logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Chcialabym z Wami isc do Nieba za rece
Autor: sara (---.gdynia.silverscreen.pl)
Data:   2003-07-04 16:31

Naleze do kosciola ewangelicko- augsburskiego i ostatnio w kregu moich znajomych wiele mowilo sie o katolikach.Sporo osob wypowiadalo sie negatywnie ale nie ze zlej woli nawet, ale poniewaz mieli zle doswiadczenia. Opowiadali jak byli traktowani jako gorsi, mylacy sie i bladzacy grzesznicy, mowili, ze nie uznajecie nas za braci, a za pogan niemalze. Ja sie z tym nigdy nie spotkalam ale uderzyly mnie i te opowiesci (w ich prawdziwosc nie watpie, za dobrze znam znajomych) i ich komentarze- mniej wiecej w tym samym stylu. Mnie zawsze uczono w domu tolerancji i co wazniejsze- tego ze Bog jest jeden a wiele drog. Roznimy sie troche w pogladach na kilka spraw ale wszyscy jestesmy wspolnota chrzescijanska dazaca wspolnie ku Niebu.
Chcialabym i z Wami isc tam za rece. Dlatego pisze tu, by Wam powiedziec, ze nie jestescie gorsi Wy, a i my nie jestesmy.Ciesze sie ze naleze akurat do mojej wspolnoty, nie chcialabym byc katoliczka, ale moze to kwestia urodzenia i wychowania.

 Re: Chcialabym z Wami isc do Nieba za rece
Autor: Aga (80.51.119.---)
Data:   2003-07-04 20:45

Ja tez mam nadzieje, ze pojdziemy razem za rece do Nieba. Bardzo mnie ucieszyl twoj post. Ja mieszkam w regionie, gdzie katolicy i czlonkowie Kosciola ewangelicko-augsburskiego od wiekow zyli obok siebie w zgodzie i braterskiej milosci. Choc nas - katolikow jest duza przewaga liczebna. Zawieraja miedzy soba malzenstwa, pracujemy w jednych zakladach pracy, dzieci chodza do tych samych szkol, dla nikogo nie jest to problemem. Nigdy nie slyszalam takich komentarzy o jakich piszesz, ani z jednej ani z drugiej strony. Moja kolezanka - nauczycielka plastyki - wyznania ewangelickiego pomagala nam w przygotowaniu szkolnych dekoracji na swieta typowo katolickie, mamy ucznia - ewangelika, ktory z wlasnej woli i checi poznania "tych drugich" chodzi na katolickie lekcje religii (oprocz swoich), ja sama (i nie tylko ja) uczestniczylam kilka razy w ewangelickim nabozenstwie i nie widzialam w tym problemu - modlilam sie razem z bracmi i siostrami, sluchalam pieknego kazania pastora. Pisalam juz o tym tu kiedys na forum. Przeciez wyznajemy tego samego Boga, uznajemy tego samego Jezusa za naszego Zbawiciela, ktoremu tak samo powierzamy nasze zycie, aby nim kierowal. Roznimy sie w pewnych kwestiach, ale przeciez zmierzamy do jednego celu. Zawsze w tym temacie przypomina mi sie jeszcze jedna (moze troche humorystyczna) sytuacja - jest gdzies niedaleko mnie mala wioska, w ktorej tez mieszkaja czlonkowie obydwu wyznan, wioska tak mala, ze katolikow nie stac na utrzymanie wlasnego kosciolka. Po prostu dziela sie budynkiem z parafia ewangelicka a ze ksiedza nawet nie stac na placenie gospodyni wiec po prostu jada obiady u pastora i jego zony :) Ktos powie - banalne - ale dla mnie wlasnie takie drobiazgi sa tymi promyczkami radosci i nadziei.
Jezeli chcesz napisz do mnie na maila. Chetnie rozwinelabym temat, dowiedziala sie wiecej "o was" :) Pozdrawiam

 Re: Chcialabym z Wami isc do Nieba za rece
Autor: Ania (---.club-internet.fr)
Data:   2003-07-04 21:25

Kochana Saro!
dziekuje Ci za to swiadectwo! jestem katoliczka i nie chcialabym nalezec do kosciola ewangelicko- augsbursiego, ale tak jak Ty uwazam ze drog do nieba jest wiele! Pozdrawiam!

 Re: Chcialabym z Wami isc do Nieba za rece
Autor: Kasia Agnieszka (---.teresin.sdi.tpnet.pl)
Data:   2003-07-05 13:25

ta tak jak wszędzie.. zawsze tak jest pomiędzy wyznawcami różnych religii problem ..że tak nie powinno być..ale jesteśmy ludżmi nie aniołami! pozdrawiam..

 Re: Chcialabym z Wami isc do Nieba za rece
Autor: Mariusz (---.jeleniag.cvx.ppp.tpnet.pl)
Data:   2003-07-06 14:31

Oto fragment "Rękopisu z czyśćca" siostry Marii od Krzyża:

- “Czy dużo jest zbawionych protestantów? "

- Z miłosierdzia Bożego jest pewna liczba zbawionych protestantów, lecz dla wielu z nich czyściec jest długi i surowy. Nie nadużywali oni wprawdzie łask, jak wielu katolików, lecz także nie mieli wielkich łask, płynących z sakramentów, ani innych pomocy prawdziwej religii, co sprawia, że ich oczyszczenie w czyśćcu bardzo się przedłuża.

Mariusz

 Re: Chcialabym z Wami isc do Nieba za rece
Autor: Małgorzata (---.telkab.pl)
Data:   2003-07-06 23:10

Jak pięknie to określiłaś Saro - "chciałabym z wami iść do Nieba za ręce"!
Takie jest pragnienie Boga,by wszystkie Jego dzieci wróciły do domu Ojca.My też tego pragniemy,a świadczą o tym liczne wypowiedzi i starania Jana Pawła II.
Twoi znajomi spotkali na pewno nielicznych naszych przedstawicieli,a jak wiesz"wyjątki potwierdzają regułę"
Ja i wszyscy moi znajomi też chcielibyśmy iść z wami do Nieba za ręce.
Pozdrawiam.
Małgorzta

 Re: Chcialabym z Wami isc do Nieba za rece
Autor: Elle (---.tkk.net.pl)
Data:   2003-07-10 03:17

Wszycy, ku Niebu... :)

 Re: Chcialabym z Wami isc do Nieba za rece
Autor: Paweł (---.poznan.cvx.ppp.tpnet.pl)
Data:   2003-07-13 00:41

Cieszę się że czasy teraz takie że mozemy się spotykac i poznawać siebie nawzajem. Wszystko to jest bardzo piekne ale trzeba pamiętać że dróg do nieba wcale nie ma tak wiele a właściwie to jest tylko jedna. Drogą tą jest Jezus Chrystus. Jak jasno wynika z modlitw Jezusa w czasie ostatniej wieczrzy bardzo zależało mu na tym abyśmy byli jednością. Ciekawe co tez On mógł mieć na myśli kiedy prosił Ojca o jedność dla nas.
Czy to że jest nas cjhrześcijan tak wiele odmian nie zaciemnia obrazu Boga jaki Kosciół powinien ukazywać? Dla mnie to wielki ból, całe to rozdarcie.
Wiem że dla Protestantów wielość denominacji nie stanowi zasadniczego problemu. przecież każdy na swój sposób protestuje przeciw czemuś tam. My Katolicy staramy się być jednością bez względu na to jakie to trudne. Musimy mieć też świadomość że ekumenizm wcale nie oznacza że wszyskie kościoly są równie dobre. Ekumenizm oznacza że powinniśmy się poznać, zrozumiec i mozliwie szybko coś zrobić w kwesti jedności.
Pozdrawiam

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: