logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak się modlić za zmarłych?
Autor: Grzegorz (---.net.lannet.org)
Data:   2015-09-01 19:55

Szczęść Boże, mam do was nietypowe pytanie, nie mam zielonego pojęcia jak modlić się za zmarłych, ja w ogóle nigdy tego nie robiłem z braku wiedzy na ten temat, dlatego pragnę zaczerpnąć wiedzy od was. Przy ostatniej spowiedzi ksiądz zadał mi jako pokutę Anioł Pański za zmarłych przodków i tutaj nasuwa się pytanie, Jak mam pomodlić się za moich zmarłych przodków, czy muszę na początku przedstawiać jakąś intencję i jak ona powinna brzmieć, liczę na wyrozumiałe odpowiedzi. Z Panem Bogiem.

 Re: Jak się modlić za zmarłych?
Autor: Agnieszka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-09-01 20:29

To po prostu odmawiasz Anioł Pański, ale masz intencję, że to za dusze cierpiące w czyśćcu.
Tak jak za żyjących tu na ziemi możemy modlić się za zmarłych cierpiących w czyśćcu. Czyściec jest jak piekło tylko z niego się wychodzi za jakiś czas (Bóg wyznacza) a z piekła nie ma wyjścia. Zmarli nie mogą modlić się sami za siebie, ale modlą się za nas, abyśmy się za nich modlili.
Na pewno się modliłeś kiedyś np. na Wszystkich Świętych "Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci" to ta modlitwa wyraża właśnie, że wstawiamy się za tymi którzy cierpią w czyśćcu, by Bóg skrócił im męki.

Jest tez coś takiego jak odpust zupełny. Jeśli jesteśmy w stanie łaski uświęcającej, przyjęliśmy Komunię Świętą, pomodliliśmy się w intencjach Ojca Świętego i wykonaliśmy czynność obdarzoną odpustem zupełnym i ofiarujemy go za dusze cierpiące w czyśćcu uwalniamy kogoś z tej męczarni (można też za siebie, ale w sumie to my mamy jeszcze czas i wszystko co uczynimy komuś uczyniliśmy samemu Jezusowi, więc moim zdaniem bardziej się opłaca komuś pomóc :)) Jak coś to to jest więcej na ten temat:
http://www.opoka.org.pl/slownik/odpust.html

Mam nadzieję, że pomogłam ;)

 Re: Jak się modlić za zmarłych?
Autor: aaab (94.42.91.---)
Data:   2015-09-02 09:12

Czy ofiarowujac odpust zupelny trzeba wskazac konkretna osobe?

 Re: Jak się modlić za zmarłych?
Autor: hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2015-09-02 12:57

Można wskazać konkretną osobę, można też zostawić decyzję Panu Bogu.

 Re: Jak się modlić za zmarłych?
Autor: momo (---.1000lecie.pl)
Data:   2015-09-02 14:31

Tak.

Kodeks Prawa Kanonicznego
Kan. 992 – Odpust jest to darowanie wobec Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy. Otrzymuje je wierny, odpowiednio przygotowany i po wypełnieniu pewnych określonych warunków, przez działanie Kościoła, który jako sługa odkupienia autorytatywnie rozporządza i dysponuje skarbcem zadośćuczynień Chrystusa i świętych.

Kan. 994 – Każdy wierny może zyskiwać odpusty czy to cząstkowe, czy zupełne albo dla siebie, albo ofiarowywać za zmarłych na sposób wstawiennictwa.

 Re: Jak się modlić za zmarłych?
Autor: Iza (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-09-04 16:01

@Agnieszka
"Czyściec jest jak piekło tylko z niego się wychodzi za jakiś czas (Bóg wyznacza) a z piekła nie ma wyjścia. "

Dosc odwazna teza, skad ja zaczerpnelas? Na moj rozum to jednak nie tak. Pieklo to jest nienawisc. Nie wydaje mi sie, zeby dusza cierpiaca, ale jednak zbawiona, byla zdolna do nienawisci. Jest dogmat o obowaniu swietych, czyli duchowej lacznosci pomiedzy zyjacymi na ziemi, cierpiacymi w czysccu i zbawionymi w niebie. Razem tworzymy jedno mistyczne Cialo Chrystusa, Kosciol. Potepieni sa z niego wylaczeni, wiec nie mozna mowic, ze czysciec jest jak pieklo. W czysccu jest teksnota, ale nie rozpacz. Dusze czysccowe moga sie modlic. To jednak dwa zupelnie rozne swiaty, IMHO.

 Re: Jak się modlić za zmarłych?
Autor: n_ (---.derkom.net.pl)
Data:   2015-09-05 11:16

Iza czyściec leży bardzo blisko piekła, rodzaje męczarni dusz czyścowych najciężej cierpiących niewiele się różnią od tych, które cierpią dusze w piekle, z tą tylko różnicą, że cierpienia czyścowe kiedyś się skończą. Objawiające się dusze czyścowe mówiły, że wolały by być tu na ziemi ze skóry żywcem obdzierane, niż spędzić choć chwilę w czyścu, takie "spokojne czekanie" na pójście do nieba (jak to my sobie wyobrażamy czyściec) mają tylko dusze które przeszły już cięższy czyściec. Żeby nie było, że zmyślam podaję źródła: Fula Horak "Święta Pani", Św. Ludwik z Granady "Przewodnik grzeszników", Bł. Anna Katarzyna Emmerich "Sekrety dusz czyścowych"

 Re: Jak się modlić za zmarłych?
Autor: michal_90 (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-09-06 21:06

Oprócz ofiarowanej Mszy św. i odpustów duszom w czyśćcu pomaga też Droga Krzyżowa i Różaniec. Po prostu przed daną modlitwą możesz powiedzieć Panu Bogu, że chcesz ofiarować daną modlitwę/nabożeństwo za dusze w czyśćcu.

Warto pomagać duszom czyśćcowym,
Święty proboszcz z Ars mówi:
O, gdyby wiedziano, jak wielką moc posiadają te dusze nad Sercem Bożym i jakie łaski można za ich wstawiennictwem uzyskać, nie byłyby tak bardzo opuszczone. Kiedy uprosić chcemy u Boga prawdziwy żal za nasze grzechy, zwróćmy się do dusz czyśćcowych, które od tak wielu lat żałują za swe grzechy w płomieniach ognia czyśćcowego. Trzeba się dużo za nie modlić, aby i one modliły się dużo za nas.

Św. Katarzyna z Bolonii (zm. 1463) wyjaśnia: Często to, co przez Świętych w Niebie uzyskać nie mogłam, otrzymałam natychmiast, kiedy zwróciłam się do dusz w Czyśćcu. Przyczyną tego - podaje Anna Maria Lindmayr - nie jest to, że nas dusze czyśćcowe wysłuchały, ale to, że Bóg nas wysłuchał ze względu na Jego Miłość do tych biednych dusz, które Bóg bardzo kocha."
(powyższy fragment pochodzi ze strony: http://egzorcyzmy.katolik.pl//index.php?option=com_content&task=view&id=165&Itemid=87)

istnieje też modlitwa "Cento Requiem" czyli 100 razy wieczny odpoczynek, więcej szczegółów tutaj:
https://www.facebook.com/Duszeczysccowe/posts/528234710595633

Modląc się za zmarłych warto pamiętać też o duszach najbardziej opuszczonych, za które nikt się nie modli.

--------

Ad. ostatnie zdanie. Kościół modli się za wszystkich zmarłych:
[Boże] Pamiętaj także o naszych zmarłych braciach i siostrach, * którzy zasnęli z nadzieją zmartwychwstania, * i o wszystkich, którzy w twojej łasce odeszli z tego świata. * Dopuść ich do oglądania Twojej światłości.
moderator

 Re: Jak się modlić za zmarłych?
Autor: Aureliusz (---.icpnet.pl)
Data:   2015-09-07 08:51

Maria Simma - "Moje przeżycia z duszami czyśćcowymi"
łatwo znaleźć w internecie :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: