logo
Czwartek, 16 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dlaczego w Biblii są dwa opisy arki?
Autor: Marek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2010-05-04 20:57

Tak, w Księdze Wyjścia 37,1 jest opis arki, którą wszyscy znają. Znamy jej wymiary i to, że zbudował ją Besalel. I to, że była z drzewa akacjowego obitego złotą blachą i złotymi cherubinami na kaporecie.
Ale w Biblii mamy opis zbudowanej arki przez Mojżesza bez złota i cherubinów, Powtórzonego Prawa 10,5. Dlaczego mamy w Biblii dwa opisy jednego przedmiotu zbudowanego przez różnych ludzi i trochę inną?

 Re: Dlaczego w Biblii są dwa opisy arki?
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2010-05-05 09:20

Jest jeszcze arka zbudowana przez Noego. Jest też symboliczna arka z Apokalipsy św. Jana.
Arka arce nie równa i tyle.

 Re: Dlaczego w Biblii są dwa opisy arki?
Autor: Marek (---.tktelekom.pl)
Data:   2010-05-05 11:17

Ale do arki zbudowanej przez Mojżesza i Besalela włożono tablice z przykazaniami. I dzieje się to w tym samym czasie tylko jest opisane w innych księgach.

 Re: Dlaczego w Biblii są dwa opisy arki?
Autor: Dorota (---.torun.sofex.biz.pl)
Data:   2010-05-05 11:46

Księga Wyjścia i Księga Powtórzonego Prawa opisują te same wydarzenia. Jak sama nazwa drugiej Księgi wskazuje - "Powtórzonego Prawa" - powtarza prawo dane przez Boga.

 Re: Dlaczego w Biblii są dwa opisy arki?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2010-05-05 12:16

Jak słusznie zauważyła Dorota, mamy to samo zdarzenie. Tyle, że z opisami wywodzącymi się z dwóch tradycji. Bóg zlecił Mojżeszowi wykonanie arki nie samodzielnie, tylko przez wybranych rzemieślników. Biblia zawiera wiele takich opisów, gdzie pewne szczegóły pokrywają się, a inne uzupełniają. Istotne jest zbudowanie arki, a nie szczegóły jej wykonania. Szczegóły są podane w księdze Wyjścia, a odwołanie do tego wydarzenia w księdze Powtórzonego Prawa. Szkoda czasu na roztrząsanie tego.

 Re: Dlaczego w Biblii są dwa opisy arki?
Autor: wiśnia (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2010-05-05 12:52

A, to już rozumiem, dlaczego Salomon musiał zlecić ponowne wykonanie cherubów (1 Krl 6, 23-28), skoro w Pwt ich nie ma. :) Arka Noego i Arka Przymierza po polsku (czy angielsku) brzmią podobnie. W hebrajskim - Noego (i koszyk Mojżesza) to tebah, przedmiot kultyczny - 'aron.

 Re: Dlaczego w Biblii są dwa opisy arki?
Autor: Robson (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2010-05-05 13:10

Z Ewangeliami to dopiero pewnie masz ambaras: aż cztery wersje różniące się wieloma szczegółami. :)

 Re: Dlaczego w Biblii są dwa opisy arki?
Autor: B. (---.warszawa.mm.pl)
Data:   2010-05-05 14:05

Napisałaś Matineczko: "w Biblii mamy opis zbudowanej arki przez Mojżesza bez złota i cherubinów, Powtórzonego Prawa 10,5. Dlaczego mamy w Biblii dwa opisy jednego przedmiotu zbudowanego przez różnych ludzi i trochę inną?" -

Popatrz, chciałoby się powiedzieć "sama popełniłaś nieścisłość". Gdzie w Pwt 10,5 jest opis zbudowanej Arki? - w Pwt 10,5 TAKIEGO OPISU NIE MA. Nie ma także takiego opisu w kontekście (w otoczeniu) tego wersetu. Skoro nie ma opisu, to nie może być i żadnych nieścisłości. :)
Jest tam natomiast informacja, prawdziwa, że Arka była z drzewa, akacjowego (niżej wklejam ten fragment Biblii).
I jest to zgodne z opisem w Księdze Wyjścia (sigla są w wątku obok), gdzie ponadto jest opis zdobień tej Arki "z drzewa akacjowego". Wszystko jest doskonale zgodne, tylko jeden opis jest szczegółowy (Arka z drzewa akacjowego + opis zdobień), a drugi ogólny (Arka z drzewa akacjowego).
Podobnie postępujemy my w życiu codziennym. Po kupieniu nowego kompletu mebli opisujesz np. mamie "kupiliśmy komplet mebli o nazwie Hetman, który składa się z szafy dwudrzwiowej, komody, dwóch oszklonych regałów i stołu. Innym razem powiesz koleżance "kupiliśmy komplet mebli Hetman, zajmuje całą ścianę w dużym pokoju". Oba opisy dotyczą tych samych mebli i oba są prawdziwe.
Jeżeli postawisz w klasie wazon z kwiatami i polecisz uczniom opisać go, to każdy opis będzie różnił się od pozostałych, ale każdy będzie prawdziwy. To jest normalne i prawidłowe.
Napisałaś też, że z dwóch opisów w Biblii wynika, że Arka zbudowana została przez różnych ludzi (raz przez rzemieślnika, a raz przez Mojżesza). Ależ wszystko jest w najlepszej zgodzie i porządku. :) Dziwię się światłemu i uczonemu przecież w tych sprawach człowiekowi (nazwijmy Go "panem M."), że "przyklaskuje" Ci pochopnie w sprawie rzekomych "nieścisłości" (powinien raczej najpierw sprawdzić, a jeżeli nie ma czasu, wstrzymać się od wypowiedzi).
Przez analogię - popatrz na słowa króla Salomona, który powiedział, że zbudował Bogu Świątynię: "Czyż jednak naprawdę zamieszka Bóg z człowiekiem na ziemi? Przecież niebo i najwyższe niebiosa nie mogą Cię objąć, a tym mniej ta świątynia, KTÓRĄ ZBUDOWAŁEM" 2 Krn 6,18.
Jest oczywiste, że król Salomon sam nie dźwigał bloków kamiennych i nie odlewał ozdób ze złota, srebra i brązu. "Armia" ludzi wznosiła tę świątynię przez 40 lat. A jednak król Salomon miał prawo powiedzieć "ZBUDOWAŁEM tę świątynię", bo zbudował ją przy pomocy i udziale wielu rzemieślników, nadzorców i robotników. Był "głównym budowniczym", który wydawał strategiczne rozkazy dotyczące wykonawstwa budowy i jej finansowania. Podobnie Mojżesz miał prawo powiedzieć "uczyniłem Arkę" - bo to on wybrał rzemieślników wskazanych przez Boga i on zlecił im wykonanie prac.

--------------

Oto fragment Pisma Świętego o którym piszesz:
"W tym czasie powiedział mi Pan: 'Wyciosaj sobie dwie kamienne tablice podobne do pierwszych, a wstąp do mnie na górę. Uczyń też arkę z drzewa. Napiszę na tablicach przykazania, które były na pierwszych tablicach - stłuczonych przez ciebie - i włożysz je do arki'. Uczyniłem arkę z drzewa akacjowego, wyciosałem dwie kamienne tablice, podobne do pierwszych, i wstąpiłem na górę, mając w rękach obie tablice. A On napisał na tablicach pismem, jak poprzednio, Dziesięć Przykazań, które Pan do was wyrzekł na górze spośród ognia w dniu zgromadzenia, i dał mi je Pan. Odwróciłem się i zszedłem z góry, by złożyć tablice w arce, którą uczyniłem, i tam pozostały, jak mi Pan rozkazał" Pwt 10, 1-5.

 Re: Dlaczego w Biblii są dwa opisy arki?
Autor: wiśnia (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2010-05-05 19:26

B. napisała:
"Armia" ludzi wznosiła tę świątynię przez 40 lat. -
Zobacz 1 Krl 6,38.
Zdaje się, że różnym osobom zdarzają się nieścisłości. Oczywiście mi też. :)
Ciągle w Biblii odkrywam coś nowego, ciągle za mało ją znam.
Arka (o różnych określeniach, nie tylko "przymierza") ma ciekawe dzieje. Można o niej poczytać np. w książce "Życie religijne w Biblii" (art. ks. Mozgola) albo u Rolanda de Vaux, "Instytucje ST".

 Re: Dlaczego w Biblii są dwa opisy arki?
Autor: Marek (---.tktelekom.pl)
Data:   2010-05-05 20:42

"W sanktuarium sporządził dwa cheruby dziesięciołokciowej wysokości z drzewa oliwkowego. Jedno skrzydło cheruba miało pięć łokci i drugie skrzydło cheruba miało też pięć łokci. Więc od końca do końca jego skrzydeł było dziesięć łokci. Drugi cherub miał ten sam rozmiar dziesięciu łokci, i obydwa cheruby miały takie same kształty. Wysokość jednego i drugiego cheruba wynosiła dziesięć łokci. Gdy umieścił te cheruby w głębi wnętrza świątyni, to rozpościerały swe skrzydła tak, że skrzydło jednego dotykało jednej ściany, a skrzydło drugiego cheruba dotykało drugiej ściany. Skrzydła zaś ich skierowane do środka świątyni dotykały się wzajemnie. Cheruby te pokrył złotem" 1 Krl 6, 23-28.

Wiśnia tutaj chodzi o sporządzone wewnątrz Świątyni cherubiny, a nie te które znajdowały się na arce. Raczej trudno by było unieść taką arkę ze skrzydłami cherubów o długości 5 metrów. ;) A wracając do arki niektórzy żydzi twierdzą, że ta druga arka była na połamane tablice.

 Re: Dlaczego w Biblii są dwa opisy arki?
Autor: wiśnia (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2010-05-06 19:24

Marku, a te cheruby gdzie wg Ciebie były?
Ciekawa sprawa. Zaczyna mnie wciągać, a tu obowiązki czekają i nie pozwalają.
Za wspomnianym R. de Vaux, s. 335.
"W Debir została złożona Arka Przymierza (...). Była ona ustawiona pod dwiema dużymi figurami cherubów".
-----
Debir - miejsce najświętsze.

 Re: Dlaczego w Biblii są dwa opisy arki?
Autor: B. (---.warszawa.mm.pl)
Data:   2010-05-07 00:32

"Zobacz 1 Krl 6,38". - Masz rację, Salomon budował świątynię nie 40 lat lecz 7. :)
"W roku zaś jedenastym, w miesiącu Bul*, <który jest ósmy>, ukończył świątynię we wszystkich szczegółach i z całym jej urządzeniem*. A więc budował ją siedem lat" 1 Krl 6,38
Miałam w pamięci J 2,20:
"Powiedzieli do Niego Żydzi: Czterdzieści sześć lat budowano tę świątynię, a Ty ją wzniesiesz w przeciągu trzech dni?" J 2,20. Ale ta liczba lat ("46") dotyczy zapewne odbudowy świątyni po jej zniszczeniu przez najeźdźców? Salomon miał komfortowe warunki - w skrócie pokój, wolność i doskonałe możliwości finansowe, dlatego budował dużo krócej. Znów piszę "z pamięci" :)

 Re: Dlaczego w Biblii są dwa opisy arki?
Autor: wiśnia (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2010-05-07 18:33

W Ewangelii mowa jest o budowie, a właściwie rozbudowie drugiej świątyni (tej po niewoli odbudowanej w 515 r.) przez Heroda Wielkiego, która zaczęła się ok. 20 r. przed Chrystusem, a skończyła całkowicie niedługo przed jej zburzeniem.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: