logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 W jaki sposób korzystać z Biblii?
Autor: Mirek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-12-17 18:14

1. W jaki sposób korzystać z Biblii, w konkretnym dniu i konkretnej sprawie np. gdy ogarnia głęboki smutek lub gdy pojawia się problem niezdecydowania w trudnej sprawie?
2. Czy czytanie Biblii od deski do deski jest sensowne? Zakładając oczywiście, że czyta się z należytą godnością i wiarą? Jeśli nie, to od czego zacząć czytać?

 Re: W jaki sposób korzystać z Biblii?
Autor: ks. Marian (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2008-12-17 18:25

Ad 2. Biblię najlepiej zacząć czytać od Ewangelii Łukasza, Mateusza, Marka i Jana. Później Dzieje Apostolskie i Listy oraz Apokalipsę. Po zapoznaniu się z Nowym Testamentem można zacząć czytanie Starego Testamentu.

 Re: W jaki sposób korzystać z Biblii?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2008-12-17 18:35

ad 1
Najważniejsze jest regularne czytanie, wszystko jedno w jakim systemie (czytań liturgicznych, psalmów, Ewangelii itp.) Ono usunie smutek i pomoże podejmować właściwe decyzje.
ad 2
Biblię trzeba znać całą. Do praktycznego wykorzystania najlepiej nadają się Ewangelie i Psalmy.

 Re: W jaki sposób korzystać z Biblii?
Autor: ag (---.centertel.pl)
Data:   2008-12-17 22:24

mala sciagawka fragmentow na to: "kiedy" czytać:
http://www.paulistki.pl/mlodziez_czytbibl.htm

 Re: W jaki sposób korzystać z Biblii?
Autor: ja (---.range86-147.btcentralplus.com)
Data:   2008-12-17 22:58

Witam :)
Zaczęłam od psalmów. Najpierw było ciężko, bo wszystkie wydawały mi sie takie same. Potem zaczęłam odkrywać, że niektóre z nich są mi w jakiś sposób bliskie. W jakiś czas później czułam potrzebę czytania regularnie, więc czytałam czytania liturgiczne codziennie i dalej tak robię.
Myślę, ze nie ma znaczenia jak czytasz, ale czy robisz to systematycznie. Po jakimś czasie Biblia staje się istotna i żywa.
Z Panem Bogiem :)

 Re: W jaki sposób korzystać z Biblii?
Autor: Joanna (---.isp.tvkg.net)
Data:   2008-12-18 09:51

Dzięki Bogumile uczestniczę w Korespondencyjnym Kursie Biblijnym, ul. Zaskale 1, 30-250 Kraków, który prowadzi ksiądz Zbigniew Marek SJ. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.

 Re: W jaki sposób korzystać z Biblii?
Autor: I. (---.10.11.vie.surfer.at)
Data:   2008-12-18 17:52

Do mnie najbardziej trafia Słowo czytane i "łamane" we wspólnocie. Przedtem Stary Testament, może poza Psalmami, całkowicie był dla mnie martwy. Szczęśc Boże.

 Re: W jaki sposób korzystać z Biblii?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-12-18 21:48

A może brewiarz? Dla świeckich, albo skrócony, na przykład?

 Re: W jaki sposób korzystać z Biblii?
Autor: Asia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-12-19 09:22

Polecam przeczytanie od początku do końca. Czytanie kilkanaście wersetów dziennie (2-5 rozdziałów) zajmuje ok. roku. Niektóre szły bardzo cięzko, zwłaszcza księgi prorockie. Kiedy chciałam już się poddać złamałam nogę i rekę, i nie miałam już wymówki, żeby ich nie skończyć. W trakcie czytania odkryłam wiele genialnych fragmentów. Zamykając Księgę - wszystko stało się jasne, nie miałam pytań. A motywacja do tego była osobista: byłam bardzo nieszczęśliwa w małżeństwie i kochałam innego mężczyznę, chciałam się rozwieść i koniecznie chciałam znaleźć w Piśmie coś, co uspokoi moje sumienie. Więc nie uroniłam nawet linijki, ale i tak nie znalazłam. Czytam teraz codziennie, gdyz weszło mi w nawyk, ale już nie podjęłam drugiej takiej próby. Natomiast zalecam ostrozność w traktowaniu wersetów jak wyroczni, mozna podjąć głupie decyzje i po latach ujrzeć treść wersetu w nowym świetle.
Z Bogiem.

 Re: W jaki sposób korzystać z Biblii?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-12-20 17:38

I jeszcze polecam Szkołe Modlitwy Słowem Bożym w Centrum Formacji Duchowej u Salwatorianów w Krakowie (a może i w Trzebini?)

-----------

W obydwu domach :)
Kraków: www.cfd.salwatorianie.pl
Trzebinia: www.cfdtrzebinia.salwatorianie.pl
moderator

 Re: W jaki sposób korzystać z Biblii?
Autor: Marek MRB (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2008-12-21 12:16

Polecam gorąco "Plan codziennej lektury Pisma Świętego" na Mateuszu :
http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/index.htm
Idąc wg niego przeczytanie Pisma zajmuje ok. 2 lat. Wiem że autor przygotowuje (i ma na ukończeniu) nową wersję.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: