logo
Wtorek, 14 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy gasić lampion na roratach?
Autor: Marzena (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2014-12-02 14:06

Był u nas w parafii świetny ksiądz, który uczył, że lampiony roratnie powinny być zapalone cały czas, jako symbol naszego wyczekiwania na Jezusa. Bardzo mi się ta idea spodobała i lampiony moich dzieci palą się cały czas, nawet po przyjściu do domu, aż do wypalenia świeczki. Jednak jesteśmy chyba jedyni na cały nasz kościół. Wszyscy gaszą lampiony z chwilą "Chwała na wysokości Bogu...". Jak do tego podchodzić? Nie chcę się czuć inna, a jednocześnie chciałabym zachować ten zwyczaj. Może są jakieś dodatkowe uzasadnienia, o których nie wiem?

 Re: Czy gasić lampion na roratach?
Autor: Franciszka (---.45.217.26.citimedia.pl)
Data:   2014-12-03 10:53

Myślę, że warto podchodzić do tego rozsądnie i uwzględnić "uzasadnienia" praktyczne. Jeśli nie chcesz "się czuć inna", to postępuj tak samo, jak pozostali wierni w kościele. Lampiony są potrzebne tylko w czasie, gdy jest zupełnie ciemno w kościele, czyli do momentu zapalenia światła elektrycznego. Swoją drogą, to musieliście sporo zainwestować w świece, jeśli codziennie wypalaliście w domu całe świece. Księża mają nieraz oryginalne pomysły na przyciągnięcie dzieci na roraty, ale co ze świecami tych osób, które bezpośrednio po Mszy jadą do pracy? Czy zastanawiałaś się nad bardziej duchowym przeżywaniem adwentu? Uważam, że ważniejsza od zapalonych lampionów jest modlitwa osobista, może nawet odprawienie osobistych rekolekcji, przystąpienie do sakramentu pokuty i pojednania.

 Re: Czy gasić lampion na roratach?
Autor: wyszywaczek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-12-03 13:42

Kwestia czysto praktyczna, nie liturgiczna chyba. Przepisów nie ma. Tradycje miejscowe z grzeczności należałoby uszanować, chyba że ktoś bardzo chce zachowywać się po swojemu. Bo mu wolno. BTW to chyba jedyny sposób na zmianę tradycji miejscowych: ty robisz inaczej, komuś się to podoba i zaczyna robić tak samo.

U nas na przykład lampiony wyłączają po "Chwała na wysokości" ci ludzie, którzy mają lampiony elektryczne i chcą oszczędzać baterię. Lampiony na świeczki palą się przez całą mszę i zwykle wiatr je gasi w drodze do domu.

Jeśli świeczką jest tealight, podgrzewacz znaczy, nie wymaga to wielkich inwestycji. A jeśli ktoś od razu po mszy idzie do pracy, to raczej rzadko ma ze sobą lampion...

 Re: Czy gasić lampion na roratach?
Autor: Agnieszka (---.dynamic-ww-2.vectranet.pl)
Data:   2014-12-04 22:51

Gesty i symbole na Liturgii nie są tylko kwestią techniczną. Mają bardzo głęboki wymiar i od ich rozumienia zależy Jej przeżywanie. Cieszę się, że ten wątek został podjęty, bo przykre jest, że niektórzy coś robią i nie wiedzą dlaczego i po co, albo wykonują gesty według tego co im się podoba.

 Re: Czy gasić lampion na roratach?
Autor: wyszywaczek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-12-05 08:41

> Gesty i symbole na Liturgii nie są tylko kwestią techniczną.
Tak. Gesty i symbole LITURGICZNE.

Lampion nie jest gestem ani symbolem liturgicznym. Nie wszystko w kościele jest liturgiczne. Niektóre rzeczy są tradycyjne/ludowe/techniczne.

Idąc tym tropem, że wszystko ma głęboki wymiar i od wszystkiego zależy przeżywanie liturgii. możemy się zacząć zastanawiać nad liturgicznym znaczeniem wzorków na dywanie w prezbiterium. A on jest po prostu ładny i łatwy w odkurzaniu, i zawsze tam leżał. :)

 Re: Czy gasić lampion na roratach?
Autor: pomidorek (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2014-12-05 10:37

Agnieszko, to jak ma być? Twoja odpowiedź bardzo mnie zaciekawiła.

 Re: Czy gasić lampion na roratach?
Autor: D. (---.2.pxs.pl)
Data:   2014-12-05 11:16

Wydaje mi się, że to zależy od zwyczaju, choć symbolika ma bardzo duże znaczenie i nie powinna być tylko dodatkiem do kozucha.
Chodzę na roraty dla dorosłych (tak tak, na szczęście są takie) o 6:30.
Przez całą mszę światło w kościele jest wyłączone, a my trzymamy zapalone świece. Gasi się je po zakończeniu mszy.

 Re: Czy gasić lampion na roratach?
Autor: jakanka (---.static.ip.netia.com.pl)
Data:   2014-12-05 11:20

Mam nadzieję, że uczysz dzieci, by zapalonej świecy nie zostawiać bez nadzoru.
Co do inności i lubienia zwyczaju - ważniejsza jest jedność ze wspólnotą liturgiczną niż nasze uczucia i upodobania. Mnie by dekoncentrowała całą mszę zapalona prywatna świeca. A już jako dziecko to całkiem.
Ciekawy tekst o roratach polecam
http://info.wiara.pl/doc/2270472.Klopot-z-Roratami

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: