logo
Czwartek, 02 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jakie są zasady postu o chlebie i wodzie?
Autor: line (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2015-11-24 07:32

Nie wiem jaki ma być ten post. Może to niezbyt mądre pytanie, ale nie wiem ile chleba można zjeść / kromkę, czy cały chleb/ i ile wody wypić.

 Re: Jakie są zasady postu o chlebie i wodzie?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2015-11-24 15:33

Nie ma oficjalnego, nakazanego postu o chlebie i wodzie, więc nie szukaj oficjalnych zasad dotyczących takiego postu. Jeśli chcesz go podjąć, to jest to Twoja własna decyzja na Twoich własnych warunkach. Czyli to zależy ile Ty chcesz dać Bogu, na ile Cię stać, żeby nie zniszczyć sobie zdrowia, jaki głód potrafisz znieść, aby nie stracić cierpliwości do ludzi, którzy są obok, aby mieć siłę do wykonywania codziennych obowiązków, a także aby nie zacząć przeklinać Boga, że za dużo od Ciebie wymaga (bo tego nie wymaga).

Gdybyś natomiast otrzymała taką pokutę przy spowiedzi, to warunki należy ustalić ze spowiednikiem. Ważne, by Twój post nie skrzywdził ani ludzi obok, ani Ciebie. Ważne też, aby nie doprowadzić postem do pychy (jestem lepsza od innych, którzy nawet o tym nie pomyślą i w ogóle już prawie święta). W życiu chrześcijańskim najważniejsza jest miłość. A posty i wstrzemięźliwość wystarczą taka, jakie nakazuje Kościół.
Jeśli jednak chcesz dać coś więcej - oczywiście zawsze możesz. Ale wtedy nie pytaj innych ile. Daj tyle ile Twoje serce chce dać. TWOJE serce, a nie nasze. I ile Ty dzisiaj potrafisz dać. TY, a nie my.

A tak na marginesie. Zjeść cały chleb? W jeden dzień? Dla niektórych to na pewno nie byłby post, tylko po prostu obżarstwo :) Ale oczywiście musielibyśmy pogadać o różnicy między postem a wstrzemięźliwością i o rozmiarach chleba, a przecież nie o to chyba chodzi.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: