logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Co ma mówić jak ludzie będą pytać?
Autor: joanna (---.tvk.torun.pl)
Data:   2012-04-01 21:24

Nie wiem jaką odpowiedź mam udzielić mojej koleżance. Jest wdową, ale nie mieli z mężem sakramentu małżeństwa. Ona teraz pełnoprawnie przystępuje do spowiedzi i Komunii. Długo nie mogła. I teraz jest bardzo szczęśliwa. Ale co ma mówić jak ludzie będą pytać "A długo byliście małżeństwem?". Mówię jej, że przecież Chrystus wybaczył cudzołóstwo. Czy ona zawsze ma czuć się gorsza od sakramentalnych wdów?
Czy ma się do niej i jej dziecka to odniesienie: "Pan nie opuści sieroty i wdowy?" Wiem, że jej mąż zmarł pojednany z Bogiem. Jeśli ktoś ma coś do powiedzenia, bardzo proszę. Wkrótce będzie z dzieciątkiem u nas na kilka dni. Tematu nie unikniemy.

 Re: Co ma mówić jak ludzie będą pytać?
Autor: Tadek (---.acn.waw.pl)
Data:   2012-04-01 22:18

A co to ludzi obchodzi? No i po co masz jej wypominać grzech? Było minęło. Czy może martwisz się na zapas, a ona już sobie poradziła? Wdowa to wdowa i tyle. Ani lepsza ani gorsza. Bóg ją kocha bo do Niego wróciła - stokroć bardziej się cieszy z zagubionej owcy, która się odnalazła.

 Re: Co ma mówić jak ludzie będą pytać?
Autor: MaBi (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2012-04-01 23:30

"Ale co ma mówić jak ludzie się będą pytać "A długo byliście małżeństwem?"
- Nie rozumiem problemu. Jeśli miała ślub cywilny, małżeństwo trwało ileś czasu (przecież wiadomo ile). A jeśli nie miała, to powie, że nie byli małżeństwem, albo "byliśmy razem x lat". Ludzie nie muszą się tak wypytywać ani wszystkiego wiedzieć.

 Re: Co ma mówić jak ludzie będą pytać?
Autor: Alina (82.43.21.---)
Data:   2012-04-02 11:14

Jeśli ona czuje się szczęśliwa i nawróciła się, i cieszy się, że może przyjmować sakramenty - to ciesz się z nią. :)

 Re: Co ma mówić jak ludzie będą pytać?
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-04-02 14:28

Co mówić?
Można odpowiedzieć: "a co to Pana/Panią obchodzi, to moje prywatne sprawy".

Można powiedzieć prawdę. Bowiem małżeństwo to małżeństwo. Jeśli jest dodatkowo sakramentalne, to bardzo dobrze. Jeśli nie, to też jest małżeństwo. Kiedyś, w Południowej Afryce, władza kolonialna doby wiktoriańskiej wydała dekret, że związki, które nie były zawarte w kościele są nieważne. Bardzo ostro przeciwko temu zaprotestowała wspólnota hinduska. Reprezentujący ją młody prawnik o nazwisku Ghandii argumentował: "czyżby nasze żony, od tej chwili miały status nierządnic lub cudzołożnic?". Sąd brytyjski anulował głupi dekret.
Gdy obserwuję ten świat i to jak się zmienia dochodzę do wniosku, że my chrześcijanie nie możemy zamykać się na to co się wokół nas dzieje.
Wszyscy co do jednego jesteśmy grzeszni. Jedni mają takie grzechy na sumieniu, inni owakie. I mimo tych grzechów idziemy, jako Kościół, po śladach Jezusa Pana, ku Bogu.

Można też takie pytania zbyć milczeniem.

 Re: Co ma mówić jak ludzie będą pytać?
Autor: Joanna (---.tvk.torun.pl)
Data:   2012-04-03 10:13

Tadku, właśnie tych słów potrzebowałam. Z serca dziękuję.

 Re: Co ma mówić jak ludzie będą pytać?
Autor: Michał (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-04-04 20:24

Kopę lat.

 Re: Co ma mówić jak ludzie będą pytać?
Autor: Ja (---.tvteletronik.pl)
Data:   2012-04-05 13:36

Kopę lat? Aż pięć tuzinów? Poważnie?

 Re: Co ma mówić jak ludzie będą pytać?
Autor: Michał (---.range109-145.btcentralplus.com)
Data:   2012-04-05 15:42

Nie należy sobie żałować.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: