logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Sumienie nie podpowiedziało czy mogę podejść do komunii.
Autor: iwka (---.28.220.208.aganet.pl)
Data:   2012-12-02 23:07

Kiedy powinnam wiedzieć czy mogę przyjąć komunie czy nie? minęło tydzień od spowiedzi rekolekcyjnej, zdarzyło mi się zgrzeszyć, ale sama nie wiem czy to ciężkie i lekkie grzeszki. Sumienie mi konkretnie nie podpowiedziało czy mogę podejść do komunii, ani nie czułam bardzo tego, że nie powinnam. Więc postanowiłam nie przyjąć komunii bo bałam się ze popełnię swietokractwo. Co w takich sytuacji powinnam była zrobić. Czy jeśli nie przyjmie się komunii z powodu niepewności (a zasadzie mogłam spokojnie przyjąć komunie pod warunkiem mocnej pokuty) jest jakimś grzechem?

 Re: Sumienie nie podpowiedziało czy mogę podejść do komunii.
Autor: Marta (---.28.20.50.threembb.co.uk)
Data:   2012-12-02 23:59

Pod warunkiem mocnej pokuty? Komunia tak czy inaczej jest darem Boga dla Ciebie. Choćbyś nie wiem jak pokutowała, to do Komunii nie masz "prawa". To jest łaska, a nie jakieś prawo.
Czy nieprzyjęcie Komunii jest grzechem - w tym wypadku wygląda na to, że nie jest to grzech. Widać, że podchodzisz do Komunii na poważnie, a nie z lekceważeniem. Wątpliwości każdy miewa. Gorzej by było jakbyś nie przystąpiła do Komunii, bo Ci się nie chciało ruszyć tyłka z ławki na pogrzebie znajomego.
Mnie spowiednik powiedział, żeby przystępować do Komunii jak najczęściej, nawet jeśli mam wątpliwości. Oczywiście, jeśli mam pewność, że coś było grzechem ciężkim, to nie. Ale jeśli mam wątpliwości, to przystępować do Komunii z pokorą, ufnością i prośbą o Bożą pomoc. Jak tu wiele razy było mówione: "Komunia to nie medal za bezgrzeszne życie". W ogóle to w Polsce tak mało ludzi przystępuje do Komunii, że żal duszę ściska :( Czemu pogardzamy tym Bożym darem?

 Re: Sumienie nie podpowiedziało czy mogę podejść do komunii.
Autor: helena (---.tvk.torun.pl)
Data:   2012-12-03 09:55

To zależy. Mnie z kolei spowiednik powiedział, że jeśli ktoś jest skrupulantem, często się spowiada i ogólnie ma skłonność do tego, żeby się oskarżać, to powinien rozstrzygać wątpliwości na swoją korzyść (powiedział mi to, bo zwróciłam mu uwagę, że kiedyś inny spowiednik kazał mi wątpliwości rozwiewać na swoją niekorzyść). Usłyszałam też, że spowiedź to nie jest "podkład" pod Komunię Świętą; to normalne, że grzechy się zdarzają, a czasem nie tyle grzech co nagła świadomość swojej grzeszności przed nami staje, ale jeśli się żyje blisko Boga, to wydaje mi się, że trudniej jest popełnić grzech ciężki, a tylko taki nie pozwala nam przystąpić do Komunii (czyn świadomy, dobrowolny i w ciężkiej materii). Poza tym myślę, że fakt odbycia rekolekcji też mógł mieć tu znaczenie; Twoje sumienie po rekolekcjach mogło stać się wrażliwsze i zaczęłaś bardziej dostrzegać swoje zło (czyli generalnie na plus, ale niekoniecznie musiało to oznaczać, że zgrzeszyłaś ciężko).

 Re: Sumienie nie podpowiedziało czy mogę podejść do komunii.
Autor: Franciszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-12-03 10:10

Bardzo pomocny jest rachunek sumienia na podstawie Dziesięciu Przykazań Bożych. Potrzeba też trochę doświadczenia, by mieć świadomość, co jest grzechem ciężkim, czyli uniemożliwiającym korzystanie z sakramentu Eucharystii. Jeśli chodzisz do spowiedzi rzadko, np. tylko przy okazji rekolekcji, to nie będziesz miała tego rozeznania. To trzeba sobie samej wypracować, regularnie przystępując do spowiedzi świętej. Zachęcam też, by pytać spowiednika w przypadku wątpliwości, co do grzechu, czy coś nim jest i na ile poważnym.
"W ogóle to w Polsce tak mało ludzi przystępuje do Komunii" - Nie mogę z tym się zgodzić. Coraz więcej ludzi w Polsce przystępuje. Stosunek przystępujących, do ogółu obecnych na Mszy świętej zmienił się kolosalnie w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat na korzyść przystępujących. Natomiast serce ściska mnie na myśl, ile jest przyjmowanych Komunii świętych świętokradzkich. Przecież jeśli ktoś nie korzysta z sakramentu spowiedzi (a poza Polską - przystępujący do Komunii nie korzystają tak powszechnie ze spowiedzi, jak w Polsce), to przyjmuje świętokradzko. To bardziej bolesne dla mnie, bo obraża Pana Jezusa.

 Re: Sumienie nie podpowiedziało czy mogę podejść do komunii.
Autor: Iza (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-12-03 13:30

Kiedys slyszalam interpretacje, ze przy prawidlowo uksztaltowanym sumieniu jesli pojawiaja sie watpliwosci odnosnie tego, czy dany grzech jest ciezki, to najprawdopodobniej nie byl ciezki, bo przy ciezkim wie sie, ze jest ciezki, juz w momencie jego popelniania. Ale zrodla nie pamietam. Poza tym chyba nikt poza spowiednikiem nie moze ocenic, czy sumienie danej osoby jest odpowiednio uformowane.

 Re: Sumienie nie podpowiedziało czy mogę podejść do komunii.
Autor: baranek (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-12-03 17:28

Czy ty w ogóle rozumiesz pojęcie grzechu ciężkiego?
Jest to ŚWIADOME I DOBROWOLNE przekroczenie prawa Bożego w ważnej sprawie. Jeśli nie byłaś świadoma, że to grzech, lub popełniłaś czyn pod przymusem, to nawet poważna sprawa może nie być grzechem ciężkim.
Nieprzyjęcie Komunii św. grzechem w ogóle nie jest. Lepiej nie przyjąć wcale, niż przyjąć niegodnie. Przyjmowanie Komunii nie powinno być jakimś przymusem (i to pod wydumanym grzechem), lecz radością, szukaniem Boga, Jego pomocy, Jego uleczenia, pogłębienia z Nim więzi.

 Re: Sumienie nie podpowiedziało czy mogę podejść do komunii.
Autor: Venus (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-12-04 09:34

Czytając "Dzienniczek Faustyny Kowalskiej" dowiedziałam się, że jeśli nie przyjmiesz Komunii św. bo Ci się wydaje, że nie możesz - bardzo ranisz Pana Jezusa, On pragnie żebyśmy przyjmowali Go jak najczęściej. Nie wolno przyjmować Komunii w stanie grzechu ciężkiego, czyli grzechu popełnionego z pełną świadomością grzechu (czyli: wiesz że to i to jest grzechem, ale mimo to go popełniasz). Poza tą sytuacją zawsze należy przyjąć Pana do serca. Na Mszy jest zawsze spowiedź powszechna, przed pójściem do Komunii zawsze możesz jeszcze raz przeprosić, żałować. Jeśli jesteś obciążona grzechami lekkimi - możesz, a nawet powinnaś przystąpić do Komunii.

 Re: Sumienie nie podpowiedziało czy mogę podejść do komunii.
Autor: Ewa (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2012-12-09 19:46

W przypadku pojawienia się wątpliwości, co do możliwości przystąpienia do Komunii Świętej, proponuję podejść i w duchu poprosić Matkę Najświętszą, by razem z Tobą przyjęła Jezusa. Ona uczyni to w najlepszy sposób.

 Re: Sumienie nie podpowiedziało czy mogę podejść do komunii.
Autor: Alba (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-12-10 15:06

Nieprzyjęcie komunii nie jest grzechem, jednakże warto pamiętać, że komunia święta NIE JEST "prezentem dla aniołów" (TYLKO minutę po spowiedzi i ani dnia później bo przecież na pewno już nagrzeszyłam") tylko LEKARSTWEM DLA GRZESZNIKÓW. Aniołowie nie potrzebują komunii :) Dlatego też Kościół w swej mądrości podzielił grzechy na "powszednie", lekkie, które co dzień nieuchronnie nam się zdarzają - i ciężkie, które dużo trudniej jest popełnić. Bo potrzebna jest do tego po pierwsze - ŚWIADOMOŚĆ, a po drugie - DOBROWOLNOŚĆ. Myślę, że NIE DA SIĘ popełnić grzechu ciężkiego tak, by o tym nie wiedzieć (nie być pewnym). Poza tym musi to być przekroczenie przykazania w rzeczy WAŻNEJ. Tak więc, na przykład, kradzież 10 groszy jest grzechem (jak każda kradzież) - ale nie musi być zawsze grzechem ciężkim - no, chyba że np. zabiera się te 10 groszy komuś, kto przez to nie będzie miał za co kupić chleba - i Ty o tym dobrze wiesz (znów chodzi o świadomość).

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: