaczego spowiednik nakazał rano odmawiać! I chyba nikt na to pytanie nie będzie mógł odpowiedzieć.
Pozdrawiam!
ks. Marian

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: