logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak słuchać podczas medytacji?
Autor: Monika (15 l.) (---.piaseczno.robbo.pl)
Data:   2012-09-25 23:41

Często czytam/słyszę, że czasem warto się uciszyć, nie mówić do Boga cały czas, (to chyba nazywa się medytacja) i słuchać Go, słuchać tego co chcę nam powiedzieć. Ale jest jeden problem... Jak już próbuję tej medytacji to ja nic nie słyszę, nie słyszę Boga, a jakieś własne myśli. Nie wiem o co w tym wszystkim chodzi. Proszę o dokładne wytłuamaczenie. Chciałabym usłyszeć coś, słowa Boga, cokolwiek od Niego, ale nie potrafię.

 Re: Jak słuchać podczas medytacji?
Autor: Doti (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-09-26 07:54

Nie od razu wychodzi medytacja. Często bardzo ciężko wyciszyć się tak żeby nie słyszeć własnego hałasu. Lectio divina, w której jest medytacja, modle się od ponad roku i bardzo rzadko zdarza mi się usłyszeć Pana Boga. Cierpliwości, taka modlitwa przynosi owoce.

Pozdrawiam

 Re: Jak słuchać podczas medytacji?
Autor: Joanna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-09-26 08:23

Moniko, nie chce sie wypowiadać absolutnie jako autorytet, bo nim nie jestem, napisze tylko o swoich doświadczeniach. Medytacje maja różne rodowody i techniki. Najłatwiej nauczyć sie jej pod kierunkiem, do samodzielnej medytacji mogą posłużyć np. Lectio Divino, tu z Katolika. Ogólnie medytacje mozna podzielić na dwa typy: takie, a których Ty panujesz nad swoimi myślami rozważając jakis problem - to któryś z autorów określił tak: jeśli umiesz się martwić, umiesz i medytować". Medytacja Chrześcijańska polega na kontenplowaniu np fragmentu Pisma do takiego momentu, aż zrozumiesz przesłanie tylko dla Ciebie, o ile to oczywiście nastąpi. Uzyskujesz więć pewność i jasność, że to właśnie Bóg Tobie przekazuje.
Drugi rodzaj medytacji, wydaje mi się, że bardziej Wschodni polega na tak długim oczyszczaniu swojego umysłu, czyli nie zwracaniu uwagi na napływające myśli, aż umysł będzie przypominał niebo bez jednej chmurki. W tej absolutnej ciszy umysłu masz szansę usłyszeć coś, co, może będzie Głosem Boga, czyli napłynie jakis obraz, myśl, słowo, ale nie wiem, czy bez przygotowania mozemy rozeznać, od kogo to jest. Mówiąc szczerze, nie udało mi sie to chyba nigdy, mimo siedzenia 2 godzin, bo zwyciężała moja niecierpliwość. Choć czasem udawało mi się osiagnąc taką jasność i pewność myśli, ale to rzadko. Medytacje są praktyką duchową, podobnie jak modlitwa, chodzi tu bardziej o dyscyplinę, skupienie, a nagrodą jest wyciszenie. Na pewno nie można skupiać się na słuchaniu, bo to zaprzeczenie medytacji. Jestem ciekawa opinii innych praktykujących.
Pozdrawiam

 Re: Jak słuchać podczas medytacji?
Autor: ... (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2012-09-26 13:19

Moniko,

weź udział w Szkole Kontaktu z Bogiem - tam nauczysz się co i jak z tą medytacją. Będą tam tez warunki "pod kloszem", by doświadczyć że Bóg rzeczywiście, realnie do nas przychodzi. i mówi :)

Powodzenia i wytrwałości: www.jezuici.pl/szkola

 Re: Jak słuchać podczas medytacji?
Autor: Janusz (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-09-26 13:30

Hee :-).
To początek w moim stylu, żeby było wesoło :-). No więc medytuję tak na poważnie już 6 (?) rok (stawiam pytajnik bo nie chce mi się dokładnie sprawdzać). A więc medytuję. I jaki tego skutek? A to już bardzo poważna sprawa, bo to różnie bywa. Z reguły na medytacji mam bardzo duże rozproszenia, ale nie jest to regułą. Czasem przeżywam "walki wewnętrzne" a czasem - ukojenie. Nie będę pisał o walce bo to trudne doświadczenie, ale ukojenie - to jest dla mnie właśnie "głos Boga". No więc dla mnie głos Boga to jest takie doświadczenie wewnętrzne (myśli i uczucia), które są piękne i są związane z miłością. No więc na medytacji powinno się "smakować", czyli rozkoszować się Bogiem, w tym treściami, które do nas przemawiają, bo z reguły medytuje się jakiś fragment pisma świętego. Gdy człowiek rozmyśla nad jakąś treścią to wtedy mogą pojawić się uczucia i o to właśnie chodzi aby je poczuć i to jest właśnie głos Boga. Inna sprawa, że od medytacji można przejść do tzw. kontemplacji, w tym kontemplacji wlanej a wtedy? No wtedy to już jest mistyka :-).
Ok. podsumowując - trzeba prosić Boga aby przemówił, czyli zesłał swoją miłość na nasze serce, coś w stylu tego:
"Nic nie musisz robić, nic, odpocznij we mnie, czuj się bezpiecznie".
No właśnie - "jak niemowle u piersi swej matki".
Jeszcze taka rada - warto medytować i nie przejmować się rozproszeniami (w tym pokusami złego ducha), trzeba trwać na medytacji pomimo trudności bo taka trudna modlitwa jest Bogu miła.

pozdrawiam

 Re: Jak słuchać podczas medytacji?
Autor: Franciszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-09-26 15:29

Zdecydowanie radzę ci wybrać się na zorganizowane skupienie weekendowe osób w twoim wieku. Może to być wspomniana już tu Szkoła Kontaktu z Bogiem, ale moim zdaniem, dobre jest każde skupienie, które ma w programie adorację Najświętszego Sakramentu. Temat skupienia już nie jest tak istotny, jak ten program zajęć, zawierający modlitwę indywidualną.

"warto się uciszyć, nie mówić do Boga cały czas, (to chyba nazywa się medytacja)"
- Nie, to jeszcze nie nazywa się medytacja. To może nazywać się też po prostu: "skupienie się", które dopiero może stać się punktem wyjścia do modlitwy jako takiej. Dopiero po wyciszeniu się można czytać Pismo Święte lub odmawiać różaniec, rozważając poszczególne tajemnice (najlepiej właśnie w oparciu o Pismo Święte). Medytacja chrześcijańska powinna być oparta na Słowie Bożym. Często "kontemplacja" jest mylona z "medytacją". Czym jest jedna i druga forma modlitwy - dobrze tłumaczą rekolekcje ignacjańskie, oparte na Ćwiczeniach Duchowych św. Ignacego Loyoli, ale polecam je dla ciebie dopiero za kilka lat.

 Re: Jak słuchać podczas medytacji?
Autor: Monika (15 l.) (---.piaseczno.robbo.pl)
Data:   2012-09-26 15:47

Niestety nie mogę się wybrać narazie do Szkoły Kontaktu z Bogiem. Bardzo bym chciała, czuję, ze potrzebuję takiego czegoś, jednak ode mnie to nie zależy.
A gdzie mogę znaleźć takie adresy, takie spotkania dla mnie, o których mówi p. Franciszka?

 Re: Jak słuchać podczas medytacji?
Autor: Margola (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2012-09-26 16:58

Tak krótko: o medytacji (ignacjańskiej) jak się modlić jest opisane tutaj:
http://www.e-dr.deon.pl/index.php/sposoby-modlitwy/43-sposoby-modlitwy/148-rozwaanie-sowa-boego-medytacja-ignacjaska
Do medytacji można korzystać z wprowadzeń, które codziennie zamieszczane są na tej stronie: http://www.e-dr.deon.pl/index.php/sposoby-modlitwy/43-sposoby-modlitwy/148-rozwaanie-sowa-boego-medytacja-ignacjaska

 Re: Jak słuchać podczas medytacji?
Autor: Franciszka (---.warszawa.vectranet.pl)
Data:   2012-09-26 21:09

Myślę, że co by to nie było za spotkanie, to ma sens, gdy jest to przynajmniej cały dzień, w oderwaniu od obowiązków codziennych. Dlatego od czasu do czasu potrzebujesz wyjazdu. W domu sama nie nauczysz się tego. Jesteś z Piaseczna pod Warszawą? Wiem, że są dobre skupienia niedaleko stąd, ale musiałabym sprawdzić, zapytać kogoś, jaki jest program na najbliższy okres.
Proponuję ci też zainteresować się wspólnotami, które są w parafii lub najbliższej okolicy. Takie wspólnoty mają swoje dni skupienia, więc warto spróbować.
Zobacz też tu: http://www.szkolakontaktu.pl/b/

 Re: Jak słuchać podczas medytacji?
Autor: Monika (15 l.) (---.piaseczno.robbo.pl)
Data:   2012-09-26 21:52

Tak, jestem z Piaseczna pod Warszawą. Jakbyś mogła to proszę o informacje nt. takich skupień.
Dziękuje.

 Re: Jak słuchać podczas medytacji?
Autor: Marta (82.139.188.---)
Data:   2012-09-27 09:46

Te własne myśli, to co wychodzi podczas medytacji, to hałas w nas samych. Zastanów się dlaczego Ci wyrzuca takie a nie inne myśli, czego dotyczą.
Postaraj się, by medytacja była ostatnim etapem dnia, gdy masz już wszystko co pilne załatwione.
Czasem też nie słychać, bo nastawiamy się na usłyszenie tego co chcemy słyszeć, a nie tego co Bóg chce nam przekazać.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: