logo
Czwartek, 02 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Po co nosi sie medalik?
Autor: magda (---.echostar.pl)
Data:   2007-12-11 15:29

moje pytanie jest banalne, ale chcialabym poznac odpowiedz. chodzi mi o to po co wlasciwie nosi sie medalik? nie jest on swiadectwem wiary dla innych, bo nosimy go pod ubraniem. od dziecinstwa nosze medalik ale dopiero teraz zaczelam zastanawiac sie w jakim wlasciwie celu? Czy mozna medalik nosic na bransoletce na rece czy trzeba na szyi? czy nienoszenie medalika jest grzechem?

 Re: Po co nosi sie medalik?
Autor: annamaria (---.crowley.pl)
Data:   2007-12-11 18:59

Zacznę od końca: czy nienoszenie medalika jest grzechem? - Nie, nie jest grzechem. Nie ma takiego obowiązku, aby nosić medalik lub krzyzyk.
Czy można medalik nosic na bransoletce na ręce - można, ręka przez to nie odpadnie, pytanie tylko: po co nosisz medalik lub krzyżyk? Krzyż (z drewna, złota, platyny, plastiku itd.) jest symbolem wiary w Trójcę Świętą. Należy mu się szczególna cześć. Dlatego czy to nosząc go na łańcuszku, czy wykonując nie chodzi jedynie o to aby oddać zewnętrzny wyraz uwielbienia, ale o to głównie aby ukazać swoją przynależność, przynależność serca do Chrystusa. Jeśli nie nosisz medalika jako wyrazu miłości, to możesz go sobie nawet doczepić do kluczy - od tak, żeby ladnie wygladało.

 Re: Po co nosi sie medalik?
Autor: Marek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-12-11 20:08

Dokładnie z tego samego powodu z którego kobieta cierpiąca na krwotok dotykała płaszcza Jezusa (por. Mt 9,20-22), ludzie kładli na chorych chusty i przepaski z ciała Pawła (por. Dz 19,11-13) lub wynosili chorych na ulicę by choć cień Piotra padł na nich (por. Dz 5,15), dla których wreszcie chorzy wskakiwali do Sadzawki Owczej gdy tylko anioł poruszał wodę (por. J 5,4) a Elizeusz kazał wejść Naamanowi do Jordanu (por. 2 Krl 5,10-14).
Całkiem zwyczajnie Bóg chętnie wykorzystuje każdy "Boży pretekst" by obdarzyć nas Łaską.

 Re: Po co nosi sie medalik?
Autor: Ania (80.50.235.---)
Data:   2007-12-11 20:25

Medalik to znak twojej wiary. To nie jest ozdoba na szyję. Jeśli twoje serce przepełnione jest wiarą do Boga, to chcesz mieć coś, co Ci o Nim przypomina. Czy słyszałaś o cudownym medaliku objawionym Świętej Katarzynie Laboure?

 Re: Po co nosi sie medalik?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-12-11 20:49

Niektorzy nosza w portfelach np. zdjecia swoich bliskich. Dawniej nosilo sie medaliony ze zdjeciem ukochanego/ukochanej.
Zeby nie zapomniec o Umilowanym i zeby innym przypomniec o Umilowanym.
***
Slyszalam, ze kiedys przyszedl do kogos skazanego ksiadz, zeby go wyspowiadac. Skazany nie mial zaufania do tego ksiedza, bo podejrzewal, ze wladza chce wyciagnac od niego wiecej informacji. Zapytal wiec skazany ksiedza o medalik (falszywemu ksiadzu zapewne nie chcialoby sie nosic medalika), i kiedy go zobaczyl, dopiero mu zaufal i spokojnie sie wyspowiadal.

 Re: Po co nosi sie medalik?
Autor: Grażyna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-12-12 10:56

Noszenie medalika jest potrzebne ludziom nie Bogu. Obraz Boga nosimy w sercu, czystą miłosc. Jestem katoliczką, a medalika nie nosiłam nigdy. Poza tym myśle, że wizerunkowi krzyża należy sie szacunek, przykro patrzeć jak sie je stawia wszedzie i stoją zniedbane.

 Re: Po co nosi sie medalik?
Autor: Calina (---.dsl.emhril.ameritech.net)
Data:   2007-12-12 19:49

Medalik, szkaplerz, krzyżyk nie tylko jest przypominaniem o naszej wierze, o Bogu. Należą one do tz. sakramentaliów, za którymi stoi modlitwa Kościoła. Są to znaki błogosławieństwa, wyrażającą wiarę w Bożą Opatrzność. Dlatego te przedmioty - powinny być - poświęcone, pobłogosławione przez szafarza. Sakramentalia, których mamy wielkie bogactwo, przynoszą owoce duchowe porzez modlitwę wstawienniczą Kościoła, jak również osobiste starania uświęcenia naszego życia. Zobowiazują do pogłębiania więzi z Bogiem. Sam medalik, nie jest źrodłem jakiejś siły, która zapewni zbawienie. Ale pobożne jego noszenie przyczynia się do otrzymywania specjalnych łask, które są odpowiedzią Boga na zanoszone do Niego modlitwy.

 Re: Po co nosi sie medalik?
Autor: Renatus (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2007-12-14 22:26

Zobaczyłam że moj chłopak ma na szyi łańcuszek, pomyslalam ze kupie mu na Mikołaja medalik i wybrałam ten cudowny z objawień św. Katarzynie Laboure.
Medalik jest wyrazem przynaleznosci duchowej ale takze znakiem opieki Matki Bożej czy danego patrona któego wizerunek jest wybity w medaliku. Kiedy kogos kochasz pragniesz miec cos cennego, co nalezy do tej osoby. Nie uwazam by godnie było nosic krzyz czy medalik na uchu czy w brzuchu itp. Dalczego na szyi? Starsi mówią, że łańcuszek z medalikiem na szyi jest bliżej serca - i coś w tym jest. Cudowny Medalik słynie łaskami - kto go nosi otrzyma wiele darów. pozdrawiam Renata

 Re: Po co nosi sie medalik?
Autor: Julia12 (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-03-12 22:22

Noszę medalik szkaplerzny który dostałam na pamiątkę pierwszej Komunii świętej. Właściwie nigdy go nie zdejmuję. Z nim śpię, kąpię się, i noszę go nieustannie. I wcale nie traktuję tego jako talizmanu, jest on dla mnie bardzo ważny. Noszę go bo jest świadectwem mojej wiary i wiem że zawsze mogę liczyć na opiekę Matki Bożej. Nie noszenie medalika nie jest grzechem.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: