logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Farmacja teraz czy lekarski za rok?
Autor: Kinga (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2015-08-29 15:55

Witam Wszystkich,

chciałabym żeby mi ktoś poradził patrząc na moją sytuację z innej perspektywy niż moja.
Zacznę może od tego że maturę po raz pierwszy pisałam w 2014r. byłam bardzo dobrze przygotowana, jak zawsze zresztą, ale zjadł mnie stres i na swój wymarzony kierunek <lekarski> się nie dostalam.
Postanowiłam zostać w domu i jeszcze raz napisać mature z biologii i chemii.
Przez ten rok praktycznie tylko się uczyłam, chodziłam na korepetycje i czasami sama ich dawałam uczniom gimnazjum z różnych przedmiotów.
W maju tego roku przystąpiłam ponownie do matury i napisałam ją bardzo dobrze, poprawiłam swoje zeszłoroczne wyniki i uzyskałam z biologii rozszerzonej 90% i z chemii rozszerzonej 79%.
Z łączną sumą punktów 169 brakuje mi 1 pkt do mojego wymarzonego lekarskiego a była to ostatnia lista.
I teraz moje pytanie: czy lepiej iść na studia <farmacje> i przygotowywać się do matury jeszcze raz a po roku rzucic studia i zacząć lekarski o ile poprawie maturę?
Wiadomo ze ucząc się dodatkowo do studiów szansa na poprawę matury maleje, a medycyna to moje marzenie, nie wyobrazam sobie zajmować się czymkolwiek innym w życiu.
Druga opcja to ponowne zostanie w domu i uczenie się stricte do matury z chemii, zeby ją poprawić o max 10 pkt i mieć szanse na medycyne na praktycznie każdym uniwersytecie medycznym w kraju.

Dziękuje z góry za odpowiedzi i pozdrawiam,
Kinga

 Re: Farmacja teraz czy lekarski za rok?
Autor: juz po studiach (84.79.226.---)
Data:   2015-09-03 13:47

Podejrzewam, że na początku Farmacji studenci mają przedmioty dość ogólne. Pewnie jest tam trochę z biologii i chemii. Myślę, że jak zaczniesz Farmację to może Ci się umysł "rozszerzyć" :-) Bo studia pomagają rozwijać mózg. To czego się nauczysz może Ci się przydać do matury. Jak już dostaniesz się na medycynę, to rzucisz farmację, a jak nie, to przynajmniej nie będziesz rok do tyłu. Myślę też na na Farmacji i Medycynie jakieś przedmioty się pokrywają. Byc może profesor przepiszę Ci ocenę z jednego indeksu do drugiego i będziesz "do przodu".

 Re: Farmacja teraz czy lekarski za rok?
Autor: orelka (---.merinet.pl)
Data:   2015-09-03 14:57

Powiem tak - poprawić maturę z 30% na 50% jest łatwo. Poprawić ją z 80% na 90% - trudniej, bo w grę zaczynają wchodzić czynniki losowe. Zadania maturalne czasami sformułowane są tak, że czasem się muszę nagłowić o co autorowi chodziło, a jestem w końcu fizykiem.

Jeżeli przez rok rzeczywiście pracowałaś intensywnie, to kolejny rok pracy może przynieść poprawę, a może jej wcale nie przynieść.

Dodatkowo na pewno warto zastanowić się nad praktycznymi aspektami zostawania w domu - czyli finansami. Inwestowanie w swoją przyszłość - to jedno, ale siedzenie w domu i nauka do matury, którą być może się poprawi, a być może nie - to co innego. W tej kwestii trzeba się radzić, tych, którzy Cię utrzymują - czyli, jak mniemam, rodziców.

 Re: Farmacja teraz czy lekarski za rok?
Autor: Aga (---.146.78.174.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2015-09-03 23:41

A może Pan Bóg ma dla Ciebie inną drogę? Pomyśl w tych kategoriach. Znam osoby, którez braku kilku punktów poszły na farmację zamiast lekarskiego (marzyły tak samo jak Ty) i po 20 latach pracy stwierdziły, ze ten niedobór punktów to była łaska od Boga.

 Re: Farmacja teraz czy lekarski za rok?
Autor: hmm (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-09-04 16:45

Farmacja jest fascynująca :) ale rozumiem, że marzysz o lekarskim. Jedno jest pewne na studiach się więcej nauczysz (rozciągnie Ci się umysł do potrzebnej ilości wiedzy jaką będziesz musiała wchłaniać) niż zostając w domu i zakuwając do poprawki do matury. A z drugiej strony z roku na rok jest coraz mniej osób chętnych na studia i może w przyszłym roku bez poprawki z matury Cie przyjmą? Jedno jest pewne - lepiej być w środowisku niż tylko o nim marzyć.
Powodzenia.

 Re: Farmacja teraz czy lekarski za rok?
Autor: n_ (---.derkom.net.pl)
Data:   2015-09-04 17:53

Miałam koleżankę, która nie dostała się na Akademię Sztuk Pięknych i rok przesiedziała w domu doskonaląc rysunek i chodząc na prywatne lekcje malarstwa. Dostała się za drugim razem, ale ten rok w domu wspomina jako koszmar. Mówiła, że po kilku miesiącach takiego zamknięcia w domu bała się wychodzić do ludzi, spadła jej samoocena, ogólnie nieciekawie wspomina ten czas. Nie wiem jak jest z tobą, ale 2 lata siedzenia w domu to chyba przegięcie. Studiuj jeśli możesz, sama się przekonasz, że horyzonty ci się poszerzą.

 Re: Farmacja teraz czy lekarski za rok?
Autor: xc (---.static.chello.sk)
Data:   2015-09-05 01:47

Koleżanka mojej mamy skończyła studia na obu fakultetach: lekarskim i farmaceutycznym.

 Re: Farmacja teraz czy lekarski za rok?
Autor: Magda (---.unity-media.net)
Data:   2015-09-05 17:38

Moja koleżanka zdawała na medycynę przez 5 lat. W międzyczasie skończyła inne studia i zaczęła robić z nich doktorat, dopiero wtedy się poddała. Moim zdaniem zacznij studia albo poważną pracę, żeby nie tracić kolejnego roku.
Chyba że wchodzą w grę studia w innym mieście albo wieczorowe? Może jednak możesz zacząć teraz, tylko gdzie indziej?

 Re: Farmacja teraz czy lekarski za rok?
Autor: Tomasz (---.dynamic-ww-2.vectranet.pl)
Data:   2015-09-06 12:18

Nie rezygnuj z farmacji. Może dowiesz się czegoś co ci pomoże w egzaminach na studia lekarskie? Ucz się dalej i zdawaj za rok studiując to na co się dostałaś.

 Re: Farmacja teraz czy lekarski za rok?
Autor: malutka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-09-06 19:27

Decyzja należy do Ciebie. Też kiedyś chciałam iść na farmację, ale nie miałam takiej możliwości. Na Twoim miejscu dążyłabym do celu, czyli studiowania medycyny, jeśli o tym marzysz. Na farmacji też łatwo nie jest, dlatego pewnie będzie Ci ciężko pogodzić studia i naukę do poprawy matury. Ale pewnie będzie tam chemia, a to może Ci się przydać. Jeśli nie udałoby Ci się poprawić matury albo dostać na lekarski, zostałabyś na farmacji. Zawsze też możesz zrezygnować z jakichś studiów, gdy stwierdzisz, że to jednak nie jest to, co chcesz robić w życiu.

 Re: Farmacja teraz czy lekarski za rok?
Autor: Ki (---.laguna.net.pl)
Data:   2015-09-10 12:43

Módl się do Boga o pomoc w rozeznaniu, co jest dla Ciebie lepsze.
Z doświadczeni wiem, że jeśli Bóg chce, to nasza ciężka praca zostanie nagrodzona - lata temu przystępowałam do olimpiady z chemii i w ostatnim etapie po setkach godzin ćwiczeń i wyrzeczeń okazało się, że do tytułu laureata zabrakło mi... 2 punktów. Byłam załamana. Pamiętam jak we łzach mówiłam Bogu "Przecież Ty możesz wszystko, co dla Ciebie znaczą te 2 punkty?" Okazało się, że moja nauczycielka pojechała do komisji, odwołała się, przyznano mi 5 (!!!) dodatkowych punktów, które przeoczono, a ja spełniłam swoje marzenie. To było dawno temu, ale do dziś ta sytuacja mówi mi, że "dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych". On się troszczy i dba o nas i jeśli masz zostać lekarzem, to nim zostaniesz. Pracuj dalej - na studiach farmaceutycznych będziesz miała mniej czasu, ale większy komfort psychiczny - i módl się nieustannie - On nie zawodzi nigdy.
Jeśli się nie uda, to może sie okazać, że Pan uchronił Cię przed czymś, np. przed błędem lekarskim. Wiem, że to gdybanie, ale On widzi wiecej niż my, dlatego warto Mu zaufać.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: