logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Kto będzie zbawiony?
Autor: Robert (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-09-21 00:05

Szczęść Boże,
Mam pytanie odnośnie zbawienia i nauki Kościoła na ten temat. Mianowicie w Piśmie Św. Jezus mówi "Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony..." oraz "Bo jeśli ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i uwierzysz w sercu swoim, że Bóg wzbudził go z martwych, zbawiony będziesz." Byłem w czasie ostatniego Wielkiego Postu na rekolekcjach, w których mówiono, że jeśli spełni się te wszystkie warunki to zbawienie dokona się niezależnie od innych okoliczności. Więc jeśli szczerze wierzymy, przyjęliśmy Chrzest i wyznajemy Jezusa jako naszego Pana i Zbawiciela, a zdarzy się człowiekowi umrzeć w stanie grzechu ciężkiego to czy będziemy zbawieni?
Przeczytałem ostatnio fragment KKK: "Dusze tych, którzy umierają w stanie grzechu śmiertelnego, bezpośrednio po śmierci idą do piekła, gdzie cierpią męki, „ogień wieczny”.

Więc jak to jest? Wiem, że oczywiście nikt tego nie wie, oprócz Boga który ostatecznie decyduje o naszym zbawieniu i że raczej człowiek kochający Boga nie popełnia grzechu ciężkiego, ale chciałbym żebyście się do tego odnieśli w miarę możliwości.

 Re: Kto będzie zbawiony?
Autor: xc (---.180.40.189.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2012-09-21 06:27

O tym, kto będzie zbawiony decyduje ON, nasz Stwórca. Wedle własnego uznania, do którego nie mamy dostępu. No bo jak inaczej?
Wierzymy, w oparciu o to co zostało nam objawione na kartach Pisma Świętego (tak na marginesie: po raz kolejny apeluję o podawanie konkretnego źródła cytatów, szczególnie tych biblijnych, przez szacunek dla PIsma Świętego i nas samych. Koniec marginesu) będzie to możliwe dzięki naszej wierze. Wierzymy też, że po zakończeniu naszej ziemskiej wędrówki, Bóg oceni nasze uczynki. Te złe i te dobre. Sprawiedliwie. I taki osąd będzie miał wpływ na nasze zbawienie. Jaki? O tym przekonamy się w właściwym czasie.

Jeszcze jedno, bo bardzo często nam się myli. Katechizm Kościoła Katolickiego NIE JEST źródłem wiary. Jest tylko pewnego rodzaju opisem, przybliżeniem, wyjaśnieniem zasad naszej wiary, która wypływa przede wszystkim z Pisma Świętego. Czym są katechizmy, skąd się wzięły, czemu slużą to temat na inną, ciekawą rozmowę. Ale w każdym przypadku należy podawać źródło cytatu katechizmowego.

 Re: Kto będzie zbawiony?
Autor: Michał (---.range109-158.btcentralplus.com)
Data:   2012-09-21 14:02

1. Ktoś kto szczerym SERCEM wypełnił TREŚĆ tej obietnicy nie może prowadzić takiego samego życia jak przedtem. Składanie pustych deklaracji jest bezowocne, samo w sobie jest naigrawaniem się z Boga i siebie.
2. Grzech ciężki, definicja. Trudno go popełnić, zwłaszcza komuś, kto wierzy.
3. Te cytaty są trochę obszerniejsze. Należy je przyjmować W CAŁOŚCI. I z kontekstem.

 Re: Kto będzie zbawiony?
Autor: Michaela (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-09-21 18:39

Człowiek, który przyjął Jezusa Chrystusa jako swego jedynego Pana i Mistrza, żyje zgodnie ze znaczeniem tych słów. Postępuje według Jego nauki, nie lekceważy przykazań, prowadzi życie sakramentalne, a nade wszystko w każdej myśli, słowie i czynie kieruje się miłością Boga, bliźniego i samego siebie. Jeśli nawet zgrzeszy, upadnie, to podnosi się i wraca. Nie umrze więc w stanie grzechu ciężkiego. Cała reszta w rękach Boga.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: