logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy można mieć pracę bez matury?
Autor: Klara (91.244.209.---)
Data:   2014-03-19 12:15

Mimo wielokrotnych prób i podejść, ciągle nie udaje mi się zdać matury z pewnego przedmiotu. Wiem, że na studia już nie pójdę, ale chciałabym dowiedzieć się, czy można znaleźć pracę bez matury, np. w odzieżówce. Bo słyszałam, że nawet w sklepie z ciuchami szukają ludzi raczej z wyższym wykształceniem. No ale przecież ten procent maturzystów z niezdaną maturą musi mieć z czego żyć, dlatego chciałabym zasięgnąć opinii osób zorientowanych w rynku pracy, czy i jaką pracę można znaleźć.

 Re: Czy można mieć pracę bez matury?
Autor: Aqu!la (212.244.10.---)
Data:   2014-03-19 15:40

Wiesz, mam wrażenie, że im niższe wykształcenie tym łatwiej teraz o pracę, ale to może w moim środowisku... Niektórzy pracodawcy wolą ludzi po zawodówce. Chociaż sama nie wiem... Jednak matura czy studia nikogo nie zbawiają ani nie świadczą o umiejętnościach. Teraz tak się przyjęło, że wszyscy idą na studia w nadziei, że skoro teraz nie mają pracy to może "jakoś przetrzymają" i się uda...

 Re: Czy można mieć pracę bez matury?
Autor: basia (---.toya.net.pl)
Data:   2014-03-19 16:18

Klaro

Powiem ci ze swojego doświadczenia. Skończyłam studia i co z tego? Musiałam za granice wyjechać żeby pracować w swoim zawodzie i uzależnić się od rodziców bo tu nie miałabym szans. I z powyższym komentarzem się zgodzę Studia nie zawsze dają gwarancję lepszej pracy i wygodniejszego zycia. Mam pełno znajomych którzy maja zawodówki w konkretnych prostych zawodach i doświadczenie maja i co za tym idzie praca. To samo jest za granica większości moich kolegów ma prace jako malarz piekarz kucharz. I to naprawdę się sprawdza. Dla większości pracodawcy liczy się doświadczenie. A większości młodych ludzi którzy koncza studia maja pustki cv i pracodawcy niechętnie na to patrzą ale co zrobić przecież to nie studentów wina. Tak więc bym się nie przejmowała studiami. Bym pomyślała nad zawodem konkretnym i zdobyciem doświadczenia.

 Re: Czy można mieć pracę bez matury?
Autor: Barbara (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-03-19 19:59

Zgadzam się z przedmówcami. Jednak gorąco zachęcam Cię byś jednak tą maturę zdała. Może nie koniecznie od razu, teraz. Jednak nie poddawaj się, szukaj pomocy by jednak zdać ten egzamin. Z własnego doświadczenia wiem: bez matury znajdziesz jakąś pracę. Ale może się okazać, że będzie ona gorzej płatna. A gdybyś chciała osiągnąć coś więcej, np. awans, zmiana specjalizacji-bez matury będzie to nie możliwe. Wcześniej czy później matura może być Ci potrzebna. Obie z koleżanką pracujemy jako opiekunki. Ja zarabiam średnio 12 zł za godzinę, koleżanka-5 zł. Obie mamy kwalifikacje i doświadczenie. Jednak ja mam szkołę średnią i szkołę policealną a ona- ukończoną zawodówkę i kurs opiekunki. Szczerze Ci Klaro radzę: nie poddawaj się by jednak zdać ten egzamin. Życzę Ci Daru mądrości od Ducha Świętego byś zdała maturę. Z Bogiem

 Re: Czy można mieć pracę bez matury?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-03-19 22:23

Porozmawiaj z jakimś rozsądnym doradcą zawodowym w Wojewódzkim Urzędzie Pracy.
Mnie się wydaje, że może pracę znajdziesz, ale co będzie dalej? Chyba wszyscy moi znajomi, nie mający pełnego wykształcenia, musieli je dorabiać na jakichś studiach wieczorowych, zaniedbując rodziny, padając ze zmęczenia. Dawniej nie było w wielu zawodach wymogu matury i studiów, a potem się pojawił. Łatwiej Ci będzie teraz zdać maturę, niż za kilka lat. Moim zdaniem, warto zawalczyć. Jak nie ten przedmiot, to może inny? "Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą". :) Skoro tak wiele Ci się udało, to żal rezygnować.

 Re: Czy można mieć pracę bez matury?
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2014-03-20 10:04

Im lepsze wykształcenie, tym większe szanse na znalezienie lepszej pracy. Po prostu ma się większe możliwości.
To nie jest tak, że dyplom jakiejkolwiek uczelni jest przepustką do kariery, bogactwa, szczęścia i kolorowych snów. To nie tak. Każdy kto oczekuje, że wystarczy zdobyć ileś tam zaliczeń, zdać (na dostateczny) ileś tam egzaminów, odwalić pracę magisterską i już będą pchać się pracodawcy a my będziemy wybierać na zasadzie: fura, komóra i dziesięć tysięcy na rękę bo jak nie to idę sobie. Ten się myli i koniec.

Oczywiście wybór należy do Pani. Nikt nikogo nie zmusza do nauki na poziomie wyższym. Sam jestem pracodawcą i mając do wyboru dwóch kandydatów na to samo stanowisko, które nie wymaga specjalnych kwalifikacji (np. noszenie worków w magazynie) wybiorę tego, który jednak ma "lepsze szkoły".
A Pani sobie zrobi tak jak będzie uważać.

 Re: Czy można mieć pracę bez matury?
Autor: sstaszek (---.tvkdiana.pl)
Data:   2014-03-20 11:20

Sama matura nie daje żadnych predyspozycji ku znalezieniu pracy (dobrej). Aby mieć pracę to przede wszystkim trzeba mieć ZAWÓD. Zawodem jest np. krawcowa, spawacz jak też kardiochirurg czy adwokat.

 Re: Czy można mieć pracę bez matury?
Autor: roxi (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-03-26 10:10

Znam wiele osób którzy po zawodówce np szwaczka, znalazło prace w sklepie spożywczym. A osobom po studiach dziękują.... pracodawcy stawiają na doświadczenie albo chociaż na chęć nauki. Często też słyszałam, że osoby młode po studiach nie potrafią podporządkować osobom starszym od nich w pracy, nie słuchają, uważają, że wszystko wiedzą najlepiej itp.. poza tym więcej pracy jest dla osób fizycznych niż za biurkiem. Tobie radzę pójść dla jakieś szkoły policealnej- dziennej bądź zaocznej. Powodzeniem cieszą się fryzjerki, kosmetyczki, może masażystka. Powoli szukać pracy, nie zrażać się jak podziękują. Może na początek na weekendy albo chociaż na kilka godz tyg się gdzieś zaczepić. Ogólnie to Cię rozumiem z tym lękiem, obawą, że nie zdasz matury. Ja zdając egzamin z technika farmacji też bałam się, że nie zdam, że nie znajdę pracy i będę siedzieć w domu, albo co gorsza będę czuć się dużo gorsza od tych osób co mają dobrą pracę... z biegiem czasu chcę teraz zmienić zawód, pracę, chcę iść do jakieś szkoły gastronomicznej, bo lubię gotować ;-)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: