logo
Wtorek, 14 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy nieochrzczenie dziecka jest grzechem?
Autor: Anastazja (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2014-12-26 09:59

Czy nieochrzczenie dziecka jest grzechem?

 Re: Czy nieochrzczenie dziecka jest grzechem?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-12-26 13:24

Ale na czym polega problem? Jak długo nieochrzczone i dlaczego? Dziecko było chore? Mąż się nie zgodził? Nie macie ślubu i ksiądz się nie zgodził? Nie chcieliście bo Pan Bóg was nie interesuje? Obraziliście się na proboszcza? Jesteście niewierzący? Co możemy napisać, jeśli Ty właściwie nie napisałaś nic?
Na pytanie czy ktoś konkretny ma grzech i tak nie odpowiemy, ale moglibyśmy odpowiedzieć czy obiektywnie jest to sytuacja grzeszna, musimy jednak wcześniej wiedzieć o co chodzi. Trudno wymyślać i oceniać wszystkie możliwe sytuacje. Nie ma tu znaczenia czy to Ty jesteś matką czy tylko znajomą, a może pytasz tylko teoretycznie, ale spróbuj bardziej konkretnie.

 Re: Czy nieochrzczenie dziecka jest grzechem?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2014-12-26 14:08

Najlepiej o takie sprawy czy coś jest grzechem czy nie, pytać w konfesjonale. Każda sytuacja może być naprawdę wyjątkowa, a na forum publicznym czasami może być trudno opisać delikatość zagadnienia.

 Re: Czy nieochrzczenie dziecka jest grzechem?
Autor: Anastazja (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2014-12-26 16:23

Rozmawiałam w święta z moim narzeczonym o chrzcie naszych przyszłych dzieci. On jest ateistą i kategorycznie sprzeciwia się chrzczeniu dzieci. Uważa, że dziecko jak dorośnie samo powinno podjąć decyzję o ochrzczeniu się. W przeszłości bliska mu osoba chciała dokonać apostazji i spotkała się z wieloma przykrościami.

Obiecał mi także, że całkowicie akceptuje zabieranie dzieci do kościoła co niedzielę oraz praktykowanie religii w domu (np. wspólną modlitwę przed Wigilią). Ufam mu, że dotrzyma słowa.

Jestem praktykującą katoliczką i nie wyobrażam sobie nieochrzczenia dziecka, stąd moje rozterki.

 Re: Czy nieochrzczenie dziecka jest grzechem?
Autor: sstaszek (---.tvkdiana.pl)
Data:   2014-12-26 16:52

Od strony religijnej przyszłość masz chyba bardziej skomplikowaną. Jeżeli myślisz o życiu bez grzechu warunkiem jest ślub kościelny

Kodeks Prawa Kanonicznego
Małżeństwa mieszane, kanon 1125 - Tego rodzaju zezwolenia może udzielić ordynariusz miejsca, jeśli istnieje słuszna i rozumna przyczyna, nie może go jednak udzielić bez spełnienia następujących warunków:

1° strona katolicka winna oświadczyć, że jest gotowa odsunąć od siebie niebezpieczeństwo utraty wiary, jak również złożyć szczere przyrzeczenie, że uczyni wszystko, co w jej mocy, aby wszystkie dzieci zostały ochrzczone i wychowane w Kościele katolickim;

2° druga strona winna być powiadomiona w odpowiednim czasie o składanych przyrzeczeniach strony katolickiej, tak, aby rzeczywiście była świadoma treści przyrzeczenia i obowiązku strony katolickiej;

3° obydwie strony powinny być pouczone o celach oraz istotnych przymiotach małżeństwa, których nie może wykluczać żadna ze stron.

www.katolicki.net/ftp/kodeks_prawa_kanonicznego.pdf

Odmowa chrztu nie zezwala na małżeństwo i "koło się zamyka".

Poczytaj też tutaj.

 Re: Czy nieochrzczenie dziecka jest grzechem?
Autor: s.e. (---.play-internet.pl)
Data:   2014-12-26 16:54

witaj,
na początku podkreślam - piszę tylko to co ja bym zrobiła, nic więcej...

nie wiem jak Ty, ale ja bym chciała aby moja druga połowa dzieliła ze mną wiarę, aby była umocnieniem, gdy ja będę w kryzysie, aby sie ze mną modlił i to nie tylko przed Wigilią, ale każdego dnia, abyśmy razem przyjmowali Sakramenty, abyśmy razem szli do nieba - tyle ode mnie....

z formalnego punktu widzenia będziecie zapytani o deklarację chrześcijańskiego wychowania dzieci....,
Twój przyszły mąż, abyście mogli otrzymać ślub kościelny będzie musiał zadeklarować, że nie będzie przeszkadzał Tobie i przyszłym dzieciom przeszkadzał w praktykach religijnych - w tym przygotowania do sakramentów.
nie piszesz, czy jest "ateistą z wyboru", czy nie jest ochrzczony, wiec to nieco utrudnia odpowiedź.

być może Bóg chce przez Ciebie przyprowadzic do Siebie Twojego narzeczonego - tego nie wiem...
św. Monika modliła się o nawrócenie swojego męża i syna kilkanaście lat...
to szmat czasu...

pamietam o Tobie w modlitwie

 Re: Czy nieochrzczenie dziecka jest grzechem?
Autor: kieda bieda (---.static.ip.netia.com.pl)
Data:   2014-12-26 21:04

Niedawno czytałam takie wyjaśnienie chrztu dzieci, ale teraz jakoś znaleźć nie mogę. W każdym razie, chodziło o kontrargument do twierdzenia, że dziecko sobie samo wybierze, jak dorośnie.
Czy rodzice pozwalają niemowlęciu/dziecku na samodzielny wybór pokarmu? Czy to ono decyduje o szczepieniach? Czy dziecko postanawia chodzić do szkoły? Nie. To rodzice wybierają dla dziecka to, co dla niego dobre. Mogą się pomylić, może się dziecku nie spodobać imię, jakie mu nadali. Ale mają prawo dać mu to, co uważają za najlepsze. A co jest lepszego zdaniem wierzącej matki niż bycie dzieckiem Bożym?

 Re: Czy nieochrzczenie dziecka jest grzechem?
Autor: cermit (---.opera-mini.net)
Data:   2014-12-26 21:23

Ja bym pomyślał nad zmianą narzeczonego. Bo z aktualnym zapowiada się ciężkie życie.

 Re: Czy nieochrzczenie dziecka jest grzechem?
Autor: xyz (---.polkowice.vectranet.pl)
Data:   2014-12-26 22:20

A mi sie podoba wypowiec kiedy biedy. Co to jest za uzasadnienie, ze nie mamy prawa decydowac za dziecko? Bedziesz jego matka, masz takie prawo, OBOWIAZEK zapewniac mu wszystko co najlepsze. Co innego jakbys nalezala do jakiejs desrukcyjnej sekty, ale katolicyzm?? Religia uczaca wrazliwosci, pokory i milosci do drugie czlowieka. A zreszta, co to za pytanie. Gdyby to nie byl grzech, to dziecko ma zyc z dala od Boga?? Jesli jestes praktykujaca, to wiesz, ze chrzest i wiara, to najpiekniejsza rzecz jaka rodzic moze podarowac dziecku. Nie popelniaj tego bledu. Czasami trudno jest przekonac ateiste w sprawach dla niego obcych. Doskonale Cie rozumiem, bo moja przyjaciolka tez pozucila wiare. Najwazniejsze, aby zyc zgodnie z wlasnym sumieniem, powodzenia =)

 Re: Czy nieochrzczenie dziecka jest grzechem?
Autor: Bronek (---.188.097.pools.vodafone-ip.de)
Data:   2014-12-28 13:27

Myślę, że każda wierząca matka zrobi wszystko by jej dziecko zostało ochrzczone, dlatego trudno tu mówić o grzechu. Problem jest gdzie indziej. Już sam fakt, że pani narzeczony ustalać będzie co jest dobre a co złe w swoim, małżeńskim i rodzinnym życiu, a nie Pan Bóg, może szybko doprowadzić do tragedii. Zawsze zachęcam, by przed podjęciem decyzji w ważnych sprawach, zawsze pytać o zdanie Pana Boga. Mam tutaj na myśli decyzję o małżeństwie z człowiekiem niewierzącym. Dojrzały chrześcijanin zawsze rozeznaje, aby odczytać wolę Bożą. Temu także ma służyć okres narzeczeństwa. Inaczej mówimy Panu Bogu np. w modlitwie Ojcze Nasz. „Bądz wola Twoja“, a czynimy naszą wolę.
Pozdrawiam serdecznie.

 Re: Czy nieochrzczenie dziecka jest grzechem?
Autor: VRS (213.227.87.---)
Data:   2014-12-29 07:32

Jeśli chcecie, aby wasze dzieci nie były związane z Bogiem, to z kim? Szatanem? Bóg jest Dobrem. Co z ich zbawieniem jeśli odrzucicie podstawę, chrzest? I co jeśli Twoje dzieci umrą nim dorosną? I będziecie je uczyć swoim przykładem - odrzucać chrzest, czyli Boga wg zasady - masz czas, nie przejmuj się i zrób jak uważasz, bo po co się ograniczać chrztem, przykazaniami, dręczyć się rachunkiem sumienia itd.
Tutaj jesteśmy chwilę, nim się obejrzymy przejdziemy do wieczności. Od Ciebie będzie zależeć do jakiej będą kierować się Twoje dzieci. Chcesz je tak wychować, żeby odrzuciły Boga i zbawienie? Czym skorupka za młodu nasiąknie...

 Re: Czy nieochrzczenie dziecka jest grzechem?
Autor: sstaszek (---.tvkdiana.pl)
Data:   2014-12-29 12:54

Nawiązując do postu VRS - a co w sytuacji kiedy to ksiądz odmawia chrztu, bo rodzicom tak się życie pogmatwało, że żyją bez ślubu kościelnego, chociaż poza tym są przykładnymi katolikami? Znam wielu takich księży i dziesiątki rodzin. Wiem, nie trudno znaleźć księdza który nie będzie robił żadnych problemów i da chrzest z radością.

 Re: Czy nieochrzczenie dziecka jest grzechem?
Autor: Belamarie (---.google.com)
Data:   2014-12-29 19:17

A czy wezmiecie sakrament małżeństwa? Slub w kościele. W ogóle dzieje się takim osobom jak Ty. Współcześnie Chrześcijanie są zabijani i przesladowani a Ty zachowujesz się jak tchórz. WALCZ O CHRZESCIJANSTWO. Tak zadzialaj by narzeczony zgodził się bezwarunkowo na chrześcijaństwo a nie pieprzyl o apostazji.

 Re: Czy nieochrzczenie dziecka jest grzechem?
Autor: kieda bieda (---.static.ip.netia.com.pl)
Data:   2014-12-29 19:47

Belemarie, a bez wulgaryzmów się nie da? Nie przystoi chrześcijaninowi takie słownictwo.

 Re: Czy nieochrzczenie dziecka jest grzechem?
Autor: Ari (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2014-12-29 22:49

Nie rozumiem twojego narzeczonego. Nie akceptuje chrztu a akceptuje chodzenie do kościoła i praktykowanie religii w domu? Musisz mu wytłumaczyć, że nie ma praktykowania religii bez chrztu, a zatem on de facto sprzeciwia się wychowaniu dzieci w katolicyzmie. Musicie się dogadać ze sobą przed ślubem. W tej i wielu innych kwestiach. Różnice światopoglądowe są do przepracowania przed ślubem. Ale to musicie sami przepracować, nikt za was tego nie zrobi. Nieochrzczenie dziecka nie jest grzechem. Grzechem jest branie ślubu w kłamstwie - jeżeli twój narzeczony będzie kłamał w czasie ślubu, a na to się zapowiada za twoją jak rozumiem wiedzą.

 Re: Czy nieochrzczenie dziecka jest grzechem?
Autor: Rafał (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2015-01-01 10:55

Dobrze napisała Belamarie. Niech Anastazja poglębi i umocni swoja wiarę bo to jak tak dalej pójdzie to nie ona bedzie nawracała i ewangelizowała w rodzinie ale raczej sama stanie sie apostatka albo co najmniej anonimowa ateistka. Anastazja - walcz o Chrystusa w swojej rodzinie. Jak nie chcesz zapraszac Boga do swego życia to Go tam nie bedzie.

 Re: Czy nieochrzczenie dziecka jest grzechem?
Autor: babcia (---.dsl.bell.ca)
Data:   2015-01-02 02:20

Zanim wezmiesz za meza (ale gdzie w KK czy w urzedzie stanu cywilnego) 'ateiste' (ateiscie nie przeszkadzaja praktyki innych osob bo dla ateisty to jest cos w co i tak nie wierzy) zastanow sie 100 razy ale wszystkie za i przeciw nie tylko za. Radze ci Anastazjo poki nie jestes zwiazana wezlem malzenskim wycofac sie
"Obiecał mi także, że całkowicie akceptuje zabieranie dzieci do kościoła co niedzielę oraz praktykowanie religii w domu (np. wspólną modlitwę przed Wigilią). Ufam mu, że dotrzyma słowa."
a ta wypowiedz w cudzyslowie to strasznie naiwne podejscie do waznej rzeczy do waszej przyszlosci no i dzieci, nie wiesz w co sie pakujesz. Moge sie oczywiscie mylic ale juz wiele widzialam na tym swiecie.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: