logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy możliwe jest czytanie Listów Duszpasterskich zamiast kazania/homilii?
Autor: DL (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-12-06 14:04

Jak w temacie. Czy w świetle prawa JEST to możliwe?
Prosze o jak najszybsza pomoc.
Z góry dziękuję :)

-----------

Mozliwe. Listy czytane sa wlasnie na mocy prawa, ktore stanowi biskup diecezjalny. Do listow zwykle bywa dolaczana notatka (najczesciej nie czytana z ambony) o tresci mniej wiecej:
'List nalezy przeczytac dnia ...'
Po Mszy mozna poprosic ksiedza o sprawdzenie.
moderator
ps. 1. Jest jeszcze opcja 'List + kazanie', ale juz slysze teksty w rodzaju: 'Ale dzis przedluzyl. Kazanie mogl sobie darowac'.
ps. 2. Kazania mozna posluchac w radio, przeczytac w internecie. Albo poczytac sobie czytania mszalne i samodzielnie rozwazyc.

 Re: Czy możliwe jest czytanie Listów Duszpasterskich zamiast kazania/homilii?
Autor: Verba Docent (---.rtr.bait.pl)
Data:   2007-12-06 15:41

Prawdę mówiąc nie jestem miłośnikiem listów duszpasterskich. W większości pisane są bezbarwnym i drętwym językiem urzędowym. Z drugiej strony rozumiem, że Kościół hierarchiczny musi się jakoś komunikować z ludem. Było to szczególnie ważne w czasach komunizmu, gdy nie było innych sposobów. Osobiście bardzo mi odpowiadała praktyka mojego starego proboszcza, który po krótce streszczał treść listu dodając "szczegóły można przeczytać w pełnym tekscie wywieszonym w gablocie lub uzyskać w zakrystii" a następnie przechodził do meritum czyli homilli, z reguły objaśniającej aktualne czytania.

Przy całym szacunku do mediów, to jednak zywy komentarz do Słowa jest niezstąpiony. W moich oczach to one powinny być pierwsze przed biurokracją.

 Re: Czy możliwe jest czytanie Listów Duszpasterskich zamiast kazania/homilii?
Autor: 88889 (---.zabrze.net.pl)
Data:   2007-12-06 15:48

Owszem, ale w naszym Kościele parafialnym kazanie biskupie wierni mogą sobie przeczytać w gazetce, a księżowskie wysłuchują z ambony. I tak należy trzymać. Msza Św. nie powinna się kojarzyć z manifestem PKWN (w sensie zbiór pobożnych życzeń oderwanych od rzeczywistości, co innego za komuny, kiedy szalała cenzura).

---------

Nasze internetowe progi sa za niskie. Mozemy co najwyzej publikowac takie postulaty. Natomiast kuria diecezjalna przesyla czytelne polecenie: 'Powyzszy list/komunikat nalezy odczytac wiernym dnia ...'
moderator

 Re: Czy możliwe jest czytanie Listów Duszpasterskich zamiast kazania/homilii?
Autor: zielona_mrowka (---.chello.pl)
Data:   2007-12-06 18:14

Hehe. mnie w tym roku udało "załapać się" na 5 listów pod rząd (jakoś wyszło tak, że akurat trochę jeździłam po diecezjach ;) ) ale uważam, że to gruba przesada, więc DL nie obrażaj się na jeden list - wierz mi niektórzy są wielokrotnie nimi obdarowywani ;)

 Re: Czy możliwe jest czytanie Listów Duszpasterskich zamiast kazania/homilii?
Autor: DZIEWCZYNA (---.polskiemedia.pl)
Data:   2007-12-06 18:31

Niekoniecznie trzeba czytac w całości. W parafii do któej chodzę, praktyka jest taka, że jeśli jest tzw. list z zaleceniem przeczytania, to najpierw ksiądz proboszcz go "redaguje" czyli skraca i wyciąga najważniejsze wątki.
I taka skrótowa wersja jest czytana PODCZAS OGŁOSZEŃ a na końcu jest informacja, że pełna wersję można przeczytac w gazetce, gablotce lub wziąć z zakrystii.
A homilia jest ZAWSZE tam gdzie byc powinna czyli po Ewangelii.

Bo kto powiedział że list ma być czytany w miejscu homilii? Nie może byc w ramach ogłoszeń?

 Re: Czy możliwe jest czytanie Listów Duszpasterskich zamiast kazania/homilii?
Autor: ks. Marian (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-12-06 18:36

Ale temat stał się ważny. Jest dyskusja na Forum Dyskusyjnym Katolika, otrzymałem takie zapytanie na PW, a teraz widzę tutaj. Wygląda, że to ta sama osoba, chociaż pod różnymi nickami.
Kanon 763 KPK mówi, że biskupi mają prawo wszędzie głosić Słowo Boże. Nie mówi nic w jaki sposób to głoszenie ma się odbywać. Tradycyjnie przyjmuje się, że Biskupi wykonują to prawo również przez Listy Pasterskie. Już Apostołowie nauczali przez Listy Pasterskie i nawet niektóre weszły do Kanonu Pisma Świętego.
Inna sprawa to forma i język niektórych Listów, ale na to nie możemy nic poradzić.
Pozdrawiam wszystkich.
ks. Marian

 Re: Czy możliwe jest czytanie Listów Duszpasterskich zamiast kazania/homilii?
Autor: Maciej (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-12-06 22:22

Niektóre listy pięknie przeczytane, mogą nie różnić się od homilii. Niestety często są one przeczytane niedbale i przez to odbierane przez wiernych negatywnie.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: