logo
Wtorek, 14 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Córka obchodzi I-sze piątki, ale się rozchorowała.
Autor: Dominika (---.29.85.93.threembb.co.uk)
Data:   2014-03-17 21:29

Szczęść Boże,
Moja 9-letnia córka bardzo się przejmuje pierwszymi piątkami. Ma książeczkę, w którą ksiądz wpisuje daty obecności. Przez 6 miesięcy w każdy pierwszy piątek była w kościele u spowiedzi i przyjmowała komunię. Niestety na dzień przed, 7 w kolejności, pierwszym piątkiem rozchorowała się na zapalenie oskrzeli i mimo szczerych chęci nie mogła pójść do kościoła. Bardzo to przeżywa i wciąż ogląda tę swoją książeczkę i pyta czy może dalej kontynuować zaczęty cykl, kiedy już wróci do zdrowia, czy będzie musiała zaczynać od początku. A tak się składa, że jej klasa wyjeżdża na zieloną szkołę w pierwszy piątek miesiąca, więc trzeba będzie przerwać cykl lub poczekać z rozpoczęciem nowego cyklu do wakacji. Nie chcę jej jeszcze bardziej przygnębić, ale nie chcę też dać jej złudnej nadziei. Co robić?

 Re: Córka obchodzi I-sze piątki, ale się rozchorowała.
Autor: Ziuta (---.home1.cgocable.net)
Data:   2014-03-18 02:14

A czemu nie mozna bylo poprosic ksiedza aby przyszedl do niej jak do kazdego chorego, wyspowiadal ją w domu i udzielil Komunii? Znam tez dziecko, ktore wyjezdzalo i ksiadz w naszej parafii wyspowiadal je w pierwszy czwartek. Prosze porozmawiac o tym z duszpasterzem w parafii.

 Re: Córka obchodzi I-sze piątki, ale się rozchorowała.
Autor: xc (---.31.18.238.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2014-03-18 09:58

I co się stało? Jak chora, to chora. Przecież z nie będzie z gorączką i świstem oskrzelowym pędzić do kościoła aby "zaliczyć" kolejny piątek i otrzymać kolejny wpis do książeczki.
Bardzo boleję nad tym, że w Kościele polskim tak właśnie sprawy się mają. Ja wiem, że dziecku jest trudno wyjaśnić sens sakramentów i praktyk religijnych.
Oczywiście, pomysł z zaproszeniem księdza jest świetny. Z drugiej strony nie można dopuścić do takiej sytuacji kiedy najważniejsze są zaliczenia, wpisy, odfajkowania i zaświadczenia.

 Re: Córka obchodzi I-sze piątki, ale się rozchorowała.
Autor: Joy (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2014-03-18 14:43

Umiesz wyjaśnić, czym konkretnie córka się przejmuje?

 Re: Córka obchodzi I-sze piątki, ale się rozchorowała.
Autor: Marta (---.29.85.93.threembb.co.uk)
Data:   2014-03-18 23:18

Dominiko, w zasadzie to jest tak, że jak się przerwie zbieranie pierwszych piątków, to trzeba zaczynać od nowa, żeby się "liczyło". Córce powiedz, że Pan Bóg i tak się bardzo cieszy, że była na tych pierwszych 6 piątkach i na pewno nie ma jej za złe, że nie dociągnęła do 9 (kto wie, może ona tym się przejmuje?). Jest okazja jej wytłumaczyć, że czasami w życiu się nie układa tak jakbyśmy chcieli i nasze plany biorą w łeb. Czasami trzeba dłużej popracować czy poczekać na to, na czym nam zależy. Nie należy się poddawać ani rozpaczać, że nie wyszło, tylko zaplanować następne podejście. Zacznie nowy cykl od wakacji i może wtedy się uda. Grunt to pozytywne podejście :) Możesz też powiedzieć, że niejako dzięki temu ma okazję być na większej ilości Mszy pierwszopiątkowych, bo jakby zaliczyła te 9 teraz, to później mogłoby jej się już nie chcieć chodzić.
Co do zielonej szkoły i pierwszych piątków. Do spowiedzi nie musi iść w pierwszy piątek, może w czwartek lub środę, a tylko Komunię trzeba przyjąć w piątek. Może dacie radę iść na poranną Mszę w piątek przed wyjazdem? Jeśli piątek spędzają już w tej zielonej szkole, to może na miejscu znaleźć Mszę i hmm, namówić opiekunów, żeby ktoś z nią poszedł? Trudne to będzie, ale może warto spróbować.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: