logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy bez sakramentu pokuty mogę przyjmować opłatek?
Autor: beti (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-11-22 20:17

Dostałam opłatek z Lichenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Czy jest On poświęcony? Bardzo mnie ucieszył, wiem że jest on przeznaczony na Wigilię, ale gdy na niego spoglądam, to mam ochotę Go przyjmować kazdego dnia. Tylko czy mogę?
Jestem bez sakramentu pokuty.

 Re: Czy bez sakramentu pokuty mogę przyjmować opłatek?
Autor: Calina (---.dsl.emhril.ameritech.net)
Data:   2007-11-22 22:35

Droga Beti,
możesz :)
Ale może także w okresie Adwentu przygotujesz się gorliwiej do świąt Bożego Narodzenia, aby Pan Jezus narodził się w twoim sercu? Polecam rekolekcje adwentowe i Skrament pojednania. - Byś mogła jak najczęściej przyjmować prawdziwe Ciało Jezusa Eucharystycznego, a nie tylko zjadać ;) pobłogosławiony opłatek.

 Re: Czy bez sakramentu pokuty mogę przyjmować opłatek?
Autor: ag_ile (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-11-22 22:41

To TYLKO opłatek, jak sama Pani mówi. I moze sobie być poświęcony - tu nie potrzeba żadnego sakramentu pokuty...

Natomiast MUSZE PRZYPOMNIEC/POINFORMOWAC ze to co sie dzieje na ołtarzu podczas Mszy Świętej NIE JEST "święceniem" opłatka, ktory de facto jest zwyklym najprostszym rodzajem chleba, ALE na ołtarzu po słowach: "Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy TO JEST BOWIEM CIAŁO MOJE" ten opłatek=chleb przestaje być chlebem a staje się prawdziwym i rzeczywistym Ciałem Chrystusa. Dlatego aby moc JE spożyć trzeba być w stanie łaski uświęcajacej, ktorą uzyskujemy poprzez dobrze odprawiony sakrament pojednania.
Natomiast opłatek wigilijny o ktorym Pani pisze jest świecony wodą przez kapłana, choc ja osobiscie z tym się nie zetknęłam.

 Re: Czy bez sakramentu pokuty mogę przyjmować opłatek?
Autor: Anet_a (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-11-23 10:53

Droga beti :)
Otóż opłatek nie jest Świętym Ciałem Chrystusa... to biały chleb którym możemy się podzielić z bliskimi przy wigilijnym stole, to symbole jedności. Przecież tym gestem otwieramy się na innego człowieka, wybaczając mu winy i odpuszczając urazy. Życzymy mu dobra materialnego, żeby nigdy nie zabrakło mu właśnie chleba i żeby się nim potrafił dzielić z innymi.
Czy wiesz, że dzielenie się opłatkiem w Wigilię jest wyłącznie naszym polskim zwyczajem bożonarodzeniowym? Polonia semper fidelis? Coś w tym jest... Życzenia wigilijne bez przełamania opłatkiem? Nieeee to nie dla nas :)
Tak samo gdy po złożeniu sobie życzeń pozostają (brzydko pisząc) resztki białego chleba to przecież dzieci z radością go spożywają, hmmm ja przyznam się, że także lubię jeść taki chleb, nie zawsze ma się okazje go "wcinać" :) Żeby jeść opłatek nie trzeba być po sakramencie pokuty, ale wiadomo na święta zawsze jest spowiedź i warto z niej skorzystać. Natomiast jeśli mówimy o Ciele Chrystusa, to aby Go przyjąć należy mieć czyste serce i duszę. Bo to jest tak... Kiedy ksiądz odprawia Msze Świętą to do momentu PRZEISTOCZENIA (kiedy kapłan podnosi białą hostię ku górze) opłatek jest białym chlebem, kiedy opuszcza Go i kładzie na patenie to ten biały chleb JEST CIAŁEM CHRYSTUSA więc podczas Komunii Św. przyjmujemy do serc CHRYSTUSA a nie zwykły opłatek (jak wigilijny). Nazwa "PRZEISTOCZENIE" sama mówi za siebie, to jest niebywały cud jaki widzimy podczas każdej Eucharystii. To bardzo ważne, żeby nie mylić pojęć: biały chleb a Ciało Chrystusa.

Mam nadzieję, że mniej więcej dowiedziałaś się czym jest opłatek Wigilijny a czym opłatek Komunijny. I jeśli nie będzie Ci szkoda, to możesz ten opłatek który dostałaś z Lichenia po prostu zjeść bo przyjmuje się: Ciało Chrystusa a je się: biały chleb.

POZDRAWIAM i życzę wszystkiego dobrego. :)

 Re: Czy bez sakramentu pokuty mogę przyjmować opłatek?
Autor: Zofia (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-11-24 19:34

Możesz przyjmować. Opłatek nie jest hostią, czyli Ciałem Jezusa Sakramentem Swietym. Tak jak pokarmy poświęcone w Wielką Sobotę mogą być spożywane bez sakramentu spowiedzi Świętej.
Powodzenia, szczęść Boże Zofia

 Re: Czy bez sakramentu pokuty mogę przyjmować opłatek?
Autor: B. (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-11-25 08:55

Beti,
Opłatek możesz jeść zawsze, zarówno wtedy, jak jesteś po spowiedzi, jak i wtedy, gdy nie byłaś długo u spowiedzi. Opłatka nie "przyjmujesz", ale go "zjadasz". I ten poświęcony wodą święconą, i ten niepoświęcony. Opłatek to rodzaj chleba, zrobiony z mąki i wody.

Natomiast, jeżeli taki opłatek (zazwyczaj wtedy okrągły, ale kształt nie ma znaczenia) został podczas Mszy św. konsekrowany, to znaczy stał się Ciałem Pana Jezusa, to wtedy możesz to Ciało przyjmować tylko w stanie łaski uświęcającej, bez grzechu ciężkiego. Pan Jezus gładzi Twoje grzechy lekkie np. podczas "aktu żalu za grzechy".
Jeżeli długo nie byłaś u spowiedzi i ciężko Ci zdobyć się na oczyszczenie serca w ponownej spowiedzi, to wypowiedz prośbę skierowaną do Pana Jezusa, jakąś prostą, o pomoc w pójsciu do dobrej spowiedzi (możesz ponawiać tę prośbę). Za jakiś czas przekonasz się, że Bóg to usłyszał i pomógł.
Więcej na temat spowiedzi możesz przeczytać np. na:
www.spowiedz.pl czy
http://www.rodzinapolska.pl/dok.php?art=religia/archiwum/2004/421_1.htm

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: