logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dlaczego święta ST nie obowiązują chrześcijan?
Autor: ala (158.75.69.---)
Data:   2013-03-17 13:49

Witajcie. W Starym Testamencie Pan Bóg nakazał świętowanie kilku świąt (Pascha, Przaśników, Pięćdziesiątnicy, Kipur, Namiotów - tyle znalazłam). Czy dzięki temu, że Jezus nas zbawił, tamte nakazy nas nie obowiązują?
Mam poważne braki w wiedzy, stąd moje pytanie. Proszę Was o pomoc.

 Re: Dlaczego święta ST nie obowiązują chrześcijan?
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2013-03-18 13:13

Jak to było? Na samym początku, tuż po Wniebowstąpieniu nie było z tym większego problemu. Wszyscy bowiem wyznawcy Jezusa byli żydami, modlili się w synagogach, wypełniali nakazy religii żydowskiej, dzielili się (z grubsza) na Judejczyków i Galilejczyków (tych zdaje się była większość), składali ofiary w Świątyni, nikt nie miał wątpliwości do tego, że są wyznawcami judaizmu (choć może lepiej mówić o "judaizmach", bowiem jednolity judaizm rabiniczny jeszcze nie uformował się), co najwyżej uznawano ich za sektę, grupę mesjanistyczną (gr. christos to znaczy tyle co hebrajskie słowo "meszajah", które spolszcza się jako "mesjasz" - dosłownie: ktoś namaszczony).

Sytuacja zaczęła się bardzo szybko komplikować, już pod koniec lat trzydziestych n.e. Wtedy to do tej dziwnej "sekty" zaczęli się zgłaszać kolejni wyznawcy Jezusa nie będący palestyńskimi żydami i nie będący Żydam. A byli nimi:
- Żydzi z diaspory mniej lub bardziej zhellenizowani, mniej lub bardziej religijni, często de facto w ogóle nie aktywni religijnie
- poganie "bojący się Boga", czyli nie będący formalnie żydami ale wierzący w Jedynego Boga i wypelniający niektóre przepisy religijne żydowskie
- poganie, którzy nic wspólnego z judaizmem nie mający, szukający swojej tożsamości religijnej poza tradycyjnym, antycznym systemem.

W ramach pierwotnego chrześcijaństwa, w którym dominowali jeszcze ci, którzy mieli bezpośredni kontakt z Jezusem pojawil się dylemat. Czy nie żydowscy (w sensie religijnym) wyznawcy Jezusa mają być najpierw "judaizowani" aby potem stać się chrześcijanami czy też mają być przyjmowani do wspólnoty wyznawców Jezusa bezpośrednio, z pominięciem etapu "judaizacji". Na pierwszym większym zebraniu wspólnotowym, tzw. synodzie Jerozolimskim bardzo widoczny był ten podział. "Judaiści" byli pod przewodnictwem Apostoła Jakuba, Brata Pańskiego, człowieka o bardzo dużym autorytecie, bardzo ortodoksyjnego żyda. Jego adwersarzem w tej kwestii był świeżo nawrócony faryzeusz Paweł z Tarsu, który sam pochodzil ze środowisk zhellenizowanych, był obywatelem rzymskim, a poźniej miał stać się Apostołem Narodów i głosicielem Dobrej Nowiny w całym ówczesnym świecie. Między nimi stała spora część nie mogących się zdecydować, której najbardziej emblatyczną postacią był Piotr. Wahający się, mało asertywny, będacy czasami "za a nawet przeciw". Ostatecznie jednak św. Paweł przekonał większość. Kto nie urodził się żydem a szuka drogi do Pana idąc śladami Jezusa, ten nie musi przestrzegać reguł żydowskich. Bowiem przyjście Jezusa zmieniło wszystko. Jezus przyszedł zbawiać wszystkich, pojawil się co prawa jako człowiek z Narodu Wybranego ale Jego przesłanie ważne jest dla każdego innego narodu. Wraz z pojawieniem się Jezusa juz nic nie będzie tak jak było.

Po szczegóły odsyłam do Dziejów Apostolskich.

 Re: Dlaczego święta ST nie obowiązują chrześcijan?
Autor: ala (---.pc-expert.pl)
Data:   2013-03-18 14:28

Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź. Czytam właśnie Dzieje Apostolskie, czytałam o 'soborze', ale mimo wszystko potrzebowałam informacji takiej jak powyższa. Pozdrawiam.

 Re: Dlaczego święta ST nie obowiązują chrześcijan?
Autor: B. (---.pl)
Data:   2013-03-18 16:49

Z małym sprostowaniem :) To Jakub zaproponował nienakładanie na pogan ciężarów, rozwiązanie, które sobór jerozolimski uchwalił.

"ZABRAŁ GŁOS JAKUB I RZEKŁ: (...) ja sądzę, że nie należy nakładać ciężarów na pogan, nawracających się do Boga, lecz napisać im, aby się wstrzymali od pokarmów ofiarowanych bożkom, od nierządu, od tego, co uduszone, i od krwi" Dz. 15,13-20
W Biblii Tysiąclecia we wstępie do listu św. Jakuba napisano: "Dzięki interwencji św. Jakuba Młodszego na tzw. soborze jerozolimskim (Dz 15,13nn) został zażegnany groźny spór o konieczność zachowywania Prawa starotestamentowego przez nawróconych pogan. Ciesząc się wielkim poważaniem i wpływami, Apostoł stał się ofiarą nienawiści Sanhedrynu i poniósł śmierć męczeńską w roku 62. "
Paweł z towarzyszami przewiózł potem pismo zawierające ustalenia soboru jerozolimskiego do Antiochi.

* * *
1 Niektórzy przybysze z Judei nauczali braci: «Jeżeli się nie poddacie obrzezaniu według zwyczaju Mojżeszowego, nie możecie być zbawieni».
2 Kiedy doszło do niemałych sporów i zatargów między nimi a Pawłem i Barnabą, postanowiono, że Paweł i Barnaba, i jeszcze kilku spośród nich uda się w sprawie tego sporu do Jerozolimy, do Apostołów i starszych. 3 Wysłani przez Kościół szli przez Fenicję i Samarię, sprawiając wielką radość braciom opowiadaniem o nawróceniu pogan.
4 Kiedy przybyli do Jerozolimy, zostali przyjęci przez Kościół, Apostołów i starszych. Opowiedzieli też, jak wielkich rzeczy Bóg przez nich dokonał. 5 Lecz niektórzy nawróceni ze stronnictwa faryzeuszów oświadczyli: «Trzeba ich obrzezać i zobowiązać do przestrzegania Prawa Mojżeszowego». 6 Zebrali się więc Apostołowie i starsi, aby rozpatrzyć tę sprawę.
7 Po długiej wymianie zdań przemówił do nich Piotr: «Wiecie, bracia, że Bóg już dawno wybrał mnie spośród was, aby z moich ust poganie usłyszeli słowa Ewangelii i uwierzyli. 8 Bóg, który zna serca, zaświadczył na ich korzyść, dając im Ducha Świętego tak samo jak nam3. 9 Nie zrobił żadnej różnicy między nami a nimi, oczyszczając przez wiarę ich serca. 10 Dlaczego więc teraz Boga wystawiacie na próbę, wkładając na uczniów jarzmo, którego ani ojcowie nasi, ani my sami nie mieliśmy siły dźwigać. 11 Wierzymy przecież, że będziemy zbawieni przez łaskę Pana Jezusa tak samo jak oni».
12 Umilkli wszyscy, a potem słuchali opowiadania Barnaby i Pawła o tym, jak wielkich cudów i znaków dokonał Bóg przez nich wśród pogan.
13 A gdy i oni umilkli, ZABRAŁ GŁOS JAKUB I RZEKŁ: «Posłuchajcie mnie, bracia! 14 Szymon opowiedział, jak Bóg raczył wybrać sobie lud spośród pogan. 15 Zgadzają się z tym słowa Proroków, bo napisano:
16 Potem powrócę
i odbuduję przybytek Dawida,
który znajduje się w upadku.
Odbuduję jego ruiny i wzniosę go,
17 aby pozostali ludzie szukali Pana
i wszystkie narody, nad którymi wzywane jest imię moje -
mówi Pan, który to sprawia.
18 To są [Jego] odwieczne wyroki4.
19 Dlatego ja sądzę, że nie należy nakładać ciężarów na pogan, nawracających się do Boga, 20 lecz napisać im, aby się wstrzymali od pokarmów ofiarowanych bożkom, od nierządu, od tego, co uduszone, i od krwi5. 21 Z dawien dawna bowiem w każdym mieście są ludzie, którzy co szabat czytają Mojżesza i wykładają go w synagogach».
22 Wtedy Apostołowie i starsi wraz z całym Kościołem postanowili wybrać ludzi przodujących wśród braci: Judę, zwanego Barsabas, i Sylasa i wysłać do Antiochii razem z Barnabą i Pawłem. 23 Posłali przez nich pismo tej treści: «Apostołowie i starsi bracia przesyłają pozdrowienie braciom pogańskiego pochodzenia w Antiochii, w Syrii i w Cylicji. 24 Ponieważ dowiedzieliśmy się, że niektórzy bez naszego upoważnienia wyszli od nas i zaniepokoili was naukami, siejąc zamęt w waszych duszach, 25 postanowiliśmy jednomyślnie wybrać mężów i wysłać razem z naszymi drogimi: Barnabą i Pawłem, 26 którzy dla imienia Pana naszego Jezusa Chrystusa poświęcili swe życie. 27 Wysyłamy więc Judę i Sylasa, którzy powtórzą wam ustnie to samo. 28 Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne. 29 Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego. Bywajcie zdrowi!»

 Re: Dlaczego święta ST nie obowiązują chrześcijan?
Autor: xc (---.31.1.178.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2013-03-18 17:51

Nie chciałem wchodzić w szczegóły kto i jakie poglądy w jakich okolicznościach wypowiadał się na ten temat. Dlatego pozwoliłem sobie jedynie skrótowy opis sytuacji, po szczegóły odsyłając do lektury Dz.A.

Fakt, jest faktem, że istniały dwie koncepcje. Jedna "Pawłowa", druga "Jakubowa", a między nimi "Piotorwa". Plastycznie i precyzyjnie opisuje to św. Paweł w Liście do Galatów (np. jest to najstarszy, według kolejności powstawania, tekst nowotestamentowy).

Paweł przekonał innych, to podkreślałem. To znaczy, że inni, nawet ci o dużym autorytecie, przyjęli jego, punkt widzenia. Jego, nowochrześcijanina, byłego prześladowcy wyznawców Jezusa, tego, tego, który osobiście nie towarzyszył Mistrzowi. Czy wyobrażamy sobie coś takiego w naszej rzeczywistości, takiej w której
"sąd sądami a sprawiedliwość musi być po naszej stronie"?

Co do Jakubów, to wypadałoby przy tej okazji wskazać na to, że jest ich w Nowym Testamencie trzech:


Jakub syn Zebedeusza, apostoł, brat Jana. był świadkiem Przemienienia Jezusa (prze. Został zabity na rozkaz Heroda Agryppy I.


Jakub syn Alfeusza, inny apostoł. Zwany Jakubem Młodszym (Mniejszym)



Jakub, brat (kuzyn) Jezusa. Ne uwierzył, że Jezus jest Mesjaszem, dopóki nie zobaczył Go po zmartwychwstaniu. Został zwierzchnikiem Kościoła w Jerozolimie i prawdopodobnie napisał List Jakuba. Józef Flawiusz pisze, że Jakub ten został ukamieniowany w 62 r, po Chr.

 Re: Dlaczego święta ST nie obowiązują chrześcijan?
Autor: greenball (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2013-03-18 18:42

Żydzi świętują ważne wydarzenia zbawcze. Dla nas chrześcijan najważniejsze jest to, czego dokonał Jezus Chrystus - dlatego nasze święta koncentrują się wokół Niego. Nowe i wieczne przymierze, stąd nowe święta.

 Re: Dlaczego święta ST nie obowiązują chrześcijan?
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2013-03-19 15:54

Z resztą myślę, że nic złego nie stanie się, gdy ktoś będzie, wspólnie z żydami, wyrażał radość z faktu wyjśćia z Egiptu (hebr. pesah oznacza tyle co "przejście").

 Re: Dlaczego święta ST nie obowiązują chrześcijan?
Autor: greenball (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2013-03-20 09:44

Wystarczy iść na wigilię paschalną i wysłuchać exsultetu:

"Oto są bowiem święta paschalne, w czasie których zabija się prawdziwego Baranka, a Jego krew poświęca domy wierzących. Jest to ta sama noc, w której niegdyś ojców naszych, synów Izraela, wywiodłeś z Egiptu i przeprowadziłeś suchą nogą przez Morze Czerwone. Jest to zatem ta noc, która światłem ognistego słupa rozproszyła ciemności grzechu, a teraz ta sama noc uwalnia wszystkich wierzących w Chrystusa na całej ziemi od zepsucia pogańskiego życia i od mroku grzechów, do łaski przywraca i gromadzi w społeczności świętych. Tej właśnie nocy Chrystus skruszywszy więzy śmierci, jako zwycięzca wyszedł z otchłani. Nic by nam przecież nie przyszło z daru życia, gdybyśmy nie zostali odkupieni".

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: