logo
Wtorek, 07 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Kiedy powiedzieć 'kocham cię'?
Autor: Ki (217.97.188.---)
Data:   2015-11-25 15:28

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad tym, kiedy, będąc w związku, powinno zdecydować się na słowa mówiące o naszej miłości do drugiej osoby. Omijam kwestie typu: kto komu pierwszy powinien to powiedzieć. Chodzi mi raczej o to, skąd wiedzieć, że kocham tę drugą osobę. Współcześnie ludzie tak mocno mylą zakochanie z miłością, że non stop słyszy się wyznania, po których za jakiś czas ślad nie zostaje. No chyba, że to ślad zwany blizną na sercu, bo wielkimi słowami można obdarowywać, ale też ranić ludzi. Odpowiedzialność, jaką pociągają za sobą słowa "kocham cię" skierowane do drugiej połówki, powoduje, że boje się, iż kiedyś, kiedy będę w związku, nie będę mogła odpowiedzieć mojemu lubemu na jego wyznanie tym samym. Czy mimo wszystko, kiedy ktoś, z kim jest się stosunkowo długo, wyznaje nam miłość, powinniśmy powiedzieć: "Jesteś dla mnie kimś niezwykle wartościowym i zależny mi na tobie, ale jest we mnie jeszcze tyle egoizmu, że chyba tak naprawdę cię nie kocham" jeśli tak faktycznie czujemy? Skąd mam wiedzieć, że miłość do drugiej osoby zabija we mnie egoizm i zbliża do Boga? Po czym to poznać? Na pewno nie po "motylach w brzuchu" ;)
Proszę, podzielcie się swoimi spostrzeżeniami.

 Re: Kiedy powiedzieć 'kocham cię'?
Autor: xc (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2015-12-04 15:01

Co to znaczy "być w związku"? Jaki to związek? Jaki jest jego charakter, intensywność, cel?
No bo ja byłem w związku z moją wspólniczką. Był to bardzo intensywny związek, ale o jednym charakterze. Razem zarabialiśmy pieniądze. Celem była maksymalizacja naszego zysku wspólnego liczonego w monecie.
Związek męża i żony ma inny charakter, Związek brata i siostry jeszcze inny. Związek - trzeba sobie postawić pytanie o jakim związku mówimy i czym ten związek dla mnie jest.

Są bowiem związki (jak pokazałem powyżej), które nie wymagają (dla swojej związkowości) relacji erotycznej, miłosnej.

Czym jest miłość? Nad tym ludzkość biada się od początku. Wielki Platon poświęcił temu zagadnieniu trzy wielkie dialogi; "Lizys", "Uczta", "Fajdros" pokazując miłość w jej różnych wymiarach i zastanawiając się czym ona w istocie swej jest. I zostawił kwestię otwartą, nie dał definitywnej odpowiedzi. Jakby zostawił ją każdemu swojemu czytelnikowi.

Idąc dalej tym tropem: nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Nie ma jakiegoś testu na miłość, w którym (wypełniając poszczególne rubryki, pola i odpowiadając na cząstkowe pytania) otrzyma się odpowiedź. Jeden dostanie 20 punktów, to znaczy, że nie ma miłości. Drugi 50 - miłość umiarkowana a ten co 75 to zaawansowana.

To PANI SAMA musi sobie odpowiedzieć na pytania, które nam postawiła.

Mnie wydaje się, że właściwy moment powiedzenia "kocham Cię" przychodzi sam z siebie. Wypływa z nas samych, z samego środka, z duszy i wypowiada się niejako samo.

Jeśli wolno Pani radzić: nie warto kryć swoich uczuć wobec drugiej osoby, trzeba mówić co się czuje, nie wolno się bać ani wstydzić.
Jeżeli nastąpi reakcja nie taka jakiej oczekiwaliśmy, to trudno. Trzeba żyć. Nikt nigdzie nikomu nie obiecywał, że wszyscy nadajemy na tych samych falach. Jeśli nadajemy super, jeśli emisja nie będzie przyjęta, bo tamten odbiornik nienastrojony, trudno.

 Re: Kiedy powiedzieć 'kocham cię'?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2015-12-05 03:57

"Jesteś dla mnie kimś niezwykle wartościowym i zależny mi na tobie, ale jest we mnie jeszcze tyle egoizmu, że chyba tak naprawdę cię nie kocham"

Oczywiście, że można tak powiedzieć będąc uczciwym (do bólu), ale trzeba się też liczyć, że zostanie to odebrane jako "danie kosza". Żeby to można było tak wszystko zmierzyć, zważyć, i odpowiedni czas wyliczyć, jednak w życiu trudno o to. Ty chyba tylko rozważasz sprawę teoretycznie, więc teoretycznie, to też możesz dostać odpowiedź, że ktoś szanuje Twoją szczerość, i z tego powodu jeszcze bardziej Cię kocha, bo jak kogoś brać, to koniecznie idealnego, i nie ma problemu z czekaniem do czasu, aż będziesz pewna swoich uczuć.

 Re: Kiedy powiedzieć 'kocham cię'?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2015-12-05 13:31

Teraz praktycznie:

Mniej więcej w budowaniu relacji można wyróżnić następujące fazy:

- zakochanie (motyle w brzuchu; ograniczona zdolność zdroworozsądkowej oceny osoby, w której się zakochało);

- budowanie obopólnego zaufania (tutaj zachodzi próba odpowiedzi na pytania: Czy jesteś przy mnie, gdy tego potrzebuję? Czy mogę Ci zaufać? Czy mogę na ciebie liczyć? Czy jesteś świadomy/a kiedy cierpię, co powoduje moje cierpienie? Czy tolerujesz, że w relacji są dwa jednakowo ważne punkty widzenia w sprawach problematycznych? Czy zauważasz, rozpoznajesz moje potrzeby i czy na nie odpowiadasz? Czy jesteś w stanie wysłuchać mnie nie przyjmując postawy defensywnej? Czy masz dla mnie empatię?) W tej fazie mogą pojawić się takie odczucia jak frustracja, znudzenie, irytacja, niezadowolenie, smutek, wściekłość.

- budowanie/podtrzymywanie zaangażowana i lojalności; w fazie tej powinno dochodzić do pogłębiania miłości;

Myślę, że w zależności od świadomości zagadnienia, dojrzałości, doświadczenia, wpływu czynników zewnętrznych, osobistej relacji z Bogiem, każdy wybierze dla siebie inny moment w powyższych etapach budowania relacji (o której piszesz) aby powiedzieć, że się drugą osobę kocha. Jednak jest istotne, aby wiedzieć, na czym budowanie relacji polega.

 Re: Kiedy powiedzieć 'kocham cię'?
Autor: Ki (---.laguna.net.pl)
Data:   2015-12-07 10:44

Dziękuje ślicznie.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: