logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy mężatka może przyjaźnić się z mężczyznami?
Autor: inna Ewa (---.cdma.centertel.pl)
Data:   2012-07-07 13:14

Czy będąc mężatką ze sporym stażem (niezbyt szczęśliwą w małżeństwie - mąż mnie ciągle odsuwa) mogę przyjaźnić się z mężczyznami? Czy to będzie grzechem? Nie myślę oczywiście o zdradzie. Pozdrawiam.

 Re: Czy mężatka może przyjaźnić się z mężczyznami?
Autor: Jan (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-07-07 21:58

Według mojego księdza NIE MA PRZYJAŹNI MIĘDZY KOBIETĄ I MĘŻCZYZNĄ.

 Re: Czy mężatka może przyjaźnić się z mężczyznami?
Autor: Maciej (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-07-07 22:10

Teraz nie myślisz o zdradzie, ale nie wiesz co będzie gdy "przyjaciel" za daleko i za bardzo przesunie się.

 Re: Czy mężatka może przyjaźnić się z mężczyznami?
Autor: Mateusz (---.skytech.pl)
Data:   2012-07-07 22:21

Z teologii moralnej: jeżeli istnieje okazja do grzechu oraz jest ona bezpośrednia i dobrowolna, sama w sobie stanowi grzech (jeżeli jest okazją do grzechu ciężkiego, sama w sobie stanowi grzech ciężki).
w Pani sytuacji:
Musi Pani sama rozeznać czy jest to okazja bezpośrednia (a więc taka, przy której występuje duże niebezpieczeństwo popełnienia grzechu), bo dobrowolna jest na pewno. Samo zadanie pytania oraz fakt, że wspomniała Pani o swoim nieszczęśliwym małżeństwie, stanowi pewną wskazówkę, że czuje Pani potencjalne niebezpieczeństwo płynące z nawiązywania takich znajomości. Warto zastanowić się w tym miejscu nad specyfiką relacji jakich oczekuje kobieta od najbliższego jej mężczyzny, w skład których z całą pewnością wchodzi przyjaźń - niejednokrotnie ważniejsza, niż relacja seksualna - oraz odpowiedzieć sobie na pytanie czy całkowite przeniesienie relacji przyjaźni z męża na innego mężczyznę nie będzie formą zdrady mentalnej. Nie twierdzę oczywiście, że taka przyjaźń jest zakazana (wręcz przeciwnie) jednak pewnym jest, że nie może ona osłabiać więzi małżeńskiej.

Stoi więc przed Panią prawdopodobnie większy problem, niżby mogła się Pani spodziewać. Nie możemy dać prostej odpowiedzi, czy takie przyjaźnie będą grzechem w tym konkretnym przypadku. Przyjaźń czysta, nieobciążająca małżeństwa na pewno nie będzie niczym złym, pod warunkiem, że jest Pani pewna za samą siebie, że nie stanowi okazji do grzechu (konieczne jest tu głębokie samopoznanie). Na to jednak odpowiedzi już udzielić może tylko Pani.

Sądząc po owym długim stażu, zakładam, że poczyniła Pani wysiłki celem nawiązania takiej przyjaźni z mężem, jednak okazały się one bezskuteczne, ponieważ jest to małżeński obowiązek, który winien być spełniony w pierwszej kolejności. Pozdrawiam.

 Re: Czy mężatka może przyjaźnić się z mężczyznami?
Autor: Tomasz (---.police.se)
Data:   2012-07-07 22:45

Ewo, oczywiście że możesz się przyjaźnić z innymi mężczyznami. Mam jednak wrażenie, że próbujesz zapytać o coś innego. Zastanawiasz się, czy szukanie u innych mężczyzn tego, czego ci brakuje w małżeństwie nie będzie moralnie naganne lub grzeszne. Z jednej strony czujesz, że tego potrzebujesz, a z drugiej chcesz być OK w stosunku do męża, który nie zaspakaja twoich potrzeb emocjonalnych. Czy kiedykolwiek próbowaliście o tym ze sobą rozmawiać? Nie znam twojej sytuacji, ale bardzo wiele spraw można rozwiązać poprzez komunikowanie sobie własnych pragnień i oczekiwań. Może należałoby zacząć właśnie tam?

 Re: Czy mężatka może przyjaźnić się z mężczyznami?
Autor: andrzej (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-07-07 22:46

"Niech przeto ten, komu się zdaje, że stoi, baczy, aby nie upadł" (1 Kor 10,12). - Nie będzie to grzechem w sensie fizycznym. Twojej motywacji w psychice nie znam, zakładam jak najczystszą. Tylko po co wystawiać się na pokusy? Poza tym złe nastawienie. W małżeństwie nie należy szukać tego, by mąż cię uszczęśliwił, a tego jak sprawić, by mąż był szczęśliwy (męża dotyczy to samo). Czyli zmiana postawy EGO na MIŁOŚĆ. Przecież to deklarowałaś mężowi przy ślubie.

 Re: Czy mężatka może przyjaźnić się z mężczyznami?
Autor: Monika (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-07-07 23:16

Przyjaźń z innymi mężczyznami, nie jest dobrym rozwiązaniem trudności w małżeństwie. Zdrada podobno najczęściej właśnie od przyjaźni, zwierzeń itp. się zaczyna. Lepiej skoncentruj się na rozwijaniu przyjaźni, której szukasz, z własnym mężem.

 Re: Czy mężatka może przyjaźnić się z mężczyznami?
Autor: Marta (---.29.168.45.threembb.co.uk)
Data:   2012-07-08 01:28

Mężatka i nie tylko mężatka może też chodzić po linie zawieszonej nad wodospadem Niagara. Tylko, że to jest po prostu duże ryzyko. Nie lepiej unikać ryzyka?

 Re: Czy mężatka może przyjaźnić się z mężczyznami?
Autor: Marek Piotrowski (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-07-08 02:31

Czy można próbować przepłynąć wpław ocean? Pewnie można, ale to mało rozsądne...

 Re: Czy mężatka może przyjaźnić się z mężczyznami?
Autor: Franciszka (---.warszawa.vectranet.pl)
Data:   2012-07-08 10:58

Co dla ciebie znaczy "przyjaźnić się z mężczyznami"? Bł. Jan Paweł II przyjaźnił się z kobietami i nie przeszkodziło mu to zostać wyniesionym na ołtarze. W twoim przypadku można mówić o przyjaźni, która jest relacją uczuciową bez erotyki. Zastanów się, czy o to ci chodzi w tym, co napisałaś. Skoro wspominasz: "mąż mnie ciągle odsuwa", bo może być tak, że chcesz uciec w te przyjaźnie z innymi mężczyznami. To już nie byłoby zgodne z Przykazaniami Bożymi. Nie tłumacz się, że mąż jest winien temu, że chcesz przyjaźnić się z mężczyznami. Przypomnij sobie raczej, co jemu przysięgałaś w czasie ceremonii ślubnej.

 Re: Czy mężatka może przyjaźnić się z mężczyznami?
Autor: Joanna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-07-08 12:52

Tak, o ile pytasz o przyjaźń w czystym znaczeniu, tzn. bez podtekstu erotycznego. W swoim małżeństwie, długim zresztą, nie mam więzi intelektualnej z moim mężem i tego nie da się nadrobić ani wykształcić. Od wielu lat mam kilku przyjaciół mężczyzn, z którymi spotykam się na neutralnym gruncie, piszę maile, rozmawiamy godzinami przez telefon na różne tematy, które zupełnie nie interesują mojego męża, np. fotografia, literatura, biznes, zarządzanie, inwestycje. Wokół mnie nie ma kobiet o takich zainteresowaniach, zresztą relacje z kobietami wchodzą zaraz na osobiste ścieżki, plotkowanie, wypytywanie, a mnie odpowiada męski sposób myślenia i widzenia świata. Natomiast żaden z tych mężczyzn nie pociągał mnie erotycznie i właściwie nie było też takich propozycji z ich strony. Tu najważniejsza jest motywacja i trzymanie emocji na wodzy. Ale przyjaźń kobiety i mężczyzny może naprawdę oboje ubogacić, pozwolić zrozumieć drugą stronę bez emocji, sposób myślenia, działania. Dla mnie te przyjaźnie są nieocenione i bardziej długotrwałe niż uczucia, jakie kiedykolwiek żywiłam do męża. Nawet myślę, że nasze małżeństwo przetrwało tyle lat, bo zawsze mogłam rozwijać się intelektualnie dzięki innym mężczyznom. Oczywiście szkoda, że mój mąż nigdy nie zadał sobie trudu oderwania się od telewizora.

 Re: Czy mężatka może przyjaźnić się z mężczyznami?
Autor: Tomek (---.acn.waw.pl)
Data:   2012-07-08 13:26

Jeśli czujesz się odsuwana przez męża, przede wszystkim powinnaś skupić się na odnowieniu tej relacji (z jakichś powodów się przecież pobraliście). Szukanie u innych mężczyzn tego, czego nie masz w małżeństwie jest niestety zdradą sakramentu: "i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską". Nie tylko współżycie seksualne z obcym mężczyzną jest zdradą małżeńską.

 Re: Czy mężatka może przyjaźnić się z mężczyznami?
Autor: Michał (---.range109-151.btcentralplus.com)
Data:   2012-07-08 14:21

Nie.

 Re: Czy mężatka może przyjaźnić się z mężczyznami?
Autor: salamanka (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2012-07-08 19:05

Oczywiście, że może. Tylko zależy to od konkretnej mężatki i konkretnego mężczyzny oraz sytuacji, w jakiej oboje się znajdują. Generalizowanie jest zwykle krzywdzące i mija się z prawdą. Sama jestem mężatką, która ma kilku świetnych przyjaciół mężczyzn (jeszcze ze studiów, a nawet z liceum), tyle że nie szukam u nich niczego, czego by mi brakowało w małżeństwie. Znam kilka kobiet, które mają podobnie (mężczyzn także), ale też i takie, u których przyjacielska zrazu sympatia przerodziła się w coś poważniejszego, co w teorii może prowadzić do zdrady.

Powiedziałabym tak: przyjaźń (taka bez podtekstu erotycznego) między kobietą i mężczyzną jest jak najbardziej możliwa, ale najczęściej ma miejsce wtedy, gdy obie strony są szczęśliwe w swoich związkach z innymi ludźmi i w przyjaźni nie szukają uzupełnienia jakichś "braków", tylko czegoś dodatkowo wzbogacającego życie. W Twojej sytuacji, inna Ewo, jest niestety inaczej, dlatego i o "czystą przyjaźń" o wiele trudniej.

 Re: Czy mężatka może przyjaźnić się z mężczyznami?
Autor: Ewa A. (---.range31-53.btcentralplus.com)
Data:   2012-07-08 20:17

Uważam, że (w sensie, o który pytasz) nie istnieje przyjaźń między kobietą i mężczyzną. Z prawdziwej przyjaźni rodzi się miłość. I cudownie jeśli mąż i żona są przyjaciółmi. Nie zawsze tak bywa i są to nieszczęśliwe małżeństwa, które należy uzdrawiać - do wspólnego życia zaprosić Pana Jezusa.

 Re: Czy mężatka może przyjaźnić się z mężczyznami?
Autor: Marlinek (---.play-internet.pl)
Data:   2012-07-08 20:52

"Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła" (1 Tes 5,22).

 Re: Czy mężatka może przyjaźnić się z mężczyznami?
Autor: MaBi (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2012-07-09 11:05

Teoretycznie może. Pytanie "po co?". Jaki jest cel takiej przyjaźni? Czy mąż jest z niej wykluczony? Jeśli tak, to już powinno się zapalić czerwone światło.
W Twoim wypadku nie bardzo widzę taką możliwość przyjaźni.

 Re: Czy mężatka może przyjaźnić się z mężczyznami?
Autor: AsiaBB (---.c192.msk.pl)
Data:   2012-07-09 14:33

Na tytułowe: jeśli szuka u tych mężczyzn tego, czego brakuje jej u męża, to absolutnie nie. Jeśli chodzi o taką zwykłą przyjaźń, np. spędzanie czasu ze znajomymi, to oczywiście, że tak - mężatka jest normalnym człowiekiem i może przyjaźnić się z mężczyznami, kobietami, dziećmi i zwierzętami też.

 Re: Czy mężatka może przyjaźnić się z mężczyznami?
Autor: yeah (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2012-07-09 14:43

Może jakieś rekolekcje małżeńskie? Dialog małżeński?
Zachęcam do poczytania: www.szansaspotkania.net

 Re: Czy mężatka może przyjaźnić się z mężczyznami?
Autor: TeBe (---.ddsp.pl)
Data:   2012-07-09 16:29

Panie xc, kto pyta, nie błądzi.
Wszyscy jesteśmy "w drodze". Nikt nie jest w pełni dojrzały.
A błędy popełnia każdy.

Inna Ewo, co do przyjaźni z mężczyznami: można się przyjaźnić, ale nie można szukać zaspokajania braków, które są między małżonkami. A w Pani przypadku może być o to trudno.

Osobiście, jako kobieta, mam paru dobrych kolegów (nie nazwałabym ich "przyjaciółmi"), natomiast moimi najbliższymi przyjaciółmi są kobiety. Ich empatia i rozmowa z nimi, wiele "zaspokaja". Może w tym kierunku powinna Pani pójść?

 Re: Czy mężatka może przyjaźnić się z mężczyznami?
Autor: Mariusz (---.marsoft.net)
Data:   2012-07-09 17:17

Tylko od pani, pani Ewo, zależy czy to będzie grzech, czy nie. Musi sobie pani jasno postawić granice, których nigdy nie wolno pani przekroczyć, i pamiętać o kolejności Bóg-rodzina-reszta. Wtedy nie mam wątpliwości, że owa przyjaźń będzie bardzo owocna. :)

 Re: Czy mężatka może przyjaźnić się z mężczyznami?
Autor: Miłosz (---.bredband.comhem.se)
Data:   2012-07-09 19:23

Nie rozumiem co jest takiego śmiesznego w pytaniu. Tego typu dylematy są bardzo częste i naprawdę niełatwe do rozwiązania a forum na Katolik.pl jest miejscem dobrym jak każde inne do szukania porad.

Dla kobiety bycie kochaną i adorowaną przez własnego męża jest niesamowicie ważne. Jeśli małżeństwo jest nieudane, ma się alternatywę: albo znajdujemy sobie innego partnera, ale wtedy "płoniemy" w piekle, bo karą za grzech cięzki jest śmierć. Albo też zostajemy w związku i cierpimy po cichutku.

Coś mi się wydaje, że dla Boga nasze życie nie jest takie czarno-białe. On do nas mówi po cichu i po imieniu.

 Re: Czy mężatka może przyjaźnić się z mężczyznami?
Autor: inna Ewa (---.cdma.centertel.pl)
Data:   2012-07-09 21:26

Witam i dziękuję wszystkim za odpowiedzi
@ xc - nawiasem mówiąc zaglądam na to forum od ładnych kilku lat i obawiam się, że widziałam tu bardziej ośmieszające pytania od mojego. :( Jakby wszyscy ludzie byli tacy mądrzy i samowystarczalni, nie byłoby żadnych nieszczęść, ani to Forum też nie byłoby potrzebne. ;) Życzę też wszystkim mężom i żonom pełnych Miłości i Przyjaźni Małżeństw. Pozdrawiam.

 Re: Czy mężatka może przyjaźnić się z mężczyznami?
Autor: Magda (---.30.63.57.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2012-07-09 22:40

Przyjaźń z inną osobą nie może szkodzić relacji z mężem. Tobie jest potrzebne uzdrowienie małżeństwa, a nie szukanie zaspokojenia potrzeb emocjonalnych u innych mężczyzn. Polecam przede wszystkim modlić się w intencji waszego małżeństwa oraz mocno zastanowić się nad tym, jak zbudować przyjaźń z mężem.
Mój mąż zna moich przyjaciół, starałam się, żeby stali się także jego przyjaciółmi. I w drugą stronę, zaprzyjaźniłam się, a przynajmniej zakolegowałam z przyjaciółmi męża. Na spotkania sam na sam wybieramy się jednak raczej ze znajomymi swojej płci (ja z koleżankami, on z kolegami), tak mi się wydaje zdrowiej.

 Re: Czy mężatka może przyjaźnić się z mężczyznami?
Autor: ewa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-07-10 12:18

Mam 40-letni staż małżeński. Całe zawodowe życie spędziłam wśród mężczyzn (z racji specyfiki wykształcenia i wykonywanej pracy). Z kilkoma zaprzyjaźniłam się. Można, można. Bez sugerowanych wyżej podtekstów.

 Re: Czy mężatka może przyjaźnić się z mężczyznami?
Autor: Wojtek (---.opera-mini.net)
Data:   2012-07-10 19:11

A co na to Pani mąż? To pytanie raczej do niego, a nie na forum.

 Re: Czy mężatka może przyjaźnić się z mężczyznami?
Autor: Joanna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-07-11 07:20

Inna Ewo, osobiście nie wierze, że pytasz o to, co napisano. Myślę, że Twoja przyjaźń z mężczyzną/nami została negatywnie odebrana. Jeśli Twoje sumienie jest czyste, rób swoje. Owszem ważne jest pytanie: co mąż na to? Mój nie dając niczego z siebie i stosując zasadę: "jakim mnie Boże stworzyłeś...", oczywiście był pierwszym oskarżającym, robiącym plotki, a kilka lat temu postawił mnie przed wyborem: on albo kontakty z przyjacielem... Wybrałam małżeństwo oczywiście, ale sam zobaczył, że nie wpłynęło to niestety na nasz związek pozytywnie. Nigdy też nie chciał zaprzyjaźnić się z moimi przyjaciółmi, akceptując jedynie niewielką grupkę ludzi wokół siebie. Każdy człowiek inteligentniejszy i bogatszy od niego jest zagrożeniem. W sobotę córka mojego bliskiego przyjaciela wychodzi za mąż, otrzymaliśmy oboje osobiste zaproszenie, ale mój mąż oczywiście odmówił, nie podając nawet przyczyny, idę więc sama na ślub i obiad, potem wrócę do domu. To niezbyt łatwy temat. Życzę Ci powodzenia.

 Re: Czy mężatka może przyjaźnić się z mężczyznami?
Autor: Mary (---.31.37.199.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2012-08-04 16:17

Jasne, że może, byleby nie przekraczać zasad wymienionych wcześniej. I mąz powinien wiedzieć o tych przyjaźniach. Może go wtedy coś oświeci i oderwie od telewizora.
Zresztą - nie przesadzajmy - czy mąż ma byc jedynym przyjacielem? Że najważniejszym przyjacielem, na pierwszym miejscu (po Bogu) to tak - ale nie jedynym. Bo wtedy małżeństwo stało by się samotnością we dwoje.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: